MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jakie tajemnice kryją statki ze stoczni we Wrocławiu? Dolnośląska stocznia wysyła je na całą Europę

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Wrocław, Westerplatte, Piżmak i Lubecki to "imiona" statków, które zostały wyprodukowane przez stocznię w Malczycach niedaleko Wrocławia. Zobacz inne jednostki pływające, które trafiły do Niemiec, Holandii czy Francji na kolejnych zdjęciach w galerii >>>
Wrocław, Westerplatte, Piżmak i Lubecki to "imiona" statków, które zostały wyprodukowane przez stocznię w Malczycach niedaleko Wrocławia. Zobacz inne jednostki pływające, które trafiły do Niemiec, Holandii czy Francji na kolejnych zdjęciach w galerii >>>Aneta Kolesińska / Polska Press
Czy wiedziałeś, że Wrocław ma nadal spory wkład w przemysł stoczniowy? Zobacz, jakie statki wypłynęły w świat z Dolnego Śląska i jakie statki można zobaczyć w przystani na Szczepinie.

Stocznia Malbo to przedsiębiorstwo, które działalność we Wrocławiu prowadzi od 1991 roku. Obecnie ich największy zakład produkcyjny znajduje się w Malczycach. Jakie statki tam powstały? Niektóre z nich można zobaczyć we Wrocławiu!

Stocznia z Wrocławia produkuje statki od lat 90. XX wieku

W Malbo produkuje się przede wszystkim kadłuby statków morskich, holowników i barek rzecznych, ale także konstrukcje budownictwa lądowego, takie jak: mosty drogowe i kolejowe różnej wielkości.

Statki wyprodukowane w Malbo trafiają m.in do.:

  • Holandii,
  • Francji,
  • Niemiec,
  • Luksemburgu,
  • Belgii.

Ciekawą historią, która stanowi pewien początek nowej ery spółki, jest zniszczenie przez powódź w 1997 roku drewnianego mostu saperskiego na rzece Średzka Woda. Jego odbudową po powodzi zajęła się właśnie firma Malbo - do budowy nowego mostu użyto tym razem stalowych elementów i podpór wyprodukowanych w stoczni.

Jakie tajemnice kryją wrocławskie statki?

O rozwój wrocławskiej stoczni zapytaliśmy jej byłego prezesa Marcina Lubienickiego.

- Gdy byłem dyrektorem technicznym w stoczni remontowej, we Wrocławiu była dyrekcja i oddział produkcyjny, a w Malczycach i Nowej Soli znajdowały się oddziały zamiejscowe. W tamtych czasach stocznia w Malczycach była w opłakanym stanie, wówczas syndyk ogłosił przetarg na dzierżawę stoczni, który wygrała firma Malbo - wspomina Marcin Lubienicki.

Statki budowane w Malczycach można zobaczyć we Wrocławiu

Na przystani obok wrocławskiej stoczni znajdziemy choćby takie statki jak słynny Lubecki, który pływał po Wiśle. Niektóre z nich służą dziś jako obiekty do nauki dla absolwentów Technikum Żeglugi Śródlądowej.

Zajrzyj do galerii zdjęć i zobacz, jak wyglądają statki produkowane we Wrocławiu i Malczycach.

Przeczytaj także:

Na tym terenie znajduje się przystań:

Wrocław, Westerplatte, Piżmak i Lubecki to "imiona" statków, które zostały wyprodukowane przez stocznię w Malczycach niedaleko Wrocławia. Zobacz inne jednostki pływające, które trafiły do Niemiec, Holandii czy Francji na kolejnych zdjęciach w galerii >>>

Jakie tajemnice kryją statki ze stoczni we Wrocławiu? Dolnoś...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska