MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z Dworca Świebodzkiego pociągi pojadą w trzech kierunkach?

Grzegorz Chmielowski
Świebodzki znajduje się w bliskim sąsiedztwie Rynku
Świebodzki znajduje się w bliskim sąsiedztwie Rynku tomasz hołod
Wojciech Zdanowski, wiceprezes Kolei Dolnośląskich, mówi o tym, jak może w przyszłości wyglądać komunikacja z Dworca Świebodzkiego we Wrocławiu.

PKP do końca roku ma zdecydować, w jaki sposób uruchomić Dworzec Świebodzki. Odbudować stare tory czy zbudować stację i tory pod ziemią. Jest jednak pytanie, czy w epoce motoryzacji ludzie zechcą ze Świebodzkiego podróżować pociągami?
Dokładnych badań co do przyszłego ruchu na Świebodzkim nie robiliśmy. Ale obserwujemy wysoką dynamikę rozwoju ruchu pasażerskiego na kolei nie tylko w naszym regionie. Dworzec Wrocław Główny ma określoną przepustowość. Stał się już głównym hubem przesiadkowym dla ruchu regionalnego i międzywojewódzkiego. Widzimy więc, po pierwsze, potrzebę „odciążenia” nieco Głównego. Po drugie, rozważany jest przez samorządy rozwój wrocławskiej kolei miejskiej i podmiejskiej. I w ten projekt dobrze się wpisuje Dworzec Świebodzki, który zlokalizowany jest w centrum miasta.

Jak miałaby funkcjonować kolej miejska i podmiejska wykorzystująca Dworzec Świebodzki?
Rozważana jest już przez władze samorządowe Wrocławia i Dolnego Śląska koncepcja przewidująca uruchomienie z Dworca Świebodzkiego pociągów w trzech kierunkach: do stacji Wrocław Pracze, Wrocław Leśnica i Kąty Wrocławskie. To oczywiście przymiarka, bo nie można wykluczyć, że pociągi pojadą dalej, np. do Miękini. Na tym etapie nie ma jeszcze decyzji.

Czy jako Koleje Dolnośląskie macie tyle pociągów, by obsługiwać obecne bardzo rozbudowane trasy na Dolnym Śląsku i jeszcze uruchomić dodatkowe linie we Wrocławiu i wokół miasta?
Teraz ich nie mamy. Sprawa jest na etapie rozmów władz samorządowych, gdzie rozważa się, ile linii należy uruchomić, jak je obsługiwać, jak je finansować. To od organizatorów ruchu, czyli władz Wrocławia, województwa, ale też ościennych gmin, które zechcą się włączyć w ten projekt, będzie zależała skala kolei miejskiej i podmiejskiej.

Pewnie przymiarki już są...
Obecnie dysponujemy 57 pociągami. Szacujemy, że do obsługi ruchu miejskiego i podmiejskiego z Dworca Świebodzkiego potrzeba dodatkowo około sześciu pociągów elektrycznych.

Akcja „Gazety Wrocławskiej”
Już ponad dwa lata trwa nasza akcja: „Oddajcie nam Świebodzki!”. Nie wierzymy, że Dworzec Świebodzki usytuowany w samym centrum stolicy Dolnego Śląska nie jest potrzebny do rozwoju kolei i aglomeracyjnej, i regionalnej. Uważamy, że właśnie tu mogliby dojeżdżać pociągami wrocławianie z dalekich osiedli i mieszkańcy podmiejskich miejscowości. I wszyscy stąd wyruszać w inne rejony Wrocławia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska