MKTG SR - pasek na kartach artykułów

84. rocznica Zbrodni Katyńskiej. We Wrocławiu oddano hołd zamordowanym. "Pamięć o przeszłości kształtuje naszą przyszłość"

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Obchody Zbrodni Katyńskiej łączą pokolenia. Uczestniczą w nim uczniowie szkół, seniorzy, służby mundurowe, lokalne władze, działacze kultury i historycy.
Obchody Zbrodni Katyńskiej łączą pokolenia. Uczestniczą w nim uczniowie szkół, seniorzy, służby mundurowe, lokalne władze, działacze kultury i historycy. Maciej Rajfur
We Wrocławiu uroczyście obchodzono Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Pod pomnikiem ofiar Zbrodni Katyńskiej władze województwa, służby mundurowe i mieszkańcy oddali hołd zamordowanej przez Sowietów 84 lata temu polskiej elicie.

Oficjalne obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej rozpoczęły się od mszy w bazylice pw. św. Elżbiety we Wrocławiu.

- Dzisiejszy dzień to dla nas lekcja historii o zbrodni katyńskiej. Poznajemy ją, ale też wyprowadzamy wnioski do teraźniejszości. Prosimy Boga, by w naszej ojczyźnie nigdy nie doszło już do takich wydarzeń, Zginęli niewinni ludzie, bohaterowie, nasi dziadkowie i ojcowie - mówił w homilii bp Jacek Kiciński, biskup pomocniczy wrocławski.

Po modlitwie odbył się uroczysty apel pamięci przy pomniku ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wzięły w nim udział władze województwa, oficerowie Wojska Polskiego, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji kultury i pamięci oraz wrocławianie. Tam złożono kwiaty i zapalono znicze.

- Tajna decyzja o dokonaniu Zbrodni Katyńskiej została podpisana 5 marca 1940 roku w Moskwie przez najwyższe władze Związku Sowieckiego. To zbrodnia, która stała się największym kłamstwem współczesnej Europy i kłamstwem założycielskim Polski Ludowej. Związek Radziecki przyznał się do niej 50 lat po jej dokonaniu - mówił Tomasz Strogulski, wiceprezes stowarzyszenia Dolnośląska Rodzina Katyńska we Wrocławiu.

Wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń przypomniał, że zamordowanych zostało prawie 22 tysiące przedstawicieli elity II RP. Byli wśród nich oficerowie wojska i policji, naukowcy, politycy, artyści, sportowcy, nauczyciele i dziennikarze.

W obchodach nie uczestniczył prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk ani żaden przedstawiciel miasta. Godzinę wcześniej w okolicy pomnika prezydent miał konferencję prasową z Aleksandrą Dulkiewicz. Więcej o tym tutaj:

- Ta zbrodnia miała na zawsze pozostać tajemnicą. Ta się nie stało. Prawda, o którą walczyli historycy, jak i rodziny poległych, zwyciężyła. Dzisiaj wiemy, jak ważna jest prawda. Pamiętajmy o niej, budując współczesny świat. Dziękuję stowarzyszeniu Dolnośląska Rodzina Katyńska. Państwa działania są nieocenione. Bo pamięć o przeszłości kształtuje naszą przyszłość - oświadczył wojewoda.

Dyrektor wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Kamil Dworaczek podkreślił, że ta zbrodnia nigdy nie została osądzona, a sprawcy skazani.

- Ziemia w niektórych miejscach przebarwiła się na granatowo, od kolorów mundurów pochowanych tam policjantów. Warto pamiętać o wrocławskich wątkach zbrodni katyńskiej. Prace ekshumacyjne prowadzone w 1943 roku przez Niemców kierowane były przez profesora Gerharda Buhtza z Uniwersytetu Wrocławskiego, który przywiózł do Breslau 7 czaszek katyńskich. 3 z nich do dzisiaj znajduje się w bazylice garnizonowej w kaplicy katyńskiej - poinformował.

Na zakończenie uroczystości odczytano apel pamięci, a kompania honorowa Wojska Polskiego oddała salwę honorową.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska