Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mnóstwo chodników do remontu we Wrocławiu, wybudowane zostaną także nowe. Gdzie dokładnie?

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Zaplanowany do remontu chodnik biegnie po stronie parzystej, od Jesionowej do Sernickiej.
Zaplanowany do remontu chodnik biegnie po stronie parzystej, od Jesionowej do Sernickiej. ZDiUM
Mieszkańcy wrocławskiego Oporowa w końcu doczekają się fragmentu trasy pieszo-rowerowej na ul. Awicenny. Inwestycję wyprosili, zgłaszając ją do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, bo dotychczas musieli chodzić wzdłuż tej ruchliwej drogi poboczem. Remont krzywych chodników zaplanowano także na m.in. ul. Kościuszki, Prądzyńskiego i Nyskiej. Gdzie jeszcze miasto chce poprawić komfort pieszych?

Spis treści

Nowa ścieżka pieszo-rowerowa na ul. Awicenny. Rusza budowa pierwszego odcinka

O budowę trasy pieszo-rowerowej wzdłuż ul. Awicenny mieszkańcy wnioskowali w WBO już w 2021 roku. Projekt zakładał budowę ścieżki dla pieszych i rowerzystów na całej długości ulicy - od ul. Pińskiej do Mokronoskiej. Łącznie trasa liczyć ma 2 kilometry długości i docelowo połączyć osiedla Muchobór Wielki i Oporów. Projekt zdobył 4128 głosów, według szacunków korzystać z niego będzie 50 tys. mieszkanek i mieszkańców Wrocławia.

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta wybrał wykonawcę, który wybuduje pierwszy fragment tej trasy. Została nim wrocławska spółka Ultranet, której za pracę Wrocław zapłaci blisko 2 miliony złotych.

Pierwszy etap obejmuje krótki odcinek ul. Awicenny, między nowo wybudowanymi mieszkaniami i bazą Poczty Polskiej. Trwa finalizowanie umowy z firmą, która w najbliższych 8 miesiącach (koniec inwestycji zaplanowano na III kwartał 2024 r.) wybuduje:

  • dwukierunkową drogę rowerową o szerokości 2,5 m i długości 635 m z nawierzchnią z betonu asfaltowego,
  • chodnik o szerokości 2 m i długości 470 m,
  • oświetlenie (16 nowych latarni),
  • miejskie kanały technologiczne,
  • przepust na Oporówce.

Jak informuje nas Tomasz Jankowski z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta, reszta odcinka zostanie zrobiona w zakresie innych prac prowadzonych na ul. Awicenny, m.in. przez Wrocławskie Inwestycje. Trudno określić, kiedy dokładnie miałoby to nastąpić.

Budowa chodnika na ul. Brodzkiej (Pracze Odrzańskie)

Chodnik o długości 220 metrów wybudowany zostanie również przez spółkę Ultranet wzdłuż ul. Brodzkiej – na odcinku od posesji numer 131 do marketu Dino. W ramach inwestycji powstaną przejścia dla pieszych na ul. Urodzajnej. Prace kosztować mają ponad 443 tys. zł. Chodnik będzie gotowy do końca tegorocznych wakacji.

Remont chodnika przy zoo, na ul. Wajdy

W III kwartale 2024 r. zakończy się remont chodnika na ul. Wajdy od strony zoo, na odcinku od mostu Zwierzynieckiego do bocznego wyjścia z ogrodu zoologicznego. Z pełnego wybrzuszeń chodnika dziennie korzysta mnóstwo wrocławian i turystów.

Nierówne płyty kamienne zostaną usunięte i zastąpione asfaltem, a chodnik bliżej drzew – żywiczną nawierzchnią przepuszczalną. Miasto zapowiada, że w odległości 1 metra od zabytkowego muru, wszystkie prace będą wykonywane ręcznie. Remontem zajmie się firma PW-Service z Wrocławia, za kwotę 847,5 tys. zł.

Odnowiony chodnik przy ul. Nyskiej na Tarnogaju

Wyremontowanego chodnika doczeka się ul. Nyska, na odcinku od ul. Sernickiej do ul. Jesionowej (strona nieparzysta). Dzisiaj chodnik jest tutaj nierówny, pełen spękanych i odkształconych płyt. Projekt zakłada również uporządkowanie parkowania i wydzielenie miejsc postojowych dla samochodów osobowych, w tym 2 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami. W celu wyeliminowania nieuprawnionego parkowania na części przeznaczonej, dla ruchu pieszego zaprojektowano klomby obramowane kamienną kostką.

To inwestycja finansowana z Funduszu Osiedlowego, wskazana do realizacji przez Radę i Zarząd Osiedla Tarnogaj. Jej koszt wynosi 540 tys. zł, zajmuje się nią spółka Wrocławskie Kruszywa. Na realizację prac ma 4 miesiące od daty podpisania umowy.

Remont chodników i nowa droga rowerowa na Przedmieściu Oławskim

ZDiUM zapowiedział także inną inwestycję, równie wyczekiwaną przez mieszkańców Wrocławia, zwłaszcza Przedmieścia Oławskiego. Świeżo ogłoszony przetarg dotyczy remontu krzywych chodników na ul. Kościuszki i Prądzyńskiego, z czego pierwsza z nich otrzyma jeszcze nową drogę rowerową.

Ulica Kościuszki dostanie wyremontowany chodnik i nową drogę rowerową na odcinkach:

  • od ul. Krakowskiej do ul. Zgodnej (strona przy numerach parzystych posesji, na długości około 280 metrów);
  • od ul. Chudoby do ul. Więckowskiego (strona przy nieparzystych numerach posesji, na długości około 200 metrów).

Remont chodnika na ul. Prądzyńskiego zaplanowano na odcinku od ul. Komuny Paryskiej do numeru 8, po stronie parzystych numerów nieruchomości. Długość tego odcinka wynosi około 180 metrów. Jeszcze nie udało się wybrać firmy, która wyremontuje chodniki. Cały czas trwa przetarg. Na wykonanie remontów będzie miała 6 miesięcy od daty podpisania umowy.

Nowy chodnik na ul. Balzaka na Oporowie

Ogłoszono również przetarg na rozbudowę ul. H. Balzaka, na odcinku 80 metrów. Ma polegać na poszerzeniu jezdni, budowie chodnika oraz oświetlenia drogowego od ul. Zoli do ul. Karmelkowej. Jeśli uda się wybrać wykonawcę, będzie miał 4 miesiące na zakończenie swoich prac.

ZOBACZ TAKŻE:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska