MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Opuszczone koszary schowane w parku krajobrazowym na Dolnym Śląsku! Ta wojskowa ruina wygląda jak po apokalipsie

Monika Fajge
Monika Fajge
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Koszary, lotniska, wielkie poligony, magazyny, bunkry - to poradziecka spuścizna, którą skrywają lasy Dolnego Śląska. Opuszczone lata temu wojskowe obiekty przyprawiają dziś o gęsią skórkę i stanowią nie lada gratkę dla miłośników urbexu. Na zrujnowane koszary natkniecie się spacerując po Przemkowskim Parku Krajobrazowym. Zobaczcie zdjęcia z tego mrocznego miejsca!

Dolny Śląsk to region przesiąknięty historią, pełen miejsc i niszczejących budynków, które skrywają niejedną tajemnicę. Jeśli lubicie miejsca "z dreszczykiem", koniecznie wybierzcie się do Przemkowskiego Parku Krajobrazowego. To około 100 kilometrów z Wrocławia.

Koszary, bunkry, schrony - coś dla miłośników powojennej historii

Choć mocno zrujnowane, to miejsce robi piorunujące wrażenie. Mowa o dawnych koszarach Armii Radzieckiej ukrytych między drzewami w okolicy [/b]Przemkowa[/b].

"W okresie tzw. Zimnej Wojny, teren w powiecie polkowickim także był dla Rosjan atrakcyjny. To właśnie tutaj - w okolicach Przemkowa - znajdowało się duże poniemieckie lotnisko. Lotnisko zostało przez Rosjan znacznie powiększone, a w okolicznych lasach zaczęło powstawać kilka tajnych baz wojskowych. Jedną z nich była w pobliżu Wilkocina" - czytamy na mojepodrozezhistoria.blogspot.com

To miejsce o powierzchni 8,6 ha, było ogrodzone drutem kolczastym i pilnie strzeżone przez Armię Radziecką. Do bazy wiodła droga zbudowana z betonowych płyt, której fragmenty zachowały się do dzisiaj. Na terenie były budynki administracyjne, baza noclegowa i bunkry.

To miejsce wygląda jak z horroru, z roku na rok popada w coraz większą ruinę. Zobaczcie mroczne wnętrza >>
To miejsce wygląda jak z horroru, z roku na rok popada w coraz większą ruinę. Zobaczcie mroczne wnętrza >>Monika Fajge/Polska Press

Opuszczone koszary schowane w lesie. Gigantyczna wojskowa ruina, mrozi krew w żyłach. Zobaczcie jej mroczne wnętrza >>

Armia Radziecka w Polsce

"Armia Radziecka użytkowała w Polsce ogółem ok. 70,5 tys. ha różnych terenów, w tym m.in.: 563 ha gruntów ornych; ok. 5 tys. ha łąk i pastwisk; ok. 35 tys. ha lasów; ok. 63 ha wód (stawów i jezior). Lotniska i poligony zajmowały ok. 58 tys. ha. Wojska te dzierżawiły 1,2 tys. budynków mieszkalnych (ok. 10 tys. mieszkań) i ok. 2,5 tys. budynków koszarowych o powierzchni ponad 2 mln m2. Same wzniosły 332 budynki koszarowo-sztabowe, 800 magazynów, ok. 250 domów mieszkalnych. W sumie ok. 7,8 tys. różnych nieruchomości (w tym także hangary i bunkry)"

– czytamy w publikacji Macieja Czulickiego pt. Wybrane aspekty pobytu Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej w Polsce w latach 1945–1993 oraz wykorzystanie infrastruktury po jednostkach Armii Radzieckiej po 1993 r. (BBN).

Tereny w okolicach Przemkowa żołnierze opuszczali od kwietnia 1991 do lata 1992 roku. Ostatnie oddziały wyjechały z kompleksu w Wilkocinie 29 lipca 1992 roku. Obiekt przekazano Wojsku Polskiemu, wcześniej demontując najważniejsze wojskowe systemy i urządzenia. Z naziemnych koszarów dziś została ruina, której wnętrza rozpalają wyobraźnię miłośników historii.

Opuszczone koszary schowane w lesie. Gigantyczna wojskowa ruina, mrozi krew w żyłach. Zobaczcie jej mroczne wnętrza >>

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska