MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pałac w ruinie! Tylko godzinę drogi z Wrocławia. Zrujnowane pałacowe wnętrza i mroczne piwnice. Mamy zdjęcia

Monika Fajge
Monika Fajge
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Przepiękne zamki i pałace stanowią jeden ze znaków rozpoznawczych Dolnego Śląska. Odrestaurować udało się nieliczne. Ten zachwycający pałac nadal czeka na swoją kolej. Ukryty wśród drzew zabytek popada w coraz większą ruinę. Tymczasem pałacowe mury pamiętają jeszcze czasy renesansu. Zobaczcie mroczne piwnice i zniszczone, ale nadal niezwykłe, wnętrza pałacu w Osetnie.

Osetno to malutka wieś położona w powiecie górowskim. Miejscowość od Wrocławia dzieli tylko 100 kilometrów. Za wysokim, ceglanym murem, wśród drzew i chaszczy, stoi przepiękny pałac. Zachwyca zarówno jego bryła, jak i mocno już zrujnowane wnętrza. O pałac nikt nie dba, nie jest zabezpieczony. Niszczeje na oczach kolejnych pokoleń.

Ten dolnośląski pałac pamięta epokę renesansu

Budynek powstał prawdopodobnie w połowie XVI wieku, jego historia związana jest z rodem Tschammerów.

"Około 1540 r. Oswald I Tschammer zbudował dwór renesansowy na miejscu wcześniejszej siedziby rodowej. (...) Przypuszczalnie dwór miał plan prostokąta o wymiarach 14 na 28 metrów, założonego na osi północ – południe. Bryłę urozmaicała cylindryczna wieża w narożniku południowo-wschodnim. Dwór otoczony był fosą, przypominał swym ogólnym założeniem inne rezydencje gotycko-renesansowe na Dolnym Śląsku" – czytamy na portalu palaceiparki.pl

Zachwycający pałac godzinę drogi z Wrocławia. Wnętrza w ruinie i mroczne piwnice. Ten dolnośląski trzeba zobaczyć >>

Renesansowy zamek był kilkakrotnie rozbudowywany i przebudowywany. Część wschodnia pałacu była wzniesiona w stylu późnorenesansowym. Pozostałe części mają charakter barokowy. Z XVII wieku pochodzi bogato zdobiony manierystyczny portal główny, stworzony przez znanego śląskiego rzeźbiarza Johanna Pola z Głogowa.

Do dziś ogromne wrażenie robi, przylegająca do budynku głównego, cylindryczna wieża zegarowa oraz czterokolumnowy portyk. Wewnątrz zachwycają neorokokowe dekoracje sztukatorskie na sufitach, które zachowały się w kilku pomieszczeniach. Przepiękne musiała być również klatka schodowa z żelaznymi dekorowanymi schodami. Wystrój wnętrz pałacu w większości pochodzi z drugiej połowy XIX wieku.

Wnętrza w ruinie i mroczne piwnice. Ten dolnośląski zabytek pamięta XVI wiek >>
Wnętrza w ruinie i mroczne piwnice. Ten dolnośląski zabytek pamięta XVI wiek >>Monika Fajge

Pałac w Osetnie na Dolnym Śląsku popada w ruinę

Pałac w Osetnie niszczeje na naszych oczach. Po II wojnie światowej przejęło go Państwowe Gospodarstwo Rolne. Wewnątrz były mieszkania dla pracowników PGR-u, a także przedszkole i stołówka. Potem przez dekady stał pusty. W 2011 roku pałac został kupiony przez osobę prywatną. Nowy właściciel wymienił dach budynku, ale na tym prace się zakończyły. Plany miał jednak ambitne.

  • Pałac w Osetnie figuruje w rejestrze zabytków – nr rej.: 759 z 27.09.1960

"W budynku pałacu planujemy umieścić sale bankietowe i apartamenty dla specjalnych gości, zaś w dawnych zabudowaniach folwarcznych pokoje hotelowe i centrum SPA z basenem. Całość zostanie ze sobą połączona poprzez centrum konferencyjne, znajdujące się przez dziedzińcem zespołu pałacowego. W dalszych planach zamierzamy zbudować wielofunkcyjną halę sportową połączoną z kompleksem" – pisał jeszcze w 2011 roku do lokalnych samorządowców nowy właściciel obiektu.

Tymczasem pałac od lat popada w ruinę, nie jest zabezpieczony, łatwo dostać się do środka. Czy przetrwa kolejne dekady?

Zachwycający pałac godzinę drogi z Wrocławia. Wnętrza w ruinie i mroczne piwnice. Ten dolnośląski trzeba zobaczyć >>

ZOBACZ TEŻ:

Tu znajduje się pałac:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska