Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław pamięta. Obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz
Pod tablicami pamiątkowymi pojawili się przedstawiciele władz miasta, urzędu województwa dolnośląskiego, przedstawiciele NSZZ Solidarnośc, delegacje z kuratorium oświaty i NFZ
Pod tablicami pamiątkowymi pojawili się przedstawiciele władz miasta, urzędu województwa dolnośląskiego, przedstawiciele NSZZ Solidarnośc, delegacje z kuratorium oświaty i NFZ Magdalena Pasiewicz/ Polska Press
13 grudnia obchodzić będziemy okrągłą rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Tragiczne wydarzenia z 1981 roku były początkiem drogi do wyjścia z komunistycznego ustroju tamtych czasów. Uroczyste obchody tej rocznicy rozpoczęły się we Wrocławiu w piątek (10 grudnia) od złożenia kwiatów pod tablicą pamiątkową przy ul. Fabrycznej.

Uroczystości 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego będą trwać we Wrocławiu przez kilka dni. Rozpoczęły się w piątek (10 grudnia) od złożenia kwiatów pod budynkiem Dozamelu przy Wrocławskim Parku Przemysłowym przy ul. Fabrycznej 10.

"To było zawsze bardzo uprzemysłowione miejsce. Jedna z pierwszych pacyfikacji odbyła się właśnie tutaj. Wjeżdżały tu czołgi, wyłamywały bramę. Dlatego tutaj rozpoczynamy nasze uroczystości z związane z upamiętnieniem ofiar stanu wojennego. 13 grudnia 1981 roku Wojciech Jaruzelski wypowiedział wojnę polskiemu narodowi. Nie spotykamy się po to, by świętować, ale po to, by pamiętać i przede wszystkim pochylić się nad ofiarami stanu wojennego. Żebyśmy pamiętali, aby nigdy taka sytuacja się nie powtórzyła się" - powiedział podczas uroczystości Kazimierz Kimso, przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ Solidarność.

Pod tablicami pamiątkowymi stawili się przedstawiciele władz miasta, urzędu województwa dolnośląskiego, Solidarności, ale także delegacje z kuratorium oświaty, NFZ i prezes MPK Wrocław. Delegaci złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą opór wobec komunistycznego reżimu oraz tablicą upamiętniającą opozycjonistę Piotra Bednarza. Obie znajdują się na ścianie dawnej fabryki Dozamel.

"Piotr Bednarz to legenda dolnośląskiej Solidarności, wiceprzewodniczący Solidarności z Dozamelu. Był ikoną. Całym swoim życiem realizował wyznawane idee. Nigdy nie skorzystał z benefitów, żeby robić karierę polityczną, on przy ludziach pracy zawsze był" - dodał Kimso.

W ramach uczczenia pamięci wydarzeń sprzed 40 lat zaplanowano także: wystawę „Wrocław pamięta. Stan wojenny we Wrocławiu”, wręczenie medali „Niezłomni”, prezentację pamiątkowej monety „Pamięci ofiar stanu wojennego” wydanej przez NBP oraz występ uczniów XVII LO im Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu pt. „BĄDŹ wierny IDŹ”. Wszystkie wydarzenia odbędą się w Centrum Historii Zajezdnia.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu przygotował także ogólnodostępną wystawę pt. „Chodźcie z nami. Wrocławskie protesty uliczne 1981-1989”, której otwarcie przy ul. Świdnickiej (w pobliżu kościoła św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława) wraz z prezentacją wydanego na tą okoliczność katalogu, rozpocznie się 13 grudnia punktualnie o godz. 12.

Na pl. Wolności od godz. 16 do 22, co godzinę, na budynku Narodowego Forum Muzyki wyświetlany będzie film "Stan wojenny – Dolny Śląsk pamięta". O godz. 19.30 włączymy się do ogólnopolskiej akcji „Zapal Światło Wolności” i zapalimy znicze ku pamięci ofiar stanu wojennego.

Atrakcją dla dzieci i młodzieży z pewnością będzie gra miejska, którą na ten dzień przygotowano dla najmłodszych mieszkańców Wrocławia. Będą tam wojskowe i milicyjne pojazdy z epoki, które stworzą odpowiednią scenerię zarówno do jej przeprowadzenia, jak i przypomnienia tamtych czasów.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska