MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Emerytury po waloryzacji: Niektóre zostały przekazane na konto w lutym, a inne w marcu

mfred
Wideo
od 7 lat
Emerytury w lutym były wypłacane po raz ostatni w takiej wysokości. Od marca emeryci i renciści otrzymają wyższe, zwaloryzowane świadczenie. W jakiej wysokości otrzymaali seniorzy emerytury w lutym, a w jakiej w marcu? Sprawdź, o ile wzrosną na rękę wypłaty emerytur i w jakim terminie wpłyną na konta.

Wiek emerytalny w 2024 roku

Wiek emerytalny w Polsce na razie pozostaje bez zmian. Jest on różny dla kobiet i mężczyzn.

  • wynosi 60 lat dla kobiet
  • 65 lat dla mężczyzn.

Sprawdź w galerii, o ile wzrosną na rękę wypłaty emerytur i w jakim terminie wpłyną na konta:

WSZYSTKIE SZCZEGÓŁY >>> TUTAJ <<<

Prawa emerytalne nabywamy w chwili osiągnięcia tego wieku. Trzeba spełnić jeszcze jeden warunek, czyli podlegać ubezpieczeniu emerytalnemu. Wysokość emerytury zależy od wysokości i długości okresu opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne.

Niektórzy mogą wybrać się na wcześniejszą emeryturę. Kobieta, która osiągnie wiek 55 lat może wcześniej zakończyć swoją aktywność zawodową. Ale musi przepracować 30 lat. W to wlicza się czas pracy, czyli tzw. lata składkowe (praca na etacie, działalność gospodarcza) i lata nieskładkowe (m.in. zwolnienia lekarskie, urlop wychowawczy czy rehabilitacja).
Mężczyzna musi mieć 60 lat, by przysługiwała mu wcześniejsza emerytura. Czas pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze musi trwać 15 lat.

Terminy wypłat emerytur

Bez względu na to kiedy przechodzimy na emeryturę jedno się nie zmienia. ZUS wskazuje w decyzji termin wypłaty świadczenia. Środki na konta lub za pośrednictwem listonosza trafiają do seniorów zawsze w jednym z siedmiu terminów: 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia miesiąca.
Jeżeli jeden z tych dni przypada w dni wolne od pracy, wtedy zazwyczaj świadczenie trafia do emerytów dzień lub dwa dni wcześniej. Tak też będzie w tym miesiącu.

Luty, jak przypomina fakt.pl jest ostatnim miesiącem z niższymi wypłatami. Coroczna waloryzacja zostanie przeprowadzona 1 marca. Zobacz o ile więcej "na rękę" otrzymają emeryci i renciści.
SPRAWDŹ TUTAJ

Wiele na to wskazuje, że do kolejnej waloryzacji emerytur dojdzie we wrześniu lub październiku 2024 r. Koalicja Obywatelska zapowiadała w kampanii wyborczej, że stanie się tak, jeśli inflacja w pierwszej połowie roku będzie wyższa niż 5 proc. Premier Donald Tusk w swoim expose potwierdził te słowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Emerytury po waloryzacji: Niektóre zostały przekazane na konto w lutym, a inne w marcu - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska