MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co w miejscu Tesco na Bielanach Wrocławskich? Jest decyzja

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Prezes UOKiK wydał zgodę na przejęcie przez Carrefour Polska  hipermarketu Tesco w Bielanach Wrocławskich.
Prezes UOKiK wydał zgodę na przejęcie przez Carrefour Polska hipermarketu Tesco w Bielanach Wrocławskich. Gazeta Wrocławska
UOKiK wydał zgodę na przejęcie hipermarketu przez jedną z dużych sieci handlowych.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów warunkowo wydał zgodę na nabycie przez Carrefour Polska powierzchni handlowej zajmowanej do tej pory przez hipermarket Tesco w Bielanach Wrocławskich. Pół roku temu transakcje zablokowano – bo jak argumentowali przedstawiciele Urzędu - koncentracja może doprowadzić do sytuacji, w której Carrefour nie będzie musiał rywalizować na lokalnym rynku z innymi hipermarketami.

Przypomnijmy, przedmiotem kontroli było nabycie przez Carrefour Polska części mienia spółki Ingka Centres Polska w postaci powierzchni handlowej wykorzystywanej przez hipermarket Tesco w Centrum Handlowym Aleja Bielany w Bielanach Wrocławskich.

Jest zgoda na przejęcie, ale jest też warunek

Ze zgromadzonego materiału przez UOKiK wynikało, że koncentracja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na lokalnym rynku wyznaczonym w promieniu 20-25 minut jazdy samochodem od hipermarketu Tesco w Bielanach Wrocławskich. Jak uznano - możliwe jednak było wydanie warunkowej zgody na transakcję.

- Po przeprowadzeniu postępowania uznaliśmy, że zmniejszenie powierzchni jednego ze sklepów Carrefour zniweluje negatywne skutki koncentracji. Dzięki temu na lokalnym rynku markety będą nadal ze sobą konkurować z korzyścią dla konsumentów – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Zgodnie z wydaną decyzją powierzchnia sklepu Carrefour przy ul. Gen. Hallera 52 we Wrocławiu, działającego na tym samym rynku, zostanie zmniejszona o 1500 m2. Oznaczać to będzie obniżenie siły rynkowej Carrefour Polska na lokalnym rynku. Dzięki temu nie ulegną pogorszeniu warunki cenowe, jakość oraz dostępność towarów dla konsumentów. Po zrealizowaniu warunku przejmująca spółka będzie mała obowiązek złożenia sprawozdania z jego realizacji.

Kluczowe „25 minut samochodem”

Jak czytamy dalej w uzasadnieniu przedstawionym przez UOKiK, analiza tej sprawy i dotychczasowe orzecznictwo Urzędu oraz organów antymonopolowych innych krajów pokazują, że teren rywalizacji hipermarketów o klientów to obszar o promieniu do 25 minut jazdy samochodem. To maksymalna odległość, jaką konsumenci są zazwyczaj skłonni pokonać w poszukiwaniu innego hipermarketu.

Pod szyldem Carrefour Polska działa w Polsce ponad 900 sklepów: hipermarketów, supermarketów, sklepów hurtowo-dyskontowych, osiedlowych i specjalistycznych oraz sklep internetowy. Carrefour jest w Polsce również właścicielem sieci 20 centrów handlowych oraz sieci ponad 40 stacji paliw.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Tesco podjęło decyzję o opuszczeniu rynku polskiego i sprzedało 301 swoich sklepów i dwa centra dystrybucyjne duńskiej Grupie Salling, która prowadzi w naszym kraju sieć sklepów dyskontowych Netto. Pozostałe powierzchnie przejęły inne sieci handlowe w tym Carrefour Polska (we wrocławskiej Magnolii w Centrum Handlowym Aleja Bielany w Bielanach Wrocławskich).

Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Oceniając koncentrację, Prezes UOKiK może zakazać transakcji, wydać zgodę na jej dokonanie bądź uzależnić zgodę od spełnienia przez przedsiębiorcę dodatkowych warunków. Wydane decyzje są ważne przez dwa lata, przy czym można się od nich odwołać.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska