Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krajobrazy jak z Tolkiena. Cisza, skały, cudne widoki i las. To Starościńskie Skały na Dolnym Śląsku [ZDJĘCIA]

Alina Gierak
Alina Gierak
To jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na Dolnym Śląsku.
To jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na Dolnym Śląsku. Alina Gierak
Starościńskie Skały to mniej znana część Rudaw Janowickich na Dolnym Śląsku. Na ogół wszyscy ciągną do schroniska Szwajcarka, na Sokolik i Krzyżną Górę. W Starościńskie Skały zaglądają nieliczni. Kto tu dotrze, podziwia niezwykłe formacje skalne: Fajkę, Most, Piec i Lwią Górę. Napawa się ciszą i podziwia widoki na Kotlinę Jeleniogórską. Jak dojechać w Starościńskie Skały, skąd rozpocząć wycieczkę, przeczytajcie poniżej, a w galerii obejrzyjcie zdjęcia.

Spis treści

Dlaczego warto przyjechać w Starościńskie Skały?

Grupa okazałych skałek o niespotykanych kształtach, zbudowanych z granitu karkonoskiego znajduje się w środkowej części Rudaw Janowickich. Skałki te tworzą niewielkie skalne miasteczko, pełne skalnych półek, okien, iglic, filarów oraz szczelin. Na szczycie znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać Karkonosze, Rudawy Janowickiej i Kotlinę Jeleniogórską. Gdy wędruje się ścieżką lasem, wśród kamieni pokrytych zielonym mchem, promieniami słońca przeciskającymi się wśród drzew, można poczuć klimat jak z powieści Tolkiena.

Przy szlaku jest kilka ciekawych formacji skalnych
Przy szlaku jest kilka ciekawych formacji skalnych Alina Gierak

Choć Starościńskie Skały są blisko Wrocławia, Jeleniej Góry czy Legnicy, to nadal jest to miejsce mniej znane, niż popularne szlaki w Karkonoszach czy Górach Izerskich. W dzień powszedni na trasie spotkacie pojedyncze osoby. W weekendy turystów jest nieco więcej, ale z pewnością nie będziecie wędrować w tłumie, jak to bywa na szlaku na Śnieżkę. Podejścia nie są zbyt strome, więc z trasami dadzą sobie radę dzieci i osoby starsze. W Starościńskie Skały w Rudawach Janowickich na Dolnym Śląsku warto przyjechać na jednodniową wycieczkę.

Strużnica, wieś idealna na bazę wycieczek w Starościńskie Skały

Do Starościńskich Skał wiedzie kilka szlaków. Dobrym miejscem na start jest wieś Strużnica. Na jej początku jest parking (przy tartaku), skąd prawie od razu wchodzi się na szlak.

Strużnica to mała wioska, ciągnąca się wzdłuż malowniczego Karpnickiego Potoku na wysokości od 430 do 470 m n.p.m. powstała prawdopodobnie w XVI wieku. Właściciele wsi zmieniali się od von Schaffgotschów, po hrabiego Friedrich von Reden i króla pruskiego Wilhelma. Za jego panowania Strużnica liczyła 66 domów. Mieszkańcy głównie trudnili się tkactwem, działało 47 warsztatów tkackich, olejarnia oraz młyn wodny. Strużnica popadła w zapomnienie, gdy zamykały się zakłady tkackie. Po II wojnie wyludniła się jeszcze bardziej.

Wieś odżywa teraz za sprawą turystów. Jest rewelacyjną bazą wypadową w Rudawy Janowickie. Ludzi przyciągają w to miejsce porozrzucane na zboczu Rudaw grupy fantazyjne skałki, gęsta siec szlaków turystycznych, łatwa dostępność oraz spokój i cisza, co sprzyja wypoczynkowi. Turyści sprawili, że powstało tu kilka gospodarstw agroturystycznych. Można także wynająć kwatery prywatne.

Jak dojechać do Strużnicy, zobacz tutaj

Do Strużnicy dojedziemy z Karpnik lub z Janowic Wielkich. Wybierając trasę z Karpnik, mijamy Pałac w Karpnikach. W zabytkowej budowli mieści się teraz hotel. Jest ładny park z fosą. Można tu pospacerować, zjeść w restauracji i odpocząć.

Żółtym szlakiem w Starościńskie Skały

Ze Strużnicy na Starościńskie Skały wiedzie żółty szlak. Idąc, mijamy formacje skalne o fantazyjnych kształtach. Pierwsze podejście może dać w kość, bowiem podchodzimy systematycznie na górę. Potem jest dużo łatwiej.

Uwaga: weźcie dobre buty, by przejść bezpiecznie przez błoto zalegające na trasie w lesie. Błotne koleiny są spore, bo trwa wycinka drzew. Z tego też powodu, niektóre odcinki drogi mogą być zamknięte. Ale da się je obejść inną trasą.

Najciekawszym miejscem na Starościńskich Skałach jest niewielka platforma widokowa na Lwiej Górze (718 m n.p.m.). Wchodzi się na nią po wykutych w skale stopniach. Z platformy widokowej można podziwiać rozległą panoramę Karkonoszy, Gór Izerskich, Gór Kaczawskich i Rudaw Janowickich. Nawet, gdy nie traficie na ładną pogodę, będzie pięknie i klimatycznie.

Starościńskie Skały zwane były „Mariannenfels” od imienia Marii Anny (Marianny), dawnej właścicielki Pałacu w Karpnikach. Dawniej na skałach umieszczone były mosiężne litery tworzące napis na cześć Marianny, a na jednej z półek skalnych posadowiony był żeliwny lew.

Ze Starościńskich Skał do Fajki

Jeżeli po zwiedzaniu Starościńskich Skał stwierdzicie, że mało wam górskiej wędrówki, to możecie się wybrać na podziwianie kolejnych skalnych formacji. Na niebieskim szlaku, który prowadzi z Przełęczy Karpnickiej na Starościńskie Skały, natkniecie się na niewielki drogowskaz. Wskaże on wam kierunek marszu na dwie ciekawe formacje skalne: Rylec oraz Fajkę. Miejsce to jest równie popularne wśród wspinaczy skałkowych i prawie zawsze ich tu znajdziecie.

Piec, Skalny Most i Lwia Góra to najbardziej charakterystyczne skały

Piec zalicza się do jednej z najpiękniejszych i najpopularniejszych formacji w Rudawach. Leży na wysokości około 570 m n.p.m. Na górnej części skały znajduje się punkt widokowy z ławeczką i barierkami. W czasie wojny 30-letniej okoliczni chłopi ukrywali się tu ze swoim dobytkiem przed żołnierzami. Nazwa skały Piec pochodzi prawdopodobnie od kamiennego okapu, który zwisa ze skały od strony potoku Janówki.

Kolejna skała Skalny Most to najbardziej widowiskowa formacja w Rudawach. Położona jest na wysokości 600-620 m n.p.m., a jej ściany wznoszą się w górę na prawie 25 metrów. Końcowym fragmentem skałki jest wąska iglica, oddzielona od głównej części i połączona z nią wąskim, naturalny mostem skalnym, znajdującym się w najwyższej części, pod którym utworzyło się duże okno skalne. Na skale umiejscowiona jest tablica pamiątkowa, poświęcona Walterowi Tuffeck'owi, który spadł ze Skalnego Mostu 18 maja 1931 roku podczas wspinaczki. Wspinaczy skałkowych zobaczycie także i teraz. To jedna z ich ulubionych miejscówek.

Na przedłużeniu Skalnego Mostu znajdują się również inne skałki: Bambulec, Przyczółek i Przedmoście, które są jednak znacznie mniej wyeksponowane, ze względu na obecność roślinności.

Podobne formy skałkowe można znaleźć w Czechach w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria. Tam jednak wytworzyły się one w piaskowcach. W Rudawach Janowickich natomiast tworzą je skały granitowe, co stanowi znacznie rzadszy przypadek.

Sokolik i Krzyżna Góra w Rudawach Janowickich

Wyprawa na Starościńskie Skały i inne formacje skalne w ich okolicy zajmie wam cały dzień. Po drodze nie ma schroniska, więc weźcie ze sobą coś do jedzenia i picia. Kawa czy herbata pita na platformie widokowej, smakuje wybornie.

Na kolejną wyprawę, w inny weekend, zaplanujcie sobie wejście na Sokolik i Krzyżną Górę. To najbardziej znane szczyty w Rudawach Janowickich. Oba znajdują się w Górach Sokolich, niewielkim masywie leżącym na północno-zachodniej krawędzi Rudaw Janowickich. Góry Sokole wzięły swoją nazwę od sokołów wędrownych, które dawniej chętnie zakładały w tym rejonie swoje gniazda.

Krzyżna Góra (654 m. n.p.m.) jak i Sokolik (644 m. n.p.m.) są najwyższymi szczytami Gór Sokolich. Obie góry można zdobyć podczas jednej wycieczki. Po drodze jest schronisko Szwajcarka.

O tych wycieczkach przeczytajcie więcej tutaj

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska