Wrocław i jego trzy herby

  Wrocław i jego trzy herby

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Na ratuszu jest najstarszy zachowany rzeźbiony herb z 1534 roku

  Na ratuszu jest najstarszy zachowany rzeźbiony herb z 1534 roku ©Janusz Wójtowicz

  Wrocław może się pochwalić nadanym w 1530 roku oficjalnym herbem. To ten, który obowiązuje obecnie. Ale miasto miało również dwa inne, także oficjalne. Jeden doskonale pamiętamy, bo obowiązywał od 1948 do 1990 roku. A trzeci, nazistowski, był znakiem Wrocławia od 1938 do 1945 roku.
  Na ratuszu jest najstarszy zachowany rzeźbiony herb z 1534 roku

  Na ratuszu jest najstarszy zachowany rzeźbiony herb z 1534 roku ©Janusz Wójtowicz

  Herb Wrocławia ustanowiono w 1530 roku, na dworze władcy czesko-węgierskiego Ferdynanda I. W dokumencie wtedy napisano: "Nadajemy wam i waszym potomkom nowy herb miejski, mianowicie tarczę z głową św. Jana Chrzciciela, z czterema innymi tarczami wokół, w tym na górnej białego lwa, na drugiej czarnego orła na żółtym polu po prawej stronie wielkiej tarczy, na trzeciej po lewej stronie głowę św. Jana Chrzciciela, który u was i u waszych przodków był od wielu lat w czci i poważaniu.
  A w czwartej najniższej tarczy literę »W«, co oznacza imię Wratislay, tego, który pierwszy zbudował miasto Presslaw i nadał mu imię Wtratzlaua. Wszystko to zostało dokładnie i czytelnie wymalowane barwami pośrodku naszego królewskiego listu".

  I od razu pojawił się pewien problem...

  Bo opis nowego herbu był nieścisły. - Imię Jana Chrzciciela zapisano dwukrotnie, w tym raz w miejscu wyskrobanym, gdzie pierwotnie istniał najprawdopodobniej inny zapis - opowiada Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia.

  Aby uniknąć jakichkolwiek nieporozumień, wrocławscy radni postanowili poprosić kancelarię cesarską w Augs-burgu o pomoc w zweryfikowaniu dyplomu herbowego króla Ferdynanda I.

  - Niebawem cesarz Karol V wydał przywilej herbowy potwierdzający nowe godło miasta, dając w dokumencie czytelny jego opis oraz barwny rysunek - mówi Łagiewski.

  Jednego z Janów Chrzcicieli zastąpił Jan Ewangelista.

  Łagiewski w swojej książce "Herb Wrocławia w architekturze miasta" pisze, że elementy składowe herbu (patrz infografika) nie były nowymi godłami, ale miały swoje starsze wzory, utrwalone chociażby w plastyce rzeźb ratusza. Emblematy te, obciążone znaczeniami, niosły już ze sobą bogatą tradycję i wymowę ideową. Wielopolowy układ tarczy odpowiadał ważności poszczególnych symboli.

  - Ponieważ herb ten był kompilacją godeł już wcześniej istniejących, istotna była kolejność tych znaków - wyjaśnia Łagiewski. - Znaki najważniejsze umieszczano w środku, a kolejne od góry, z prawej heraldycznie strony, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

  Ważna informacja: prawą czy lewą stronę tarczy herbowej odczytuje się tak, jakby ją określił sam rycerz znajdujący się za tarczą, a więc odwrotnie do patrzącego na nią.
  1 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  orzeł śląski

  klik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 66 / 73

  Jedna uwaga co do czarnego orła. Jest herbem także herbem całego Śląska (nie tylko Dolnego). Od Zielonej Góry ( a nawet dalej) po Katowice.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wpowiedz

  aaaaaaaaaaaaa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9

  a może się nie wymądrzaj

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo