MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Paczkomatoza we Wrocławiu. Mieszkańcy nie chcą kolejnego paczkomatu, bo w okolicy jest ich pięć!

kcz
Paczkomat przy ul. Reja we Wrocławiu
Paczkomat przy ul. Reja we Wrocławiu Katarzyna Rodak
Mieszkańcy ulicy Reja wystąpili do miasta z petycją o wydanie opinii konserwatorskiej w sprawie paczkomatu, który stanął między budynkami przy ul. Reja 36 i 40. To szósty paczkomat w tym rejonie, na dodatek, stanął na działce objętej gminną ewidencją zabytków. O szczegółach przeczytacie poniżej.

Nowy paczkomat Inpost stanął przy ul. Reja, pomiędzy budynkami nr 36 i 40. W pobliżu jest już pięć innych paczkomatów: dwa na placu Grunwaldzkim (na wysokości numerów 22 i 34), kolejne przy ul. Reja 46, Skłodowskiej-Curie 12 i Grunwaldzkiej 67. Odległość nowego paczkomatu na Reja od tego, który znajdował się tam już wcześniej, to zaledwie 100 metrów. Zresztą, wystarczy spojrzeć na mapę:

Paczkomaty przy ul. Reja i w okolicach placu Grunwaldzkiego we Wrocławiu
Paczkomaty przy ul. Reja i w okolicach placu Grunwaldzkiego we Wrocławiu Mapa Inpost

Emocje mieszkańców budzi nie tylko nagromadzenie automatów paczkowych w tej okolicy, ale przede wszystkim fakt, gdzie został postawiony.

"Ulica Mikołaja Reja wchodzi w skład historycznego układu urbanistycznego Przedmieścia Piaskowego, stanowiącego jedną z najstarszych części Śródmieścia we Wrocławiu. O unikatowym charakterze tej części osiedla stanowi m.in. zwarta zabudowa przedwojennych budynków wielorodzinnych. Ze względu na wysokie walory historyczne oraz artystyczne wiele kamienic zostało wpisanych do Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Wrocławia, w tym budynki przy Mikołaja Reja o numerach: 23, 25, 27, 29, 31, 33, 35, 36, 37, 40, 40a, 43, 45, 47, 48-52, 51, 54 oraz 56" - pisze Katarzyna Rodak w piśmie do miasta Wrocław i zwraca uwagę, że paczkomat wyeksponowany od strony ulicy, w bezpośrednim sąsiedztwie historycznych kamienic, w sposób rażący zaburza układ urbanistyczny ulicy Mikołaj Reja.

Jak udało nam się dowiedzieć, Inpost nie wnioskował o żadne pozwolenie na postawienie tego paczkomatu. Nie było też żadnych konsultacji z gminą Wrocław.

"Pismo od mieszkańców wpłynęło do urzędu i jest obecnie analizowane. Obszar przy ul. Reja wpisany jest do Gminnej Ewidencji Zabytków. Oznacza to, że właściciel obiektu (Inpost) powinien zwrócić się do Miejskiego Konserwatora Zabytków po wytyczne, czego nie zrobił" - komentuje Tomasz Myszko-Wolski z biura prasowego Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

A czy Inpost miał obowiązek uzgadniać to z władzami miasta?

"Po nowelizacji prawa budowlanego na budowę bankomatów, biletomatów, wpłatomatów, automatów sprzedających, automatów przechowujących przesyłki lub automatów służących do wykonywania innego rodzaju usług o wysokości do 3 m nie jest wymagane pozwolenie ani nawet zgłoszenie do Wydziału Architektury i Budownictwa. Stanowi to coraz większy problem i generuje lokalne konflikty" - wyjaśnia Myszko-Wolski. - "Ze względu na przepisy wiele zależy od inwestora i jego odpowiedzialności. Mamy nadzieję, że sejm pochyli się nad problemem."

Czy Inpost zdemontuje lub zmieni lokalizację nowego paczkomatu przy Reja? Tego, na razie, nie wiemy. Inpost deklaruje jednak, że jest otwarty na rozmowy.

"Jesteśmy w pełni otwarci na współpracę z władzami lokalnymi. Na razie wewnętrznie sprawdzamy ten temat" - powiedział nam Grzegorz Kądziołka, rzecznik prasowy Inpost.

Nie ulega jednak wątpliwości, że we Wrocławiu zmagamy się z wszechobecną "paczkomatozą". I nic się zmieni, dopóki nie będzie zmian w prawie.

Przypomnijmy, że w grudniu 2020 wydano decyzję o likwidacji paczkomatu przy ul. Olszewskiego na wrocławskim Biskupinie. Tam jednak sytuacja była nieco inna, ponieważ teren był nie tyle objęty ewidencją, ale znajdował się w rejestrze zabytków, więc obejmowała go ścisła ochrona. Miejski Konserwator Zabytków po przeprowadzeniu wizji lokalnej wydał wówczas decyzję o usunięciu paczkomatu na mocy ustawy o ochronie zabytków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska