MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław oddał hołd deportowanym w głąb Związku Sowieckiego. Sybiracy z całej Polski wspominali okrutny czas zsyłek

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Sybiracy w kwietniu wspominają rocznicę zbrodniczej deportacji w głąb Związku Sowieckiego.
Sybiracy w kwietniu wspominają rocznicę zbrodniczej deportacji w głąb Związku Sowieckiego.
Sybiracy z całej Polski zebrali się we wrocławskim sanktuarium Golgoty Wschodu, by uczcić pamięć i pomodlić się za wszystkich zesłanych na nieludzką ziemię w głąb Związku Sowieckiego. Razem z nim hołd oddały lokalne władze, służby mundurowe i mieszkańcy.

Pamięć o ofiarach wszystkich wywózek na Sybir szczególnie obecna jest we Wrocławiu, w którym po II wojnie światowej osiedliło się wielu tych, którzy uratowali się z „nieludzkiej ziemi”.

13 kwietnia 1940 r. rozpoczęła się druga deportacja polskich obywateli z okupowanych przez Związek Sowiecki wschodnich województw II Rzeczypospolitej. Na Syberię i do Kazachstanu wywieziono wtedy ponad 61 tys. osób.

Ich pamięć uczczono podczas Międzynarodowego Marszu Golgoty Wschody. Sybiracy z całego kraju zebrali się przy Sanktuarium Golgoty Wschodu na wrocławskim Wittigowie. Tam modlili się wspólnie na Mszy i wzięli udział razem z lokalnymi władzami i służbami mundurowymi w apelu pamięci.

- Większość z nas wtedy była dziećmi, jednak przeżycia, jakich doświadczyliśmy - szczególnie lata cierpień na zesłaniu - niezmiennie będą przywoływać niedające się zatrzeć dramatyczne wspomnienia. Wśród ofiar wszystkich deportacji znalazło się ok. 140 tys. polskich dzieci. Warunki deportacji prowadziły do fizycznego i psychicznego unicestwienia. To była skrajna sytuacja polskich rodzin, szczególnie tych, których ojcowie trafili do jenieckich obozów. Niewolnicza praca i głód powodowały wysoką śmiertelność. Liczba zgonów wśród dzieci była dwukrotnie wyższa niż dorosłych – przemawiał Kordian Borecko, prezes zarządu Związku Sybiraków.

We Wrocławiu od lat 90. XX wieku, gdy już można było mówić o sowieckich zsyłkach, istnieje „Sanktuarium Golgoty Wschodu”. Powstałe w parafii pw. NMP Matki Pocieszenia przy ul. Wittiga 10 miejsce zostało szybko powiększone o specjalną izbę pamięci. Od 2023 roku prowadzi ją Centrum Historii Zajezdnia, nadając jej nowoczesną formę.

- Jestem tu dlatego, ponieważ moja babcia przeżyła zsyłkę na Sybir. Jeżeli przeżyła, to mogła mieć dzieci, dlatego też ja żyję. Dziś spotykamy się tutaj, by oddać hołd i pamięć tym, którzy przeszli przez niepojęte cierpienie. Zesłańcy Sybiru wiedzą, czym jest poświęcenie, cierpienie, siła, odwaga i niezłomność. Związek Sybiraków we Wrocławiu dba o tę pamięć. Dziękuję za to, że dbacie o młode pokolenia, że uczycie młode pokolenia, czym jest honor i patriotyzm – mówił Maciej Awiżeń, wojewoda dolnośląski.

Podczas uroczystości wręczono odznaczeń sybirackie, odczytano apel pamięci i złożono kwiaty przy sanktuarium Golgoty Wschodu.

Zobaczcie zdjęcia:

- My nigdy nie zapomnimy, że Kościół się nami zaopiekował, kiedy nie mogliśmy w Polsce działać. Pierwsze tablice pamiątkowe, mówiące o tragedii na Syberii, były wieszane w kościołach. To sanktuarium Golgoty Wschodu powstało dzięki Kościołowi. Pomnikiem Zesłańców Sybiru na pl. Staszica opiekuje się Kościół. Pierwszy w swoim kościele przy ul. Grabiszyńskiej przyjął nas przed laty ks. Franciszek Głód. Takich rzeczy się nie zapomina. I nie będziemy tymi, którzy zapomną - zadeklarował Ryszard Janosz, prezes wrocławskiego oddziału Związku Sybiraków.

od 16 lat

Przeczytaj także:

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska