MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Błąd przy płaceniu kartą - taki popełnia wiele osób. W ten sposób można stracić pieniądze

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Płatność kartą to jedna z najpowszechniejszych metod płacenia. Wiele osób popełnia jednak ten błąd, który może się skończyć utratą środków z konta. W taki sposób można stracić pieniądze!
Płatność kartą to jedna z najpowszechniejszych metod płacenia. Wiele osób popełnia jednak ten błąd, który może się skończyć utratą środków z konta. W taki sposób można stracić pieniądze! Małgorzata Genca
Płatność kartą to jedna z najpowszechniejszych metod płacenia. Jest prosta, bezpieczna i znacznie wygodniejsza niż używanie gotówki. Jednak wiele osób popełnia ten błąd przy płaceniu kartą. Może się on skończyć utratą środków z konta. W taki sposób można stracić pieniądze! Sprawdź koniecznie, czy też tak robisz.

Błąd przy płaceniu kartą. Tak można stracić pieniądze!

Według danych NBP w Polsce w użyciu jest już ponad 42 miliony kart płatniczych, a 93,4% wykonywanych nimi transakcji to transakcje bezgotówkowe, a więc także te związane z płatnościami w sklepach.

Zobacz też: Oto, co oznacza tajemnicza literka R na skrzynkach pocztowych. To ważna informacja dla listonosza

Płacenie kartą w sklepie często wymaga autoryzacji kodem PIN. Gdy na terminalu płatniczym wyświetla się kwota do zapłaty, zawsze warto upewnić się, czy pokrywa się ona z sumą rachunku. Po dokonaniu płatności drukowany jest paragonu z kasy oraz potwierdzenia płatności kartą.

Od 20 marca 2020 roku wszystkie płatności zbliżeniowe w sklepach do kwoty 100 zł nie wymagają autoryzacji. Banki zobowiązane są jednak weryfikować niektóre transakcje poniżej 100 zł, dlatego można się spodziewać, że czasami w sklepie płatność o niskiej wartości będzie wymagała autoryzacji.

W wielu sklepach kasjerzy pytają, czy klient chce otrzymać wydruk potwierdzenia płatności kartą. Wiele osób rezygnuje z wydruku i zabiera tylko paragon albo nie bierze żadnego z tych druczków.

TO BŁĄD! W ten sposób można stracić pieniądze z konta! Może się zdarzyć, że środki z konta zostaną pobrane kilka razy w wyniku wielu prób płatności - na przykład na skutek przerw w dostawie prądu lub problem z połączeniem z bankiem w trakcie płatności kartą w sklepie. O szczegółach czytaj tej w poniższej galerii.

Warto wziąć potwierdzenie płatności kartą na wypadek, gdyby doszło do jakiegoś błędu w księgowaniu płatności, zwłaszcza przy wyższych sumach. Wówczas jest to dowód dokonania transakcji, który można wykorzystać do wyjaśnienia sprawy w swoim banku. Druk potwierdzenia płatności kartą jest niezbędny do potwierdzenia płatności lub też potwierdzenia jej odrzucenia. Bez tego bank nie uwzględni reklamacji i nie otrzymamy zwrotu pieniędzy.

Zobacz też: Takie sztuczki stosują teraz supermarkety. Tak sklepy oszukują klientów, by kupowali więcej

Supermarkety stosują liczne sztuczki psychologiczne, żeby klienci kupowali więcej i chętniej a dzięki temu żeby zostawiali w sklepach więcej pieniędzy.Jakie triki marketingowe stosują sklepy? Oto lista najczęściej wykorzystywanych sztuczek w sklepach. Poznaj je teraz w naszej galerii >>>>>

Takie sztuczki stosują teraz supermarkety. Tak sklepy oszuku...

Ile kosztuje płatność kartą? Jaka jest prowizja za płatność kartą?

Wiele osób zastanawia się, czy za płacenie kartą się płaci? Czy pobierana jest prowizja za płatność kartą? Zgodnie z dyrektywą unijną od 20 czerwca 2018 r. zakazane jest w Polsce pobieranie jakichkolwiek opłat za płatności kartą. Dotyczy to zarówno sklepów stacjonarnych, jak i internetowych. Mają do tego prawo tylko urzędy, dlatego w wielu z nich można zostać obciążonym symboliczną opłatą za dokonanie płatności kartą.

Sprzedawca nie ma dostępu do żadnych danych osobowych klienta ani do szczegółowych danych karty. Informacje te są szyfrowane i chronione przez bank.

Kasjer lub sprzedawca może poprosić klienta o pokazanie karty a nawet dowodu tożsamości, jeśli będzie miał wątpliwości, czy dana osoba jest uprawniona do używania karty. Sprzedawca może też w niektórych przypadkach zatrzymać kartę, gdy np.:

  • weryfikacja tożsamości jest negatywna (np. dane z karty nie zgadzają się z danymi dowodu osobistego),
  • próby płatności zablokowaną kartą (może to świadczyć, że karta została skradziona i zastrzeżona),
  • gdy użyta została karta, której termin ważności minął.

Sprzedawca nie może natomiast zatrzymać karty tylko dlatego, że klient odmówi okazania dowodu tożsamości. Może jedynie odmówić płatności kartą.

To Cię może też zainteresować

Jak bezpiecznie płacić kartą? Oto najważniejsze zasady

Aby bezpiecznie korzystać z karty płatniczej, warto przestrzegać kilku uniwersalnych zasad:

  • Nie trać swojej karty z oczu o nie pozwalaj, aby sprzedawca czy jakikolwiek pracownik sklepu oddalał się gdzieś z Twoją kartą.
  • Zanim zatwierdzisz transakcję kodem PIN (lub podpisem), sprawdź kwotę rachunku na wydruku lub ekranie terminala.
  • Zabieraj wydruk potwierdzający płatność kartą za zakupy.
  • W przypadku nieudanej transakcji sprzedawca ma obowiązek wystawić potwierdzenie anulowania transakcji. To podstawa w trakcie ewentualnego procesu reklamacyjnego.
  • Upewnij się, że proces płatności kartą online przebiega za pośrednictwem połączenia szyfrowanego (sprawdź, czy adres strony zaczyna się od https:// zamiast http:// oraz czy posiada symbol zielonej kłódki).
  • NIGDY nie podawaj kodu PIN w internecie - nie jest on potrzebny żadnemu sprzedawcy do realizacji płatności online.
  • Przez 1-2 miesiące od zakupu zachowaj wiadomości e-mail zawierające podstawowe informacje o dokonanym zakupie.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Błąd przy płaceniu kartą - taki popełnia wiele osób. W ten sposób można stracić pieniądze - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska