Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepin według nowego podziału Wrocławia. Zobacz, gdzie przebiegają granice osiedla (NASZ CYKL)

Weronika Skupin
ZOBACZ MAPĘ W POWIĘKSZENIU
ZOBACZ MAPĘ W POWIĘKSZENIU infografika Maciej Dudzik
W kolejnej odsłonie cyklu o wrocławskich osiedlach opowiemy o Szczepinie. Jest on położony w dzielnicy Stare Miasto, na zachód od Rynku. Znajdują się tu m.in. sąd przy ul. Poznańskiej, siedziba ZUS przy ul. Litomskiej czy też komisariat Stare Miasto przy ul. Trzemeskiej.

- Szczepin kojarzy się mi przede wszystkim z górką Szczepińską. Zjeżdżało się tam kiedyś na sankach - wzdycha Przemysław Tomaszewski.

Miejscy radni uchwalili kilka lat temu podział na potrzeby Systemu Informacji Miejskiej i ewidencji wyborczej, który znacznie różni się chociażby od tego używanego do oznaczenia działek w Systemie Informacji Przestrzennej. - Dziwi fakt, że granica osiedla przebiega wzdłuż torów kolejowych na Dworcu Świebodzkim - mówi Przemysław Filar z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia. Wbrew zapewnieniom urzędników, nie brało ono udziału w konsultacjach na temat nowego kształtu osiedli.

Szczepin otoczony jest od północy Odrą, od południa i zachodu torami kolejowymi, a od wschodu granicą dawnych staromiejskich obwarowań.

Kiedyś w tym miejscu istniało kilka wsi, Szczepin był jedną z osad. Początkowo była to wioska rybacka Tschepine (Szczepiny) z kościołem św. Mikołaja - wzmianki o niej znajdujemy od początków XIII do połowy XIV w. Przyległe łąki nadano miastu jako pastwiska. Całość była własnością klasztoru św. Klary. W 1808 r. Szczepin przyłączono do Wrocławia. W czasie II wojny światowej zabudowę Szczepina zniszczono. Po wojnie wzniesiono tu blokowiska.

Sokolniki to z kolei zaginiona osada leżąca między murami miejskimi a Szczepinem, w której mieszkali ludzie zobowiązani do opieki nad sokołami używanymi w książęcych polowaniach. Sokolniki wymieniane są jako własność klasztoru św. Wincentego na Ołbinie - od poł. XII do poł. XIII w. Nabycin, zwany też osadą Na Bytniu, znajdował się w okolicach dzisiejszego pl. św. Mikołaja, a nadany był cystersom z Lubiąża.

Wszystkie te wioski zostały włączone w granice Przedmieścia Mikołajskiego (Nikolai Vorstadt). Nazwa osiedla, jak i Bramy Mikołajskiej, wychodzącej w tę stronę z miejskich murów, wywodzi się od patrona - wspomnianego kościoła św. Mikołaja. Świątynia była wielokrotnie burzona i odbudowywana, aż ostatecznie zniszczona została podczas oblężenia Festung Breslau.
Korzystałam z "Encyklopedii Wrocławia" pod redakcją Jana Harasimowicza, Wydawnictwo Dolnośląskie 2000.

Przeczytaj też: Gdzie się kończy stare a zaczyna nowe miasto? Nowy podział Wrocławia (NASZ CYKL)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska