Ostatnia taka budka telefoniczna. Wszystkie idą do...

  Ostatnia taka budka telefoniczna. Wszystkie idą do likwidacji

  Piotr Bera

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Rok 1981
  1/12
  przejdź do galerii

  Rok 1981 ©Tadeusz Daleczko

  W 2017 r. w Polsce nie będzie żadnego automatu telefonicznego. Obecny zarządca, firma Orange, postanowiła je zlikwidować, bo ich utrzymanie jest nieopłacalne.
  Obecnie we Wrocławiu jest 46 automatów telefonicznych, z czego zaledwie jeden do ogólnodostępnego użytku. Automat mieści się na skrzyżowaniu ul. Ruskiej z Kazimierza Wielkiego. Reszta znajduje się w z zakładach karnych (44 budki) oraz jedna w Dolnośląskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 13 dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących przy ul. Kamiennogórskiej 16. Z kolei w całym województwie dolnośląskim znajduje się jeszcze 281 aparatów publicznych. Wkrótce nie będzie żadnego.

  - Obecnie w całym kraju mamy ponad 4200 aparatów. Pozostały w więzieniach, szpitalach i po jednej sztuce w każdej gminie. Planujemy w przyszłym roku ich demontaż - mówi Wojtek Jabczyński z biura prasowego Orange Polska.

  Orange zarządza budkami telefonicznymi jako spadkobierca Telekomunikacji Polskiej S.A. Pierwsze automaty w Polsce pojawiły się na początku lat 60. ubiegłego wieku. Za wykonanie rozmowy trzeba było zapłacić 1 zł. W kolejnych latach wprowadzono żetony oraz automaty na karty magnetyczne i elektroniczne. Jeszcze w 2000 roku w Polsce było 95 tys. automatów telefonicznych, a największe przychody uzyskano w... 2001 roku. Nie minęło 15 lat, a po budkach już praktycznie ślad zaginął.  - W 2001 r. klienci wydzwonili ponad miliard impulsów. Średnio z każdego automatu wykonano ponad 12 tys. impulsów (1 impuls to 3 minuty rozmowy miejskiej, co oznacza, że średnio z automatu przegadano 36 tys. minut). Eldorado skończyło się wraz z upowszechnieniem telefonów komórkowych w 2008 r. - przyznaje Jabczyński.

  Orange rezygnuje z automatów nawet w zakładach karnych, gdzie więźniowie korzystali z nich w kontaktach z bliskimi. Okręgowa Służba Więzienna jednak uspokaja. - Jeśli Orange zdemontuje budki, to nawiążemy współpracę z innymi dostawcami. Z aparatów korzystają więźniowie, więc postawimy nowe - zapewnia kpt. Paweł Szewczyk z Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej we Wrocławiu.

  W latach 2003-2015 Orange prowadziło również program Telefon do Mamy, dzięki któremu dzieci przebywające w szpitalach bezpłatnie dzwoniły do bliskich, korzystając z zamontowanych aparatów telefonicznych na oddziałach oraz kart telefonicznych, które Orange dostarczał do szpitali.

  - W tym czasie przekazaliśmy szpitalom dwa miliony kart, z których wykonano ponad 100 milionów minut rozmów. Jednak w momencie rozpoczęcia programu telefony stacjonarne były niezbędne. Teraz wszyscy posiadają telefony komórkowe, dzieci często otrzymują je od rodziców - dodaje Jabczyński.

  Orange przyznaje, że ostatecznym testem przydatności automatów były Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Na prośbę organizatorów firma zainstalowała na Błoniach 12 automatów telefonicznych na monety - złotówki i euro. Pielgrzymi wykonali z nich zaledwie 125 rozmów. W tym samym czasie tylko w sieci Orange zanotowano 7,4 mln minut rozmów komórkowych i 31,145 mln wysłanych SMS-ów.

  Być może ostatnia dostępna dla wszystkich budka znajdująca się przy ul. Kazimierza Wielkiego/Ruskiej już niedługo zostanie eksponatem muzealnym.

  - Jeśli tylko będzie taka możliwość, to z chęcią przyjmiemy tę jedyną budkę. Jest to relikt przeszłości i warto się tym zainteresować - zapowiada Juliusz Woźny, rzecznik Ośrodka Pamięć i Przyszłość z ul. Grabiszyńskiej.

  Gdzie we Wrocławiu znajdują się budki telefoniczne? (LISTA)

  - ogólnodostępna przy ul. Kazimierza Wielkiego/ul. Ruskiej
  - Dolnośląski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 13 dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących przy ul. Kamiennogórskiej 16
  - zakład karny przy ul. Fiołkowej - 17 budek telefonicznych
  - zakład karny przy ul. Kleczkowskiej - 22 budki telefoniczne
  - zakład karny przy ul. Świebodzkiej - 5 budek telefonicznych

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (20)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Po co je likwidują??????!!!!!!

  Urmet CTP-I (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Po co je likwidują?!W prawie całej europie są budki i nikomu to nie przeszkadza. Jak będzie wypadek czy pożar,to czym człowiek zadzwoni?A powracając do budek "Telefon do mamy" podobny pomysł...rozwiń całość

  Po co je likwidują?!W prawie całej europie są budki i nikomu to nie przeszkadza. Jak będzie wypadek czy pożar,to czym człowiek zadzwoni?A powracając do budek "Telefon do mamy" podobny pomysł powinien być wprowadzony też w oddziałach dla dorosłych.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Fotobudka Takabudka?

  Takabudka.pl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Najlepsza fotobudka to takabudka.pl. Robią świetne zdjęcia. Ekipa na poziomie ;) zawsze piękne ładne zdjęcia wszystko klarowne. Cena niska ;) W Łodzi, Wrocławiu, Zduńskiej Woli czy Zgierzu ;)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Orange...

  CanesPL (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  ...zapomniało, że elegancka, czynna budka z logo to reklama i wizytówka firmy. Tym francuskim debilom nic się nie opłaca, poza "dzierżawieniem" Polsce pomarańczowego kwadratu. Kiedy repolonizacja...rozwiń całość

  ...zapomniało, że elegancka, czynna budka z logo to reklama i wizytówka firmy. Tym francuskim debilom nic się nie opłaca, poza "dzierżawieniem" Polsce pomarańczowego kwadratu. Kiedy repolonizacja telekomunikacji i pozostałych, strategicznych gałęzi gospodarki?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dlaczego Orange nie zmodernizuje budek i nie wprowadzi płatności kartami bankowymi?

  Wr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8

  Byłoby wygodniej i byłyby znane personalia rozmówcy (chyba już nie ma anonimowych kart przedpłaconych).

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ta budka to borys ten łysek z pokładu IDY !

  Polos (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Jeszcze czasem tego łysergo pokazują w tvn ie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rozmowa kontrolowana! Rozmowa Kontrolowana!

  Pit (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Szwedzka bułka napoczęta!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ale wspomnienia :)

  Em (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Pamiętam jak w podstawówce się korzystało z budek telefonicznych. Były takie pomarańczowe od firmy Dialog i rozmowa 40 gr kosztowała ;D

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pingwiniarz

  pingwiniarz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 8

  Po co budka w kryminale? Niech pierdzą.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pingwiniarz

  pingwiniarz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 9

  Po co budka w kryminale? Niech pierdzą.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wszystko ok,

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Tylko gdzie Borys ?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo