MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fentanyl zabija już w Polsce! Ten niebezpieczny opiat zamienia ludzi w zombie. Są pierwsze ofiary narkotyku

Monika Fajge
Monika Fajge
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Fentanyl, który zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych, zabija także w Polsce. Ten opioidowy lek przeciwbólowy uzależnia i łatwo zabija. Przedawkowała go 19-latka z Poznania. Po Internecie krąży przerażające nagranie, na którym dwaj mężczyźni słaniają się na nogach. Zachowują się jak zombie, co jest objawem zażywania fentanylu. Specjaliści alarmują!

Spis treści

Fentanyl to produkt leczniczy dostępny w Polsce od lat, wydawany w aptekach wyłącznie na receptę. To bardzo silny lek przeciwbólowy z grupy opioidów, stosowany m.in. przez pacjentów onkologicznych. Fentanyl ma też silne działanie odurzające, narkotyczne, dlatego wydawany jest wyłącznie z przepisu lekarza.

Fentanyl coraz łatwiej dostępny

- Niestety, w ostatnim czasie daje się zaobserwować, że praktycznie niekontrolowany dostęp do e-recept wystawianych przez recepto-automaty, doprowadził do znacznego wzrostu wydawania tego produktu w aptekach. Farmaceuci nie mają realnej możliwości zweryfikowania, czy recepta została wystawiona dla prawdziwego pacjenta zgodnie ze wskazania, czy też ma umożliwić zdobycie leku i wykorzystanie go w celach pozamedycznych. To wszystko sprawia, że fentanyl łatwiej zdobyć osobom, które nie powinny go przyjmować, bo nie mają ku temu wskazań medycznych. Do czego może doprowadzić niekontrolowany dostęp do fentanylu pokazuje dobitnie sytuacja w Stanach Zjednoczonych. Ostatnie doniesienia potwierdzają, że to samo zaczyna dziać się również w Polsce. Już od jakiegoś czasu obserwujemy znaczny wzrost wystawiania e-recept, które nie są refundowane przez NFZ. Na poziomie apteki nie możemy ich zweryfikować ani odmówić wydania leku - alarmuje mgr farm. Marcin Repelewicz, prezes Dolnośląskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej we Wrocławiu.

Fentanyl - przeciwbólowy i silnie odurzający

Na polskim rynku nie ma praktycznie silniejszego leku przeciwbólowego. Fentanyl jest przepisywany pacjentom onkologicznym, termalnym, którzy cierpią z powodu silnego, permanentnego bólu.

- Fentanyl to lek opioidowy należący do tej samej grupy, co morfina i oksykodon, ale działa sto razy silniej niż morfina. Jest potrzebny, bo pomaga ciężko chorym, cierpiącym pacjentom. Co ważne, leki z grupy opioidów mają duży potencjał uzależniający i są szczególnie niebezpieczne w przypadku osób, które nie biorą opioidów celem łagodzenia bólu - tłumaczy prof. dr hab. n. med. Błażej Misiak, kierownik Kliniki Psychiatrii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Specjaliści biją na alarm. Problem zażywania narkotyków, szczególnie wśród młodych ludzi, rośnie.

- Problem uzależnień od narkotyków dotyczy ludzi od lat, nie jest niczym nowym. Zmieniają się jednak trendy, jeśli chodzi o zażywane substancje. W latach 80. ubiegłego stulecia mieliśmy do czynienia przede wszystkim z uzależnieniem od narkotyków przyjmowanych w formie dożylnej. Na przestrzeni lat to się zmieniło. Fentanyl jako lek jest dostępny w formie donosowej, doustnej, plastrów przezskórnych i w formie dożylnej. Nie bez znaczenia jest też fakt, że ma także działanie euforyzujące - wyjaśnia prof. Misiak.

Przyjmowanie takich substancji jak fentanyl w nieuzasadnionych medycznie przypadkach może prowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu, a nawet do śmierci.

- To lek z grupy opioidów, który wpływa bardzo silnie m.in. na układ oddechowy. Jego przedawkowanie może spowodować, że pacjent się po prostu udusi - mówi mgr farm. Marcin Repelewicz.

- Najgroźniejszym objawem jest tzw. depresja ośrodka oddechowego, zatrzymanie oddechu i usztywnienie klatki piersiowej. To najczęstszy mechanizm zgonu po przedawkowaniu. W przypadku opioidów mamy do czynienia także z hipotonią czyli niedociśnieniem i zaburzeniami rytmu serca. Charakterystycznym objawem jest zwężenie źrenic - dodaje szef Kliniki Psychiatrii USK.

Objawem zażywania fentanylu, udokumentowanym na nagraniach i zdjęciach ze Stanów Zjednoczonych, jest też otępienie. Substancja sprawia, że ludzie zachowują się jak zombie, przyjmując przerażające pozy.

Fentanyl zabija też w Polsce

Dziennik "Washington Post" poinformował, że w samych Stanach Zjednoczonych już trzeci rok z rzędu ponad 100 tys. Amerykanów zmarło z powodu przedawkowania fentanylu.

Już w kwietniu 2023 roku TVP3 Warszawa alarmowała, że w mazowieckim Żurominie z powodu przedawkowania fentanylu zmarły trzy młode osoby. Kilka dni temu okazało się, że przedawkowanie fentanylu było także przyczyną śmierci 19-latki z Poznania. Z kolei pod koniec maja policjanci z KWP w Radomiu zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o udział w nielegalnym obrocie fentanylem. To nie wszystko.

W Internecie krąży przerażające nagranie (ze stolicy Wielkopolski). Dwaj młodzi mężczyźni sfilmowani w Poznaniu zachowywali się jak zombie. Jeden leży na ziemi z czołem przyklejonym do chodnika, drugi słania się na ugiętych nogach.

Zobacz przerażające nagranie. To efekt zażycia fentanylu?

- Z kraju docierają informacje o przypadkach przedawkowania fentanylu i to nie w aspekcie medycznym, a w aspekcie narkotyzowania się. Będziemy mieli problem, bo fentanyl to lek potrzebny, wręcz niezbędny w wielu chorobach, zwłaszcza onkologicznych. Natomiast jest pozyskiwany przez osoby, które nie powinny go stosować - kwituje mgr farm. Marcin Repelewicz

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska