Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2019: Gdzie i jak głosować? Sprawdź! [GODZINY GŁOSOWANIA, LOKALE WYBORCZE, KIEDY GŁOS JEST WAŻNY]

Andrzej Zwoliński
Wybory parlamentarne - lokale wyborcze będą czynne od godz. 7 do 21.
Wybory parlamentarne - lokale wyborcze będą czynne od godz. 7 do 21. Lucyna Nenow / Polska Press
Wybory parlamentarne 2019 - dziś, 13 października w całej Polsce wybieramy 460 posłów i 100 senatorów. Lokale wyborcze będą czynne od godz. 7 do 21. Jak głosować aby nasz głos był ważny? Zobacz nasz poradnik wyborczy.

Lokale wyborcze zostały otwarte o 7.00, a głosowanie potrwa do 21.00. w całym kraju wybierzemy 460 posłów oraz 100 senatorów. We Wrocławiu i w okolicznych powiatach czyli w okręgu numer 3, o 14 poselskich mandatów walczy 168 kandydatów reprezentujących sześć komitetów wyborczych. O 3 mandaty do senatu we Wrocławiu (okręgi nr 7 i 8 ) i w okręgu nr 6 czyli w tzw. wrocławskim obwarzanku rywalizuje 7 kandydatów z trzech komitetów.

Zobacz: Frekwencja do godz. 12 [DANE PKW]

KANDYDACI DO SEJMU I SENATU WE WROCŁAWIU - PEŁNA LISTA [NAZWISKA]

GDZIE GŁOSOWAĆ

Komisje wyborcze - we wrocławskim okręgu jest ich 310 - w zdecydowanej większości przypadków są zlokalizowane w tych samych miejscach, co podczas majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego czy zeszłorocznych wyborów samorządowych. W razie wątpliwości informacje na ten temat można znaleźć w naszej wyszukiwarce obwodowych komisji wyborczych, na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej, w Biuletynie Informacji Publicznej, na tablicach ogłoszeń urzędów, okolicznych słupach ogłoszeniowych czy w prasie. Idąc głosować trzeba mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty lub paszport. Komisja sprawdzi na tej podstawie czy jesteśmy uprawnieni do głosowania w danym obwodzie lub dopisze nas do listy wyborców pod warunkiem, że będziemy mieli przy sobie zaświadczenie o prawie do głosowania.

JAK GŁOSOWAĆ - KARTY DO GŁOSOWANIA

Wyborcy otrzymają dwie karty do głosowania. Na jednej są wydrukowane listy kandydatów do sejmu. Ich nazwiska pod nazwą komitetu, który reprezentują są wydrukowane na szarym tle. Wszystkie numery list, nazwy komitetów wyborczych oraz imiona i nazwiska kandydatów są wydrukowane jednym rodzajem i wielkością czcionki. Przy czym przy nazwach komitetów mogą być zamieszczone ich loga. Na drugiej liście - senackiej – znajdziemy nazwiska kandydatów do izby wyższej parlamentu, wydrukowane na żółtym tle. Pod każdym umieszczono nazwę lub skrót nazwy jego komitetu wyborczego.

WYNIKI WYBORÓW DO SEJMU I SENATU - sprawdź tutaj w niedzielę po 21.

Jak instruuje Państwowa Komisja Wyborcza - głosować można tylko na jedną listę kandydatów do sejmu, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z tej listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu.

Głos będzie uznany za nieważny gdy postawimy znak "X" w kratkach obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście lub nie postawimy znaku "X" w żadnej kratce. Zgodnie z uchwałą PKW "nieważne są karty do głosowania inne niż urzędowo ustalona lub nieopatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej".

Jeżeli chodzi o senat, to możemy tutaj także możemy postawić znak "X" w kratce tylko przy jednym nazwisku. Jeżeli postawimy go w kratkach przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów lub nie postawimy go wcale, głos będzie nieważny.

Transport i pomoc dla niepełnosprawnych

Osoba posiadająca zaświadczenie o stopniu niepełnosprawności wraz z opiekunem może skorzystać z transportu zorganizowanego przez Miejskie Biuro Wyborcze we Wrocławiu. Zgłoszenia przyjmowane będą pod numerem telefonu: 71 777 78 83 w dniu głosowania: w godz. 7.30 do 18.00.

Każdemu wyborcy niepełnosprawnemu może pomagać w głosowaniu w lokalu wyborczym inna osoba, w tym także niepełnoletnia. Pomoc ta może mieć tylko techniczny charakter, czyli nie może ona polegać na sugerowaniu wyborcy sposobu głosowania lub na głosowaniu w zastępstwie tego wyborcy. Dopuszczalne jest, aby na życzenie wyborcy niepełnosprawnego w pomieszczeniu za zasłoną przebywała osoba udzielająca pomocy. Osobą tą nie może być jednak członek komisji, mąż zaufania ani obserwator społeczny. Natomiast komisja jest obowiązana, na prośbę wyborcy niepełnosprawnego, do przekazania ustnie treści obwieszczeń wyborczych w zakresie informacji o komitetach wyborczych biorących udział w wyborach oraz zarejestrowanych kandydatach i listach kandydatów.

Zgłaszanie nieprawidłowości i protestów wyborczych

Każdy może zgłaszać nieprawidłowości dotyczące wyborów - osobiście lub przez mężów zaufania, czy obserwatorów społecznych - informuje PKW. I tak - gdy ktoś zakłóca ciszę wyborczą, np. rozdaje ulotki, nakleja klub zrywa plakaty wyborcze, albo prowadzi agitację w jej trakcie – PKW zaleca by dzwonić na policję. „Jeśli natomiast nie możesz zagłosować, bo nie ma cię w spisie wyborców, poinformuj obwodową komisję wyborczą, która zadzwoni do urzędu gminy i wyjaśni sprawę. Jeśli uważasz, że obwodowa komisja wyborcza pracuje źle, poinformuj o tym gminną, powiatową lub wojewódzką komisję wyborczą, albo delegaturę Krajowego Biura Wyborczego” - radzi PKW. Skargi na działanie komisarza wyborczego można kierować bezpośrednio do PKW.

PKW informuje ponadto, że w ciągu 14 dni od ogłoszenia zbiorczego wyniku wyborów na obszarze województwa, wyborca może też zgłosić protest wyborczy do sądu okręgowego, za pośrednictwem sądu rejonowego.

Na koniec jeszcze trochę wyborczej statystyki

O mandat posła ubiega się 5114 kandydatów. Wychodzi więc, że o jeden powalczy średnio 11 kandydatów. Średnia wieku kandydatów na posłów wynosi 46 lat. Najmłodszy kandydat ma 21 lat, a najstarszy - 92 lata. Najwięcej najmłodszych kandydatów na swoich listach skupiła Konfederacja. Średni wiek kandydatów tego komitetu to 39 lat. Kandydaci komitetu SLD mają średnio 45 lat, Koalicji Obywatelskiej - 48 lat, PiS - 49 lat, a PSL - 50 lat.

42,08 proc. wszystkich kandydatów na posłów stanowią kobiety. O miejsca w sejmowych ławach walczy 2152 kandydatek i 2962 kandydatów. Największą liczbą kobiet na swoich listach może pochwalić się Sojusz Lewicy Demokratycznej (424 kobiety na 910 wszystkich kandydatów). Na drugim miejscu pod tym względem plasuje się Koalicja Obywatelska (395 kobiet na 919 kandydatów). N trzecim jest Polskie Stronnictwo Ludowe (379 na 916). Najmniej kobiet znalazło się na listach Konfederacji (349 na 880) oraz Prawa i Sprawiedliwości (358 na 919).

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska