Odpowiedz na pytania i sprawdź
  Wybory prezydenta Wrocławia

  Do którego kandydata na prezydenta Wrocławia Ci najbliżej?

  Rozwiń
  PiS zlikwiduje bezpośrednie wybory prezydentów, wójtów i...

  PiS zlikwiduje bezpośrednie wybory prezydentów, wójtów i burmistrzów?

  Zdjęcie autora materiału

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  PiS zlikwiduje bezpośrednie wybory prezydentów, wójtów i burmistrzów?

  ©Fot. Tomasz Ho£Od / Polskapresse

  Od 2018 roku nie będziemy sami wybierali prezydentów i burmistrzów miast oraz wójtów gmin. To najnowszy pomysł Prawa i Sprawiedliwość. Partia chce rzutem na taśmę zmienić ordynację wyborczą i powrócić do zasady sprzed 15 lat, gdy szefów gmin wybierali radni. - Rzeczywiście, rozważamy taki projekt - przyznaje w rozmowie z portalem GazetaWroclawska.pl minister Adam Lipiński, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości i pełnomocnik rządu do spraw społeczeństwa obywatelskiego.
  PiS zlikwiduje bezpośrednie wybory prezydentów, wójtów i burmistrzów?

  ©Fot. Tomasz Ho£Od / Polskapresse

  Adam Lipiński zastrzega, że ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła, wciąż toczą się rozmowy na ten temat. O rezygnacji z wyborów bezpośrednich prezes PiS Jarosław Kaczyński rozmawiał w poniedziałek wieczorem z szefami okręgów partii i szefami wojewódzkich zespołów samorządowych. - To będzie decyzja polityczna - mówi portalowi GazetaWroclawska.pl wiceprezes Adam Lipiński.

  - Ciągle dyskutujemy jeszcze o tym wariancie.
  Wiemy, że ta decyzja może zostać źle odebrana przez niektóre grupy. Spodziewamy się np. ataku samorządowców, którzy i tak nas już nie kochają - mówi nam jeden z ważnych polityków PiS. - Z drugiej strony, zmiany są potrzebne, aby samorządowcy nie tworzyli w gminach własnych księstw. Teraz wielu z nich robi co chce i praktycznie nie ma nad nimi żadnej kontroli. Możliwość odwołania przez radę ograniczałoby samowładztwo prezydentów czy burmistrzów - dodaje.

  Nie jest też tajemnicą, że w wielu regionach PiS ma problemy ze znalezieniem w swoim gronie kandydatów na prezydentów miast, którzy pokonaliby rządzących tam dotychczas samorządowców. W wielu miastach PiS kiepsko wypada też w sondażach. Na przykład we Wrocławiu, według październikowego badania Kantar Millward Brown, kandydatka Platformy Obywatelskiej Alicja Chybicka w drugiej turze wyborów prezydenta miasta mogłaby liczyć na 61 procent głosów. Poparcie potencjalnej kandydatki Prawa i Sprawiedliwości Mirosławy Stachowiak-Różeckiej zadeklarowało tylko 30 procent badanych.

  Sonda

  Kto powinien wybierać prezydentów i burmistrzów miast oraz wójtów gmin?  Marek Długozima, burmistrz Trzebnicy, który ostatnie wybory wygrał w cuglach z 75-procentowym poparciem uważa, że likwidacja bezpośrednich wyborów jest złym pomysłem. - To jeden z najgorszych pomysłów Prawa i Sprawiedliwości. To mieszkańcy powinny decydować, kto powinien rządzić ich gminą. Jeżeli burmistrza będą wybierali radni, skończy się to na kłótniach i targach politycznych, trudniej będzie zrealizować swoje pomysły i trudno będzie skutecznie zarządzać gminą - mówi Marek Długozima.

  Przypomnijmy, że wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wybieramy bezpośrednio od 2002 roku. Przed zmianami władza wykonawcza w gminach należała do kilkuosobowych zarządów, wybieranych przez radnych. Taki system funkcjonuje do dziś w powiatach i województwach.

  Prof. Jerzy Korczak z Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalista od samorządu terytorialnego uważa, że pomysł dotyczący likwidacji bezpośrednich wyborów jest absurdalny.
  - Cofa rozwój samorządu o 15 lat. Zdecydowaliśmy się na bezpośredni wybór wójtów, burmistrzów i prezydentów, aby istniała większa reprezentatywność, aby byli oni bardziej związani z wyborcami - mówi prof. Jerzy Korczak. I przypomina, że powrót rozwiązań sprzed 15 lat oznacza że prezydentem miasta nie będzie musiał zostać radny, którego wybrano w wyborach. Nie musi mieć poparcia społecznego. - Prezydentem zostałaby osoba, którą wybierze większość radnych, to wystarczy - mówi Jerzy Korczak.

  – Ta pogłoska pojawiła się kilka miesięcy temu, została zdementowana przez PiS. Teraz wraca. Jeżeli zostanie wprowadzona, to uderzy to w wyborów, którzy chcą głosować na konkretne osoby. To wpłynie na frekwencję, która będzie jeszcze mniejsza – mówi przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (220)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dyktatura EU!!!

  Helvetia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  jedyny kraj w EU gdzie narod wybiera i glosuje !!!! a unas???? dyktatura demokratyczna !!!! teraz wiecie dlaczego dlaczego dziadek z Wehrmachtu dostal stolek w Brukseli !!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Tusk został doktorem honoris causa Uniwersytetu w Peczu. "Jego działalność jest ściśle związana z historią Węgier"

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To co w Szwabii obalili Merkel, że stypendyści Bundeswehry w Lublinie chcą obalić P. Premier Szydło.

  Werrner (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 12

  Do budy szkopskie pachołki.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A szkopy figlują . A w Szwabii kicha.

  POmrok (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 10

  Nasi marnie wyszli w wyborach. Przebierają teraz fusskami i dla zmyły bajdużą o Polsce. Tej naszej a nie nasiej.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Piotrowicz nowy zbawca Polski

  Orzeł bez korony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 3

  Syn s-beka mały komuszek tęskni za perelowskimi reliktami jak władza nad sądami, sterowanie wyborami itd.. dużym krokiem wracamy do Polski Ludowej.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pieluchy i Skarpety

  Igma (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 5

  Pieluchy
  i
  Skarpety

  muszą być regularnie zmieniane.

  Z tego samego powodu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dyktatura Kaczynskiego

  TVP to Propaganda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 6

  Ale Kaczynski sie smieje z tego głupiego narodu.

  TVP to Propaganda Rzádu


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dyktatura Królowej

  Aster (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 10

  TVN to Propaganda ludzi PRLu, kórzy twierdzą - chcemy Demokracjii, a nawet i nie.
  Dlatego mądry jest ten naród, bo nie jest stadem jak myśli i chce korona.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szkopy zamiast zainteresować się losem Omy Merkel wymyślają bajki o naszym głosowaniu.

  Leppom (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 20

  Wójtów i burmistrzów wybierali i będą wybierać wyborcy. A szkopy ględzą swoje bajdy, żeby ukryć Kichę jaka panuje w Szwabii po ostatnich wyborach. To ile jeszcze POczekamy na szkopski rząd? Rok dwa...rozwiń całość

  Wójtów i burmistrzów wybierali i będą wybierać wyborcy. A szkopy ględzą swoje bajdy, żeby ukryć Kichę jaka panuje w Szwabii po ostatnich wyborach. To ile jeszcze POczekamy na szkopski rząd? Rok dwa czy będą nowe wybory. Bo nasim nie wyszło.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  aX

  grgrgrgr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

  I kolejne ruble wpadły do kieszeni
  Czy po prostu jesteś tak głupi ?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ruble to chętnie akurat biorą Szkopy

  retlo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

  Rura na dnie morza Bałtyckiego itp. rzeczy

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ?

  Greg76. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 25

  Podajcie choć jeden powód dla którego ''zły rząd Kaczyńskiego'' jest zły. Tylko bez argumentów w stylu ''zły bo tak''. Wysilcie szare komórki.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Re

  Tak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

  Żeby odpowiedzieć na to pytanie, wystarczy spojrzeć na to, co robią lub planują. Naprawdę ktoś uważa za dobry pomysł to, żeby władze lokalne były wybierane przez jedynie słuszną partię, zamiast...rozwiń całość

  Żeby odpowiedzieć na to pytanie, wystarczy spojrzeć na to, co robią lub planują. Naprawdę ktoś uważa za dobry pomysł to, żeby władze lokalne były wybierane przez jedynie słuszną partię, zamiast większością głosów zwykłych obywateli?! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  proszę bardzo:

  niesmak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 5

  - zadłuża Polskę najszybciej w Europie. Na dodatek obligacje, które sprzedaje rząd również mają jedno z najwyższych oprocentowań nie tylko w Europie. Tymczasem rząd i Morawiecki się cieszą, że...rozwiń całość

  - zadłuża Polskę najszybciej w Europie. Na dodatek obligacje, które sprzedaje rząd również mają jedno z najwyższych oprocentowań nie tylko w Europie. Tymczasem rząd i Morawiecki się cieszą, że obligacje schodzą jak ciepłe bułeczki. Trudno się dziwić: przy tak wysokim oprocentowaniu miałoby być inaczej? Jednak koszt tego będzie ogromny, a radość Morawieckiego jest podobna do radości sprzątaczki, która się cieszy, że dostała 1 milion zł kredytu na 10 lat na 30% rocznie. Z czego go spłaci jak straci robotę ( a w realu: z czego Polska będzie spłacać te obligacje, gdy siądzie koniunktura na świecie, a siądzie, bo to jest odwieczne prawo cykli koniunkturalnych i gdy na skutek obniżenia wieku emerytalnego będzie się powiększać dług publiczny? PRzecież w ciągu kilku lat dojdzie on do takie poziomu, że rząd nie będzie miał pieniędzy na bieżące zobowiązania, nawet jeśli całkowicie uszczelni system podatkowy)
  - obsadza sądy, prokuratury, wojsko i policję swoimi służbistami. Żadna z tych instytucji nie działa lepiej, a wręcz przeciwnie: prześladowani są zwykli obywatele, bo pokojowo demonstrują niezadowolenie z kierunku zmian, a kryptonaziści i stadionowi bandyci są hołubieni i traktowani jak wielcy patrioci.

  - leży system modernizacji armii

  - wyrzucono lub zmuszono do odejścia generałów, którzy mają doświadczenie we współpracy z NATO.

  - zdemolowano system edukacji i wbrew obietnicom nauczyciele tracą pracę,

  - zakłamuje się historię

  - trwają przygotowania do fałszowania wyborów i utrącania lokalnych, mających zaufanie swoich społeczności sprawnych administratorów.

  - paraliżowane są organizacje pożytku społecznego

  - wydłużyły się kolejki do lekarzy-specjalistów, a będzie jeszcze gorzej, bo ci lekarze coraz częściej rzucają papierami w państwowej służbie zdrowia.

  Coś jeszcze pominąłem?
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A ilu Gen. NATO zabiła pancerna brzoza w Smoleńsku 10.04.2010r???

  Ukryty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Coś wtedy było cicho i o NATO i o generałach.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Myślenie nie boli

  .hel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

  greg76 - na początek proponuje wyłączyć TVP

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zobaczysz za 3 lata...

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 4

  przecież nikt cie nie przekona.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Demokracja

  Sverige (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

  ...aktualnie, nie mamy żadnych PREZYDENTÓW miast pobierających niebotyczne WYPŁATY niezasłużonych pensji - A WY WYPŁACACIE IM PIENIĄDZE... ?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecane

  Rozpoznasz postaci z wrocławskich pomników?

  Rozpoznasz postaci z wrocławskich pomników?

  Kulinarne podróże po Dolnym Śląsku

  Kulinarne podróże po Dolnym Śląsku

  Zespół Taneczny Zgraja zaprasza tancerzy do nowych grup

  Zespół Taneczny Zgraja zaprasza tancerzy do nowych grup

  Szukamy dziennikarzy! Dołącz do nas!

  Szukamy dziennikarzy! Dołącz do nas!