MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ten dolnośląski pałac ma tragiczną historię. Romantyczna ruina tuż pod Wrocławiem nadal robi wrażenie!

Monika Fajge
Monika Fajge
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ten dolnośląski pałac ma tragiczną historię. Choć udało mu się przetrwać II wojnę światową, dziś z przepięknego pałacu w Gałowie pod Wrocławiem zostały zgliszcza. Ponad ćwierć wieku temu podpalił go nieznany sprawca. Ogień w zaledwie kilka godzin zamienił pałac w ruinę. Mimo to, warto go zobaczyć. Pałacowe mury są niezwykle malownicze. Zerknijcie na zdjęcia!

Pałac w Gałowie trzeba zobaczyć. Znajduje się rzut beretem z Wrocławia (15 kilometrów) w gminie Miękinia. Podróż autem zajmuje niecałe pół godziny. Obiekt jest częścią zespołu pałacowego, w skład którego wchodzi jeszcze park z drugiej połowy XIX wieku oraz stare oficyny. Choć mocno zniszczony, pałac robi wrażenie!

Pałac w Gałowie - ogień zamienił go w ruinę

Pałacowe mury, które stoją dziś w Gałowie powstały w XIX wieku. Jego historia zaczyna się jednak o wiele wcześniej. O pałacu wzmiankują dokumenty sądowe z 1561 roku.

"O przeszłości pałacu mogą mówić choćby herby, które widnieją po dziś dzień na jego zrujnowanej elewacji. Są to symbole rodowe von Roederów i von Boninów, a dokładniej rzecz ujmując – tyczą się one związku małżeńskiego Albrechta Karla von Roeder oraz Elisabeth von Bonin. Warto jednak wspomnieć, że jeszcze wcześniej pałac ten należał do innego rodu – von Seidlitzów, z którymi Gałów związany był przed wiekami" – pisze na swoim blogu miłośnik historii Tomasz Merwiński.

Renesansowa rezydencja Seidlitzów została zniszczona w czasie wojny trzydziestoletniej. "W czasie wojen śląskich król pruski Fryderyk Wielki dwukrotnie zatrzymał się w Gałowie, w 1754 i w 1787 roku, gdzie obserwował manewry pruskiej armii" – czytamy na stronie zabytkipolskie.pl

Ten dolnośląski pałac powstał na fundamentach warownego zamku. Romantyczna ruina tuż pod Wrocławiem nadal zachwyca. Zobaczcie zdjęcia! >>

Romantyczna ruina tuż pod Wrocławiem. Pałac w Gałowie nadal zachwyca
Romantyczna ruina tuż pod Wrocławiem. Pałac w Gałowie nadal zachwyca Monika Fajge
  • Zespół pałacowy, w tym pałac został wpisany do rejestru zabytków (nr rej.: A/3756/651/W z 21.12.1990r.), podobnie jak park pałacowy (nr rej.: A/3756/651/W z 21.12.1990r.)

W latach 70. XX wieku zarządcą budynku był PGR, pałac był wtedy częściowo zamieszkały. W ruinę popadł w 1998 roku. Nieznany sprawca podpalił dach pałacu, ogień – w ciągu kilku godzin – wywołał ogromne szkody. Pałacu po dziś dzień nie udało się odbudować. Obecnie zabytek znajduje się pod opieką IG Fundacji.

Ten dolnośląski pałac powstał na fundamentach warownego zamku. Romantyczna ruina tuż pod Wrocławiem nadal zachwyca. Zobaczcie zdjęcia! >>

Tu znajduje się pałac w Gałowie:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska