Niższy ZUS i podatki, a do tego ulgi dla emerytów i rencistów. Koalicja Obywatelska przekonuje: Nie każdy właściciel firmy to oszust

Andrzej Zwoliński
- Jak dalej rząd będzie tak doił przedsiębiorców, to okaże się, że hasło Polska w ruinie, to jedyna spełniona obietnica wyborcza PiS – mówili wrocławscy kandydaci KO w wyborach do Sejmu.

- Zależy nam na przedsiębiorcach, dlatego, że nie tylko zapewniają rozwój, ale przede wszystkim dają pracę innym. W Polsce działa około 2 mln firm, a dominująca ich część to mikroprzedsiębiorstwa, często jednoosobowe. W nich pracuje blisko 4 mln Polaków. By praca się opłacała, by Polacy nie bali się podejmować ryzyka pracy na swoim, proponujemy obniżenia stawek podatku PIT , a także składek na ZUS – zadeklarował poseł Michał Jaros, jeden z głównych kandydatów do Sejmu na wrocławskiej liście Koalicji Obywatelskiej. - Chcemy zmniejszenia kosztów pracy, tak by nie przewyższały 35 procent wartości wypłacanych pensji, a nie tak jak jest teraz, kiedy sięgają blisko połowy ich wartości. Zależy nam jednocześnie na pracownikach i na tym by, to co widzą na swoich paskach płac jako kwoty brutto, zmieniały się w kwoty netto - dodał Jaros, otwierając konferencję prasową kandydatów KO, zorganizowaną dziś na wrocławskim Rynku.

Na kogo głosować?

Zwrot VAT i niższe składki na ZUS

Koalicja Obywatelska postuluje stworzenie mechanizmu, który pozwalałby na płacenie wszelkich danin przez przedsiębiorców, tylko jednym przelewem. Poza tym, jak zapowiedział Michał Górski, radny miejski z tej partii i jej kandydat do Sejmu, jeżeli wygrają wybory zrobią wszystko, by zastopować 10 procentową podwyżkę składek do ZUS, jaka ma wejść w życie po 1 stycznia 2020 roku. - Chodzi też o zablokowaniu procedury tak zwanej białej listy. Każdy przedsiębiorca, zanim dokona przelewu, nawet na niewielką kwotą na konto kontrahenta, będzie musiał sprawdzić, czy znajduje się ono na białej liście, mówiącej o statusie każdego płatnika VAT. W przypadku przelania pieniędzy na konto, które nie widnieje na tej liście, to przelana kwota automatycznie ma być wyrzucana z kosztów. To z kolei oznacza wielotysięczne straty dla przedsiębiorców – wyjaśnia Górski. Jego zdaniem, jeżeli te zmiany wejdą w życie, wielu przedsiębiorców zdecyduje się na przeniesienie działalności za granicę.

Kandydaci KO, nie pozostawili też suchej nitki, na kolejnym pomyśle rządu PiS, czyli split payment - mechanizmie podzielonej płatności, który blokuje możliwość obrotu VAT-em, a także - ich zdaniem - uniemożliwi jego zwrot. Mechanizm wejdzie w życie od 1 listopada , zastępując obecny - odwrotnego obciążenia obligatoryjnym mechanizmem podzielonej płatności VAT dla towarów i usług. Obowiązkowy split payment wiąże się też ze zwiększonymi obowiązkami. Każdy podatnik sprzedający i nabywający towary lub usługi musi obowiązkowo posiadać rachunek rozliczeniowy lub imienny otwarty w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Do tych rozliczeń nie będzie można posługiwać się zwykłym ROR-em. - Split payment spowoduje też, że uczciwi przedsiębiorcy nie będą mogli obracać VAT-em, bo nie ma procedury, dzięki której będzie można odzyskać te pieniądze. Teraz można z nich zapłacić jedynie faktury za rachunki wychodzące lub podatek VAT. W miejsce split payment, proponujemy wprowadzenie metody kasowej przy rozliczaniu VAT i umożliwienie jego zwrotu. Dochodzimy do sytuacji, w której uczciwe prowadzenie działalności gospodarczej, przestaje się opłacać. Jak rządzący wydoją tę krowę czyli przedsiębiorców do zera i ona padnie, to skończą się pieniądze na kolejne fantastyczne programy i rozdawanie pieniędzy, którymi chwali się rząd PiS. Ostatecznie okaże się, że hasło Polska w ruinie, to jedyna spełniona obietnica wyborcza PiS – mówił Górski.

Obiecał też obniżenie podstawy wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców na ZUS, żeby nie odnosić jej do przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia, jak to teraz miejsce, a obniżyć ją do poziomu minimalnego wynagrodzenia.

Kolejną propozycją przedstawioną przez kandydatów KO, jest uproszczenie umów zawieranych w sieci przez przedsiębiorców. Jak wyjaśnili, chodzi o umowy leasingu. Zaproponowali też wprowadzenie zasiłku chorobowego dla kobiet w ciąży, tak by przez pierwsze 33 dni urlopu macierzyńskiego, nie płacił go pracodawca, a ZUS. W ten sposób pracodawcy mają chętniej niż dziś zatrudniać młode kobiety. Jeżeli chodzi o podatek CIT, czyli płacony przez przedsiębiorców od zysku, to zaproponowano by firmy inwestujące w rozwój i nowe technologia były z niego zwalniane proporcjonalnie do poczynionych inwestycji. Tutaj powołano się na doświadczenia Estonii.

Emeryci i renciści do pracy

- Przesłanie, że praca się opłaca kierujemy też do emerytów i rencistów – powiedział poseł Sławomir Piechota, jednocześnie wrocławski kandydat KO w wyborach do Sejmu. Zaproponował by w przypadku pracujących emerytów, byli oni zwolnieni z obowiązku płacenia podatku PIT. W przypadku rezygnacji przez taką pracująca osobę z pobierania emerytury, była ona zwolniona ze wszystkich składek, poza składka na ubezpieczenie zdrowotne. Co - jak odkreślił poseł Piechota - znacznie podniesie wypłacaną mu pensję. Również pracodawca miałby być zwolniony z części składek uiszczanych za pracownika, jeżeli podzieli się uzyskaną w ten sposób nadwyżką z samym pracownikiem. Wtedy mógłby płacić tylko połowę należnych składek, a drugą część wypłacałby zatrudnionemu emerytowi. To nie koniec propozycji. Poseł KO zaproponował też, by taki emeryt, w przypadku gdyby nie mógł znaleźć pracy tam gdzie mieszka, mógł liczyć na sfinansowanie przeprowadzki w miejsce, w którym mógłby liczyć na posadę.

Pracującym rencistom, których jest w Polsce ponad 300 tysięcy na 2 mln wszystkich pobierających świadczenia, Koalicji Obywatelska proponuje zniesienie progów zarobkowych, po przekroczeniu, których ich renty są albo całkowicie, albo częściowo zawieszane. - Teraz przekraczając progi o 10 czy 20 złotych, na koniec roku tracą często od 300 do 500 złotych. Muszą pilnować by pracodawca nie dał im czasem podwyżki lub nawet bonu towarowego na święta. Chcemy z tym skończyć – powiedział Piechota.

Dowiedz się więcej

Czy weźmiesz udział w najbliższych wyborach parlamentarnych?

  1. 90.88%
  2. 5.23%
  3. 3.89%

Czym jest Fundusz Odbudowy i Krajowy Plan Odbudowy?

Wideo

Komentarze 202

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
TYLKO PiS
18 września, 15:08, Gość:

Mieli swoje 8 lat, mogli wprowadzić te zmiany. Teraz im dziękuję i idę zagłosować na PiS.

100%

P
POKOtoOSZUŚCI

Każdy Polak głosuje na Polską partię-PiS.Natomiast f o l k s d o j c z e,l e w a c y,UBecy na POKO,lewicę.

W
WWR

Chcą obniżać? To dlaczego tego nie zrobili przez 8 lat swojego rządzenia? .. . bo zajęci byli rozkradaniem Polski.

G
Gość

pierdo.lą a nie obniżą albo zrobią to za 3,5 roku jak się kadencja bedzie konczyc - jeden idiota rozdaje nie swoje pieniądze ( podwyżka najniższej krajowej i jej konsekwencje - wzrastają wszystkie opłaty ustalane od najniższej) a drugi składa obietnice bez pokrycia

G
Gość
20 września, 11:08, Gość:

Kto wymieni choć trzy rzeczy, które PO dała Polakom (przez 8 lat rządzenia?). Choć trzy korzyści dla Polski i Polaków!

Jak to co dała Amber gold,vatsterów i wiek emerytalny67 mało? ha ha ha 😆😄 😄

G
Gość

Kto wymieni choć trzy rzeczy, które PO dała Polakom (przez 8 lat rządzenia?). Choć trzy korzyści dla Polski i Polaków!

G
Gość
18 września, 15:16, Wroclaw:

Polska i Polacy zasługują na dobre rządy a dobre rządy sprawuję PiS!!! Polska Wrocław dawaj na PiS

18 września, 18:10, Ania:

Dobre rządy ? Rozdawanie pieniędzy. Dzielenie Polaków na lepszych i gorszych. Proszę nie pij więcej.

To platforma podzieliła i skłóciła Polaków.Sama kradła i się nie dzieliła

G
Gość
18 września, 16:48, Gość:

Na wstępie chcę powiedzieć że nie jestem beneficjentem 500 ,na niektórych polityków PISu patrzeć nie mogę,to jednak głosować będę na Pis,dlaczego zapytacie więc odpowiadam ,dlatego że za rzádów PO moja działalność zbankrutowała,bo zarabiam na etacie dwa razy więcej niż za PO,bo lepiej iść na emeryturę mając 65 a nie 67 lat ,bo nie słychać o aferach vatowskich,a afery wśród polityków partii rządzącej, cóż zawsze były jaki by rząd nie był ,niewiele mnie to obchodzi ,natomiast obchodzi mnie jakie ja będę miał korzyści z danego rządu,a za PISu jednak moja stopa życiowa się podnosi.Tyle w temacie

18 września, 18:09, Ania:

To masz fajnie bo ja nie pójdę na PiS dlatego że rozdają mój podatek na prawo i lewo, za wszystko muszę więcej płacić a nic od nie dostaję. Ale każdy ma prawo głosować na kogo chce.

A co za różnica na co idzie twój podatek i tak go musisz płacić i tak.w 2007 naiwnie uwierzyłem w obietnice i zagłosowałem wstyd się przyznać na PO a po wyborach co VAT z22na 23 wiek emerytalny 67 a obietnice wyborcze to było tak ,przeszacowaliśmy,poprzedni rząd za dużo wydał i nie mamy oto dziękuję wolę tak jak teraz

A
Ania
18 września, 15:16, Wroclaw:

Polska i Polacy zasługują na dobre rządy a dobre rządy sprawuję PiS!!! Polska Wrocław dawaj na PiS

Dobre rządy ? Rozdawanie pieniędzy. Dzielenie Polaków na lepszych i gorszych. Proszę nie pij więcej.

A
Ania
18 września, 16:48, Gość:

Na wstępie chcę powiedzieć że nie jestem beneficjentem 500 ,na niektórych polityków PISu patrzeć nie mogę,to jednak głosować będę na Pis,dlaczego zapytacie więc odpowiadam ,dlatego że za rzádów PO moja działalność zbankrutowała,bo zarabiam na etacie dwa razy więcej niż za PO,bo lepiej iść na emeryturę mając 65 a nie 67 lat ,bo nie słychać o aferach vatowskich,a afery wśród polityków partii rządzącej, cóż zawsze były jaki by rząd nie był ,niewiele mnie to obchodzi ,natomiast obchodzi mnie jakie ja będę miał korzyści z danego rządu,a za PISu jednak moja stopa życiowa się podnosi.Tyle w temacie

To masz fajnie bo ja nie pójdę na PiS dlatego że rozdają mój podatek na prawo i lewo, za wszystko muszę więcej płacić a nic od nie dostaję. Ale każdy ma prawo głosować na kogo chce.

G
Gość

Na wstępie chcę powiedzieć że nie jestem beneficjentem 500 ,na niektórych polityków PISu patrzeć nie mogę,to jednak głosować będę na Pis,dlaczego zapytacie więc odpowiadam ,dlatego że za rzádów PO moja działalność zbankrutowała,bo zarabiam na etacie dwa razy więcej niż za PO,bo lepiej iść na emeryturę mając 65 a nie 67 lat ,bo nie słychać o aferach vatowskich,a afery wśród polityków partii rządzącej, cóż zawsze były jaki by rząd nie był ,niewiele mnie to obchodzi ,natomiast obchodzi mnie jakie ja będę miał korzyści z danego rządu,a za PISu jednak moja stopa życiowa się podnosi.Tyle w temacie

W
Wroclaw

Polska i Polacy zasługują na dobre rządy a dobre rządy sprawuję PiS!!! Polska Wrocław dawaj na PiS

G
Gość

Mieli swoje 8 lat, mogli wprowadzić te zmiany. Teraz im dziękuję i idę zagłosować na PiS.

G
Gość
18 września, 12:26, Paweł S.:

Rozwalili mnie hasłem zwrotu podatku VAT, aż ciebie się na usta: komu? Mafii? Orlen i Lotos za Tuska ograniczał produkcję ze względu na mafie, głównie z Niemiec (znamienne, co Rudy?), za rządów PiS, produkcja i sprzedaż rekordowe, zatem nauka dla was lemingi, 7 Nie kradnij, ale przecież wy chcecie likwidacji CBA i kościoła, bo uwiera?

Platforma chce likwidacji przede wszystkim CBA i IPN. Żeby mogli bezkarnie kraść i łapówki brać. No i oczywiście, żeby nikt ich za współpracę z esbecją nie rozliczył

G
Gość
18 września, 9:05, POKOtozdrajcy:

Oto lista FOLKDOJCZÓW-

...GIERSDORF, TULEYA, ZOLL, SAFIAN, BODNAR, RZEPLIŃSKI, - ...ajwaj - SCHETYNA, LUBNAUER, NEUMAN, SZEJNFELD, WENDERLICH, BREJZA, HUBNER, MEYSZTOWICZ, LENZ, MYRCHA, MILLER, SCHMIDT, RABIEJ, SENYSZYN, BEJDA, KLICH, GIERTYCH, HARTMAN, ZANDBERG, HARTWICH, VINCENT i HAYDERR, GRAFIN von THUN, SCHERING-WIELGUS, GRONKIEWICZ-WALZ, HENNING-KLOSKA, APPLEBAUM- SIKORSKI, DUBOIS, PAHL, ROSATI, NITRAS,KIDAWA, ZEMKE, FURGO, SZŁAPKA, jandy, srandy i hollandy, szyce, sthury i najsztuby sponsorzy TVN-u.-

elita POKO.

18 września, 11:17, Gość:

Oto lista sowietów: Jarosław Kaczyński i reszta PiS-u.

18 września, 11:42, Gość:

Gdybyś miał chociaż jeden zwój mózgowy więcej niz małpa, zorientował byś się, że Kaczyński nie lubi ruskich. Wystarczy śledzić wydarzenia polityczne. Zamiast szczekać jak kundel wez się za naukę

18 września, 12:13, Gość:

Gdybyś miał chociaż jeden zwój mózgowy więcej niż małpa, to byś rozumiał, że nie trzeba lubić Rosjan, by stosować sowieckie rozwiązania.

Takie jak "nasz człowiek w Warszwie"?

Dodaj ogłoszenie