Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie się kończy stare a zaczyna nowe miasto? Nowy podział Wrocławia (NASZ CYKL)

Weronika Skupin
ZOBACZ MAPĘ W POWIĘKSZENIU
ZOBACZ MAPĘ W POWIĘKSZENIU
W zależności od tego, na jaki spojrzymy plan, dzielnice znajdują się gdzie indziej. Stare Miasto historycznie jest o wiele mniejsze niż to, które znajdziemy w Systemie Informacji Przestrzennej na miejskich mapach. Podzielono miasto na nowo na potrzeby informacji miejskiej i ewidencji wyborczej i część Starego Miasta już nim nie jest. Zaczynamy nasz cykl i wodzimy palcem po mapie Wrocławia.

Rynek i jego najbliższe okolice to osiedle Stare Miasto – co do tego żaden wrocławianin i przyjezdny nie ma wątpliwości. A ulica Zachodnia? Czy to Stare Miasto, czy Szczepin? Plac Legionów – Stare Miasto czy Przedmieście Świdnickie? Otóż zależy to od tego, na jaką spojrzymy mapę.

W Systemie Informacji Przestrzennej, według którego określa się m.in. numery działek, wszystkie wspomniane wyżej miejsca leżą na Starym Mieście. Jednak według Systemu Informacji Miejskiej, czyli oznaczeń na tabliczkach z nazwami ulic czy miejskich mapach w wielkich gablotach, na tym terenie są trzy osiedla: Stare Miasto, Przedmieście Świdnickie i Szczepin. Ten podział jest też aktualny w przypadku ewidencji wyborczej.

O podziale Wrocławia na różne sposoby i o tym, że właściwie jednego, jednolitego podziału miasta nie ma, pisaliśmy już wiele razy. Czym innym są działki geodezyjne, czym innym okręgi wyborcze, a jeszcze inne obszary działania mają komisariaty czy sądy.

Dziś skupimy się na Starym Mieście. Zaznaczmy, że mówimy o osiedlu, choć na mapach SIP pokrywa sie ono z dzielnicą Stare Miasto. Osiedle to według najaktualniejszego podziału, stworzonego na potrzeby Systemu Informacji Miejskiej, jest mniejsze niż to geodezyjne i leży w historycznej części Wrocławia.

Nazwa tej części miasta nie przysparza językoznawcom trudności w interpretacji. Etymologia jest prosta – dzielnica ta leży w najstarszej części Wrocławia i obejmuje m.in. Ostrów Tumski.

Ostrów oznacza wyspę i rzeczywiście kiedyś katedra leżała na wyspie. Jak mówi dr Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia , tuż za katedrą był most... „Za Katedrą”. Pozostałości fosy widać dziś w Ogrodzie Botanicznym. Wychodziła ona w pobliżu dzisiejszych mostów Młyńskich. Dlatego właśnie tam wybudowano młyny, by woda z fosy napędzała młyńskie koła. Koryto biegnące dookoła Ostrowa Tumskiego zasypały wojska napoleońskie na początku XIX wieku.

Stare Miasto obejmuje też Rynek i okoliczne uliczki, które także były otoczone fosą. Co ciekawe, istniały dwie fosy. Pierwsza zasilana była z rzeki Oławy, przebiegała wzdłuż miejskich murów przy dzisiejszej ul. Kazimierza Wielkiego i Nowym Świecie. Druga, której pozostałości możemy podziwiać we Wrocławiu do dziś, przebiegała wzdłuż Podwala i wychodziła w dzisiejszej Zatoce Gondoli. Przy niej też kiedyś stały miejskie mury. I właśnie tam przebiega dziś granica osiedla Stare Miasto.

– Pierwszą fosę zasypano w latach 1866-1868 z powodu epidemii cholery – wyjaśnia Łagiewski. Dodaje, że na obu fosach było ok. 30 mostów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska