Niezwykły prezent dla szpitala przy Koszarowej we Wrocławiu

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Nowoczesny aparat USG do badania noworodków i dzieci starszych, który trafił do Specjalistycznego Szpitala im. J.Gromkowskiego, został ufundowany przez władze Wrocławia.
Nowoczesny aparat USG do badania noworodków i dzieci starszych, który trafił do Specjalistycznego Szpitala im. J.Gromkowskiego, został ufundowany przez władze Wrocławia. Gazeta Wrocławska
Udostępnij:
Podarowany placówce specjalistyczny aparat USG ma pomóc w opiece nad najmłodszymi pacjentami.

Nowoczesny aparat USG do badania noworodków i dzieci starszych, który trafił do Specjalistycznego Szpitala im. J.Gromkowskiego, został ufundowany przez władze Wrocławia. Miasto wspiera szpitale w walce z COVID19, ale także w opiece nad matkami i dziećmi.

- Dziś do dyspozycji lekarzy oddajemy super nowoczesny aparat USG do badania najmłodszych pacjentów - tych zupełnie małych - wymagających badania zaraz po przyjściu na świat i nieco starszych z oddziału intensywnej terapii. Nowoczesny sprzęt do obrazowania daje możliwość szybszej i skuteczniejszej terapii dzieci, często w krytycznym stanie – powiedział Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. Podkreślił przy tym, że magistrat nie jest organem założycielskim, ani prowadzącym szpitali we Wrocławiu, ale to nie zwalnia go z odpowiedzialności za zdrowie mieszkańców. Wartość przekazanego dziś sprzętu to 380 tys. złotych.

- Gorąco dziękujemy za pomoc i prosimy o jeszcze. Na pewno będziemy potrzebować nowoczesnej karetki neonatologicznej i tu także liczymy na pomoc miasta – apelował Janusz Jerzak, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. J.Gromkowskiego we Wrocławiu.

Aparat USG, który dziś został przekazany szpitalowi, został zakupiony w ramach programu "Zdrowa Matka i Dziecko", realizowanego przez urząd miejski. Sprzęt umożliwia szybką i dokładną diagnostykę dzieci, które trafiają na oddział neonatologii i intensywnej terapii.

- Sprzęt, który otrzymaliśmy od miasta, daje nam możliwość zdecydowanej poprawy jakości badań. Umożliwia diagnostykę noworodka, który waży mniej niż kilogram oraz nastolatków. Jest multifunkcyjny, umożliwia badania w szerokim zakresie – podkreślała Bożena Głowska, kierująca Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii Noworodków i Dzieci.
- W oddziale neonatologicznym hospitalizowane są dzieci, chore noworodki nie tylko z Wrocławia, ale z całego Dolnego Śląska. Sprzęt pomoże nam w diagnostyce i skróci czas pobytu dziecka na oddziale – dodała dr Marta Berghausen-Mazur, kierująca Oddziałem Neonatologicznym.

W ubiegłym roku na wsparcie szpitali Wrocław przeznaczył ponad 6 mln 300 tys. złotych.

- W programie Zdrowa Matka i Dziecko kupiliśmy w ubiegłym roku między innymi 4 zestawy KTG do monitorowania ciąży w ostatnim okresie, czyli tuż przed rozwiązaniem. Był to dar dla oddziału ginekologiczno-położniczego w Specjalistycznym Szpitalu im. A.Falkiewicza - powiedziała Jadwiga Ardeli-Książek, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia UMW.

Program Zdrowa Matka Dziecko to nie tylko finansowe wsparcie dla szpitali na zakup sprzętu, ale także między innymi program edukacji przedporodowej, realizowany we Wrocławskich Szkołach Rodzenia. W ubiegłym roku utworzona została Wrocławska Szkoła Rodzenia dla osób z niepełnosprawnością. Program edukacyjny jest dostosowany do potrzeb i możliwości kobiet niepełnosprawnych planujących macierzyństwo i ciężarnych. Na potrzeby rodzin utworzono wypożyczalnie sprzętu: m.in. wózki, monitory oddechu, nianie elektryczne, wagi, foteliki samochodowe, podgrzewacze do pokarmu, laktatory. W 2021 roku rozpoczęto pilotaż programu polityki zdrowotnej „Wsparcie kobiet ciężarnych i matek dzieci z wrodzoną wadą rozwojową oraz ich rodzin pn. "OD-ŻYJ". W przypadku stwierdzenia wady rozwojowych płodu lub u dziecka po urodzeniu, kobiety wraz z rodzinami korzystają z bezpłatnych konsultacji m.in. psychologa, kardiologa dziecięcego, fizjoterapeuty i położnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
5 stycznia, 17:31, Gość:

No to p. Prezydencie zaczynasz być człowiekiem dla ludzi a nie dla PO i innych odszczepów. To jest droga normalności, dbanie o zwykłych mieszkanców.

5 stycznia, 18:39, Gość:

Za taką wazelinę jakaś premia na pewno wpadnie.

Tumany ssutrykowe na prochach muszą być,takie bzdety o geju ciskają

G
Gość
5 stycznia, 17:31, Gość:

No to p. Prezydencie zaczynasz być człowiekiem dla ludzi a nie dla PO i innych odszczepów. To jest droga normalności, dbanie o zwykłych mieszkanców.

Za taką wazelinę jakaś premia na pewno wpadnie.

G
Gość
A śmieć łapówkarz pedofil dupkiewicz się dołożył?
G
Gość
No to p. Prezydencie zaczynasz być człowiekiem dla ludzi a nie dla PO i innych odszczepów. To jest droga normalności, dbanie o zwykłych mieszkanców.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie