Nowa elektrociepłownia we Wrocławiu i... ceny o 30 proc. w...

  Nowa elektrociepłownia we Wrocławiu i... ceny o 30 proc. w górę?

  Paweł Kuś

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Ważą się losy wrocławskiego rynku ciepła. Niedawno ogłoszony został plan budowy no-wej elektrociepłowni. Zdaniem Kogeneracji, wrocławskiego producenta ciepła, spowoduje to duże podwyżki dla mieszkańców i destabilizację na lokalnym rynku energii.
  Nowa elektrociepłownia we Wrocławiu i... ceny o 30 proc. w górę?

  ©Janusz Wójtowicz

  Budowę nowoczesnej, spełniającej restrykcyjne normy ekologiczne elektrociepłowni, wytwarzającej prąd i ciepło planuje we Wrocławiu fiński koncern energetyczny Fortum. Koszt inwestycji szacowany jest na kwotę 1,5 miliarda złotych. Nowa elektrociepłownia Fortum o planowanej mocy 750 MW ma być opalana gazem ziemnym. Do tej pory przedsiębiorstwo zajmowało się zarządzaniem siecią ciepłowniczą, którą jest dostarczane do odbiorców ciepło produkowane przez Kogenerację.

  - Fortum postanowił jednak wybudować także własną elektrociepłownię. Mimo że Wrocław nie ma aktualnego planu bezpieczeństwa dostaw ciepła, urzędnicy umożliwili powstanie fińskiej inwestycji.
  To niewiarygodne, że tak ważną decyzję podejmuje się bez poprzedzenia jej odpowiednimi badaniami - oburza się Roman Traczyk, członek zarządu wrocławskiej Kogeneracji. - Oficjalnie mówi się, że powodem budowy kolejnej elektrociepłowni jest wyjście naprzeciw rozwojowi miasta i rozwojowi rynku ciepła. Jeśli faktycznie tak by było, z całej siły wspieralibyśmy tę inicjatywę - dodaje.

  Tak jednak według Kogeneracji nie jest. Firma opiera swoje zdanie na dwóch niezależnych ekspertyzach Politechniki Wrocławskiej oraz niemieckiej firmy konsultingowej Dreberis GmbH z Drezna. Według ich obliczeń przy obecnych perspektywach rozwoju miasta powstanie nowej elektrociepłowni nie jest w ogóle potrzebne, ponieważ rozwój miasta będzie szedł w parze z nowymi technologiami oraz działaniami termo-modernizacyjnymi, które mocno ograniczają zapotrzebowanie na ciepło.

  Ponadto, jak wskazuje dodatkowa analiza Politechniki Warszawskiej, pojawienie się nowej elektrociepłowni będzie miało niespodziewany efekt uboczny - podwyższy średnie ceny ciepła dla mieszkańców miasta, i to minimum o 30 proc. Średnia cena wytwarzania może wtedy osiągnąć poziom 50 zł/GJ. Dlaczego?

  - Główną przyczyną jest powstanie nieuzasadnionej nadwyżki mocy w systemie, za którą będzie musiał zapłacić klient - tłumaczy Roman Traczyk. - Nie wyobrażamy sobie, by tak ważny problem, dotyczący Wrocławia, pozostał bez dyskusji z udziałem miasta i niezależnych ekspertów - dodaje.

  Zgodę na powstanie kolejnej elektrociepłowni wyraził już magistrat. - Miasto powinno najpierw przyjąć aktualny plan bezpieczeństwa dostaw ciepła, zanim podejmie taką decyzję. A we Wrocławiu obowiązuje plan z 2004 roku, mimo że prawo energetyczne wymaga jego aktualizacji co trzy lata - dodaje Roman Traczyk.

  Plan uchwalony siedem lat temu wskazuje brak konieczności instalowania nowych mocy cieplnych.
  Kogeneracja chce opracowania wspólnych ekspertyz i prognoz, przeprowadzenia debaty na temat przyszłości energetycznej miasta i domaga się zaktualizowania planu dostaw ciepła przez radę miejską.

  - Nie boimy się konkurencji, chcielibyśmy jedynie wiedzieć, jak rynek ciepła we Wrocławiu miałby wyglądać, i wzywamy wszystkich zainteresowanych do publicznej dyskusji - tłumaczy Roman Traczyk.

  Co na to magistrat i firma Fortum?

  * Paweł Czuma, szef biura prasowego wrocławskiego urzędu miejskiego

  W ocenie miasta to przykład typowej walki rynkowej dwóch gigantów energetycznych. Jest to proces naturalny, ale zmuszający nas do zdystansowania się w tej sprawie i przyjęcia postawy neutralnej. Zapowiadane przez Kogenerację prognozy podwyżek to wróżenie z fusów, tym bardziej że wedle posiadanej przeze mnie w tej sprawie wiedzy naukowcy tej samej uczelni (Politechniki Wrocławskiej), pracując na zlecenie dwóch koncernów, wydali sprzeczne ze sobą opinie. Patrząc na sprawę z punktu widzenia zasad wolnego rynku, konkurencja prawie zawsze wpływa na obniżenie, a nie wzrost cen.
  Niedługo zresztą miasto samo oceni, jakie będzie zapotrzebowanie na ciepło na przyszłe lata.
  Oceni to raport, który przygotuje firma wyłoniona w trwającym właśnie przetargu (rozstrzygnięcie w drugiej połowie marca).


  * Izabela Van den Bossche, dyrektor ds. współpracy i rozwoju Fortum
  Wrocław będzie w przyszłości potrzebował więcej energii, stąd pomysł na budowę elektrociepłowni. Co roku podłączamy do sieci ciepłowniczej od 30 do 40 MW, a w 2011 roku - było to aż 60 MW. Przyjmując najbardziej ostrożne założenia, możemy stwierdzić, że w ciągu najbliższej dekady Wrocław potrzebować będzie około 350 MW nowych mocy. Poza tym warto wziąć pod uwagę fakt, że elektrociepłownie Kogeneracji to już w większości 50-60-letnie obiekty. Niedługo będą one musiały być wymieniane na nowe. Planowana przez nas inwestycja będzie się charakteryzowała bardzo wysokim poziomem efektywności energetycznej w porównaniu z elektrociepłownią opalaną węglem. Zakład spełni restrykcyjne normy środowiskowe, które wejdą w życie w 2016 roku, a zastosowanie gazu pozwoli na zredukowanie emisji pyłów aż o kilkadziesiąt procent.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (74)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Widzę to trochę inaczej

  rsnie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 15

  Pan prof. Lewandowski jest absolutnie niewiarygodny.

  W Międzyzdrojach proponował wysłanie ciepłownictwa na emeryturę, bo skończyło już 60 lat(sic!).

  Z wypowiedzi również wynika, że Pan...rozwiń całość

  Pan prof. Lewandowski jest absolutnie niewiarygodny.

  W Międzyzdrojach proponował wysłanie ciepłownictwa na emeryturę, bo skończyło już 60 lat(sic!).

  Z wypowiedzi również wynika, że Pan Profesor coś o ciepłownictwie, gdzieś słyszał. W opracowaniach posługuje się uporządkowanymi wykresami obciążeń, które były dobre przy ogrzewaniu jednego budynku pięćdziesiąt lat temu.

  Pan Profesor zajmuje się energetyką zawodową, a w szczególności układami technologicznymi elektrowni, a zwłaszcza turbinami i lepiej żeby tak zostało.

  Raport opublikowany podczas konferencji (1 lutego br.) został napisany z m.in. prof. K. Wojdygą, który teoretycznie jest ciepłownikiem, ale wnioski zawarte w raporcie nie są przekonywujące.

  Nie mam zamiaru pracować "za frajer", podając na forum sposób wyjścia z sytuacji. Może wreszcie, ktoś w mieście się zreflektuje i sprawdzi, że w ustawie o samorządzie jest zapis o odpowiedzialności za ogrzewanie, niezależnie od formy własności systemu ciepłowniczego.

  Jeżeli "inwestorzy" dojdą do wniosku, że wyeksploatowane urządzenia nie opłaci się zastąpić nowymi (amortyzacja wytranserowana do ojczyzny), a właściciel sieci, że inwestycja w nowe źródło, to blef do taniego przejęcia produkcji ciepła, to może się skończyć wycofaniem obu z Wrocławia i niech sobie Pan Prezydent Dutkiewicz pali w kozach wszystkich mieszkańców (ze złotą akcją FORTUM w kieszeni).

  Ale jeszcze tabuny lichych miernot będą pisać bzdury zupełnie niezwiązane z wrocławski systemem ciepłowniczym. Jako przykład można podać (str. 108 raportu "Politechniki Wrocławskiej") propozycję budowy rurociągu z CO2 i wysyłanie go do zatłaczania podmorskiego złoża ropy naftowej! Do wiadomości Autorów: najbliższe takie złoże znajduje się na dnie Bałtyku, 81 km od Władysławowa.

  Papier wszystko zniesie!

  Więcej na stronie: www.rsniezyk.pl

  Pozdrowienia!
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Krótka lekcja ekonomii na temat cen ciepła

  michał anioł (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 43 / 11

  Jak to wygląda okiem faceta, który zęby zjadł na rynku ciepła? Tak:
  http://cire.pl/pokaz-pdf-%252Fpliki%252F2%252Flewandowski_pw.pdf

  Dedykuje tym wszystkim, którzy plotą bujdy o konkurencji,...rozwiń całość

  Jak to wygląda okiem faceta, który zęby zjadł na rynku ciepła? Tak:
  http://cire.pl/pokaz-pdf-%252Fpliki%252F2%252Flewandowski_pw.pdf

  Dedykuje tym wszystkim, którzy plotą bujdy o konkurencji, która przyniesie niższe ceny. A także niedorzecznikowi Czumie. Poczytaj chłopie, prześpij się z tym, a potem komentuj. Mniej wstydu bedziezwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rzecznik niedorzecznik

  Janusz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 12

  Panie Czuma proponuję przed jakąkolwiek wypowiedzią dla prasy trochę poczytać, douczyć się, zasięgnąć wiedzy od ekspertów i głupot o konkurencji w ciepłownictwie nie opowiadać, osłaniając w ten...rozwiń całość

  Panie Czuma proponuję przed jakąkolwiek wypowiedzią dla prasy trochę poczytać, douczyć się, zasięgnąć wiedzy od ekspertów i głupot o konkurencji w ciepłownictwie nie opowiadać, osłaniając w ten sposób indolencje UM.

  W prasie ostatnio pojawia się coraz więcej pańskich wypowiedzi wskazujących na to, że nie zadaje sobie Pan trudu aby zapoznać się dogłębnie z materią, o której Pan mówi. Źle to świadczy o Panu i pańskim podejściu do wykonywanych obowiązków.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Stare komuchy z Kogeneracji boją się o swoje stołki

  BartekP (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 51 / 35

  dlatego opowiadają dyrdymały o wzroście cen w związku z pojawieniem się konkurencji.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kup sobie kalkulator

  miszczu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 16

  Pisiorze, kup sobie kalkulator, zamiast śledzić spiski. W energetyce masz taka konkurencję jak z koziej d*** saksofon


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czerwona gnido, na Sybir poznawać sanatroia wujka Stalina!

  redisdead (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 16

  Kogeneracja ma monopol i żeruje na tym. Dlaczego wzrost cen a nie redukcja kosztów? Mniej ciepła odbiorą wrocławianie, mniej ludzi trzeba zatrudnić, a nie wysokie premie dla czerwonejjegomaci!!!...rozwiń całość

  Kogeneracja ma monopol i żeruje na tym. Dlaczego wzrost cen a nie redukcja kosztów? Mniej ciepła odbiorą wrocławianie, mniej ludzi trzeba zatrudnić, a nie wysokie premie dla czerwonejjegomaci!!! Sytuaacja i tak będzie chwilowa, bo miasto się rozrasta, więc pojawienie się kolejnego gracza dostarczającego ciepło będzie tylko na plus. Szkoda, że nie przedstawiono cen ciepła produkowanego z gazu, a nie jak w Kogeneracji - z "wyngla" kupowanego od innych czerwonych pajaców na Ślunsku!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kto ma wungiel

  pedał (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 13

  Czerwone pajace? Na ślunsku? To jakaś blaga. Tam, na ślunsku, wszystko jest mocno skropione wodom swienconom i każda kopalnia "dofinansowuje" kilka parafii. I to jak!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Krzycz, to ci cenę obniżą

  rafal12 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 31 / 9

  wzrost cen, bo: inwestycje w nowe czystsze, ale droższe technologie; mniejsza produkcja, wyzszy koszt jednostkowy; jak jest nadprodukcja a ceny są regulowane, to za nadwyżki produkcyjne płaci...rozwiń całość

  wzrost cen, bo: inwestycje w nowe czystsze, ale droższe technologie; mniejsza produkcja, wyzszy koszt jednostkowy; jak jest nadprodukcja a ceny są regulowane, to za nadwyżki produkcyjne płaci klient. A dlaczego to pojawienie się kolejnego gracza jest tylko na plus, bo akurat w tym przypadku to nie jest takie proste.
  A poza tym wszystkim, to przyjąłeś najlepszą mozliwą postawę: wrzeszczeć głośno, wyzywać wszystkich od pajaców i czerwonych, to na koniec ci rachunki za ciepło spadną. pogratulowaćzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a w wałbrzychu już dawno mamy 50zł/GJ mimo że palimy oponami

  cieplownik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 60 / 29

  a w wałbrzychu już dawno mamy 50zł/GJ mimo że palimy oponami


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dobra rada...

  Doradca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 45 / 19

  To palcie zużytymi - może będzie taniej :-D

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Może Kogeneracja skończy opalać miałem i brudzić Wrocław!

  zed (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 39 / 34

  Przez działalność tej przestarzałej elektrociepłowni umieszczonej w centrum miasta mamy taki brud jaki mamy! Po co restaurować kamienice za miliony jak za 5 lat będą znowu szare i brudne!...rozwiń całość

  Przez działalność tej przestarzałej elektrociepłowni umieszczonej w centrum miasta mamy taki brud jaki mamy! Po co restaurować kamienice za miliony jak za 5 lat będą znowu szare i brudne! Składowisko miału w porcie nad Odrą to bomba ekologiczna! Kurz jaki się unosi nad miastem, w związku z przestarzałą technologią transportu i składowania miału węglowego do Kogeneracji, to wstyd Wrocławia! Może nowa inwestycja konkurencyjnego Fortum wymusi na Kogeneracji modernizację a co za tym idzie zdrowszego i mniej zapylonego powietrza nad Wrocławiem!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kogeneracja - ceny

  Małgorzata (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 10

  Na koszty opłaty za ciepło składa się między innymi koszt paliwa. Czy Czuma powiedział Ci ile będzie kosztowało ciepło z nowej inwestycji opalanej gazem ziemnym? A może będzie tak jak ze stadionem...rozwiń całość

  Na koszty opłaty za ciepło składa się między innymi koszt paliwa. Czy Czuma powiedział Ci ile będzie kosztowało ciepło z nowej inwestycji opalanej gazem ziemnym? A może będzie tak jak ze stadionem - najpierw cena niska, a potem kosmos, plus odsetki i koszty utrzymania.
  Może ja też bym chciała aby powietrze było czystsze, woda źródlana itd. tylko ile to będzie kosztować, bo może nie bedzie mnie na to stać?
  Ja mam dziś ciepło sieciowe z kogeneracji i wiem jakie płacę rachunki. Mam też znajomych, którzy ogrzewają domy gazem ziemnym lub olejem. Ja płacę mniej.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do wypowiedzi pani Izabeli

  Specjalista (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 32 / 8

  Pani Izabela powinna się trochę lepiej orientować w wieku urządzeń wytwórczych "przyszłej konkurencji". Tak naprawdę to chyba miała na myśli zakład w Siechnicach, który zasila południowe rejony...rozwiń całość

  Pani Izabela powinna się trochę lepiej orientować w wieku urządzeń wytwórczych "przyszłej konkurencji". Tak naprawdę to chyba miała na myśli zakład w Siechnicach, który zasila południowe rejony miasta, natomiast elektrociepłownia we Wrocławiu dysponuje urządzeniami 25-40 letnimi, które jak już ktoś napisał wcześniej, są modernizowane i remontowane i jak dotychczas spełniają wszelkie normy środowiskowe. Co zaś tyczy się przyłączania nowych odbiorców, to rzeczywiście nie da się tego zaobserwować po zamawianej przez FORTUM mocy cieplnej w KOGENERACJI. Ciekawe jak Pani Izabela to skomentuje? Przecież to prosta matematyka, no chyba, że niektórzy odbiorcy rezygnują z ciepła sieciowego, ale o tym przecież nawet nikt nie wspomniał...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tempak z magistratu niech nas nie ściemnia....

  chirurg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 35 / 18

  Chyba dostał w łapę kasę od Fortum i dla tego taki z niego zwolennik budowy

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wszystko klapi

  poligenerat (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 40 / 12

  Przecież będzie polski gaz z łupków, a konkurencja wymaga trochę wysiłku od konkurentów, klient będzie miał wybór, a jak sama nazwa wskazuje będzie produkowana też energia elektryczna i to jest...rozwiń całość

  Przecież będzie polski gaz z łupków, a konkurencja wymaga trochę wysiłku od konkurentów, klient będzie miał wybór, a jak sama nazwa wskazuje będzie produkowana też energia elektryczna i to jest argument.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do CZUMY

  Małgorzata (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 39 / 10

  Proszę, aby powiedział mi Pan na czym polega rynek konkurencyjny w ciepłownictwie. Nie ma Pan pojęcia o czym mówi, ale chętnie odwołam te słowa, jeśli mi Pan poda swoje argumenty. Czy słyszał Pan...rozwiń całość

  Proszę, aby powiedział mi Pan na czym polega rynek konkurencyjny w ciepłownictwie. Nie ma Pan pojęcia o czym mówi, ale chętnie odwołam te słowa, jeśli mi Pan poda swoje argumenty. Czy słyszał Pan o URE? O kosztach stałych? O zasadach budowania taryfy? Jest Pan trąbą urzędniczą, która opowiada farmazony, nie ma zasad wolnego rynku w ciepłownictwie. A ja nie chcę płacić wyższych rachunków z powodu Pana niewiedzy i błędnych decyzji.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo