Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Wrocławiu powstały śluzy chroniące przed koronawirusem

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Ochronne śluzy chroniące przed przenoszeniem koronawirusa z Politechniki Wrocławskiej zamontowano już w szpitalach w Legnicy i Wrocławiu.
Ochronne śluzy chroniące przed przenoszeniem koronawirusa z Politechniki Wrocławskiej zamontowano już w szpitalach w Legnicy i Wrocławiu. Politechnika Wrocławska
Specjalne zapory skonstruowali naukowcy Politechniki Wrocławskiej. Pierwsze zamontowano już w szpitalach w Legnicy i Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Jak działają? Przeczytajcie poniżej.

Prototyp śluzy powstał w ubiegłym roku. Lekarze zwracali wtedy uwagę na problem skutecznej izolacji pacjentów z COVID-19 zwłaszcza w placówkach i na oddziałach do tego nieprzystosowanych.

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej wpadli na pomysł zbudowania śluzy do szybkiego montażu, która zapewniłaby personelowi medycznemu lepszą ochronę niż np. alternatywnie stosowane kurtyny paskowe. W zamierzeniu śluza miała być przy tym tania (do ok. 3 tys. zł) i łatwa w dezynfekcji.

"Zdecydowaliśmy się na konstrukcję z popularnych w przemyśle aluminiowych profili rowkowych zabudowaną ścianami z poliwęglanu komorowego przy użyciu taśmy dwustronnej dedykowanej do łączenia tego typu materiałów" - wyjaśnia dr inż. Gustaw Sierzputowski z Katedry Inżynierii Pojazdów na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej. - "Wszystkie te elementy są bardzo łatwo dostępne, a sposób ich łączenia umożliwia dopasowanie do nierównych ścian i podłogi" - dodaje.

Do montażu wystarczają najprostsze narzędzia: dwa klucze imbusowe i nożyk do tapet. Pierwszy wariant śluzy był kabiną przymocowaną do ościeżnicy drzwi do sali chorych.

"Okazało się jednak, że wiele szpitali potrzebuje oddzielenia całego korytarza lub modułu na swoich oddziałach. Stworzyliśmy więc kolejne warianty śluz. Ich złożenie zajmuje jedynie kilka godzin i o to nam też chodziło przy projektowaniu" - wyjaśnia dr inż. Gustaw Sierzputowski.

Pierwsza śluza stanęła w szpitalu w Legnicy. Na potrzeby tej placówki powiększono jednak jej drzwi, żeby umożliwić transport łóżek szpitalnych oraz usunięto wszystkie poprzeczki w podłodze.

Wykonano też analizę skuteczności konstrukcji, rozpylając bioaerozol testowy po jednej stronie śluzy, sprawdzając redukcję liczby bakterii testowych na poszczególnych etapach przechodzenia przez śluzę oraz poza pomieszczeniem.

"Rozwiązanie w Legnicy wykazało redukcję bioaerozolu testowego o ponad 87 proc., a przy braku śluzy, redukcja ta wynosiła zaledwie niecałe 12 proc." - podkreśla naukowiec.

Dzięki współpracy z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym kolejne cztery śluzy zamontowano już także w placówce przy ul. Borowskiej we Wrocławiu. W tym wypadku ich wymiary również zostały dostosowane do potrzeb placówki, a śluza ma tam formę jednokomorową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska