Mieszkańcy nie chcą jednak tramwaju na Nowy Dwór

  Mieszkańcy nie chcą jednak tramwaju na Nowy Dwór

  Zdjęcie autora materiału

  Weronika Skupin

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Część mieszkańców Nowego Dworu nie chce, żeby w przyszłości tramwaj kursował ul. Rogowską. Mieszkańcy opowiedzieli się przeciwko tramwajowi na Nowy Dwór podczas czwartkowego spotkania konsultacyjnego. Ich sprzeciw cieszył się dużym poparciem osób przebywających na sali. Tramwaj ma być zbyt głośny.
  Najpierw planowano, by trasa kończyła się pętlą w miejscu ogródków działkowych przy skrzyżowaniu Strzegomskiej i Rogowskiej. Następnie przedłużono planowaną trasę ul. Rogowską do pętli przy stacji kolejowej. Logicznie rzecz biorąc, dla wygody mieszkańców.

  Na spotkaniu pojawiły się jednak argumenty, że o przebiegu tramwaju ul. Rogowską mieszkańcy nie zostali poinformowani, podobnie jak spółdzielnie. Tramwaj ma też hałasować, choć jak przyznają sami zainteresowani, uliczny zgiełk dobiega do ich okien już w tej chwili: tworzą go autobusy oraz samochody.
  No i są też samoloty. Ponadto, protestujący uważają, że wystarczy pętla przy Strzegomskiej, a dalej można dojechać autobusem. Pojawił się też argument, że tramwaj jest niepotrzebny, bo na Rogowskiej są dziurawe chodniki, a mieszkańcy i tak jeżdżą autami. Chcą referendum w tej sprawie.

  – Dajemy mieszkańcom możliwość wypowiadania się i przesyłania uwag. Rzeczywiście, na ostatnim spotkaniu pojawiła się propozycja przeprowadzenia referendum w sprawie nieprzedłużania linii tramwajowej na Nowy Dwór od ul. Strzegomskiej do stacji kolejowej. Mieszkańcy obawiają się wzrostu hałasu – mówi Bartłomiej Świerczewski z Biura Partycypacji Społecznej w ratuszu. – Chcą, żeby referendum przeprowadzono w formie ankiet. Jednak chciałbym zaznaczyć że ankieta cały czas jest dostępna i można ją wypełnić przez internet a my czekamy na każdą uwagę, w dowolnej – wygodnej dla mieszkańców formie –dodaje Świerczewski.

  Jednak to mieszkańcy chcieli przedłużenia linii - za czym opowiedziało się bardzo wiele osób. Niemniej oponenci przyznają, że sprawy nie konsultowano na osiedlu.

  Poniżej przybliżony przebieg trasy tramwajowej na Nowy Dwór (dłuższa wersja, do pętli przy dworcu kolejowym).


  – W trakcie konsultacji planu transportowego Wrocławia, mieszkańcy z Nowego Dworu mieli wolę, by na ich osiedlu poprowadzić linię tramwajową. Następnie grupa aktywistów opowiadająca się za referendum w sprawie przedłużenia budowy linii tramwajowej na Nowy Dwór i dalej wzdłuż Rogowskiej, zebrała za tym pomysłem kilkadziesiąt tysięcy podpisów. Dziś projektujemy trasę właśnie w tej formie i nie ukrywamy, że w znacznej mierze do zmiany decyzji skłoniła nas właśnie inicjatywa mieszkańców – przedstawia sprawę Świerczewski.

  Z całą pewnością mieszkańcy będący za przedłużeniem linii tramwajowej, nadal mają swój głos. Podczas spotkania w końcu odezwały się osoby popierające dłuższe torowisko.

  Jeszcze nie wiemy, jak bardzo będzie hałasował tramwaj na Nowy Dwór (dużo zależy od podkładów pod tory i typu tramwaju). Znamy jednak inne argumenty ratusza za dłuższym torowiskiem, do stacji kolejowej.

  Bliskość linii tramwajowej będzie mieć wpływ na wzrost liczby pasażerów poruszających się MPK. Dzięki temu łatwiej przesiądą się z autobusu lub pociągu na tramwaj. I skróci się czas dojazdu do centrum. – Z pętli Rogowska dojedzie się tramwajem do placu Orląt Lwowskich w ok. 20 minut. Dziś zabiera to czasami nawet godzinę. Ale jak pokazują dane statystyczne, budowa linii tramwajowych wpływa też korzystnie na wzrost wartości mieszkań – wylicza Świerczewski.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (204)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  prosimy o zmianę proboszcza Krzysztofa H.

  to zimny drań (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  Zamienił kaplicę na warsztat samochodowy i czerpie zyski. Nasze dzieci ty szły do komunii i przykro patrzeć jak teraz wiszą tam gołe panienki, a mechanicy przeklinają i palą papierosy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POLSKA CEBULA !! Osiedle moherow !!

  Mieszkaniec ND od 16 lat (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

  To starsze panie mowia ze im to halasuje bo to osiedle na ktorym mieszkam (ND) jest tyle starszych pan, ktorym przeszkadza nawet wyczynowa jazda na rowerze czy hulajnodze. Chodniki nie sa dzurawe a...rozwiń całość

  To starsze panie mowia ze im to halasuje bo to osiedle na ktorym mieszkam (ND) jest tyle starszych pan, ktorym przeszkadza nawet wyczynowa jazda na rowerze czy hulajnodze. Chodniki nie sa dzurawe a samochody tam nie jezdza. Polacy Cebulacy, starsze pokolenie, ktore nie ma sie juz do czego przyczepiczwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tramwaj ma być i ekrany mają być.

  Mieszkaniec ulicy największej liczby podatników Wrocławia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

  Uważam, ze ekrany dźwiękochłonne wzdłuż Rogowskiej sprawiłyby, że spacerowanie, jeżdżenie rowerem, a przede wszystkim mieszkanie w blokach byłoby przyjemniejsze. Taki ekran za kilka lat obrośnięty...rozwiń całość

  Uważam, ze ekrany dźwiękochłonne wzdłuż Rogowskiej sprawiłyby, że spacerowanie, jeżdżenie rowerem, a przede wszystkim mieszkanie w blokach byłoby przyjemniejsze. Taki ekran za kilka lat obrośnięty bluszczem itp. byłby ładny. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  oczywiście, że wokół nowego dworu róbcie ten tramwaj, jeszcze przez zemska niech przejezdza

  lena (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  jak robić to porządne połączenie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Torowisko

  tomek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

  Nie dziwię się, ZDiUM prztnie koszty i zrobią torowisko wg archaicznych technologii tj. bez wypełnienia betonowo-amortuzującego, ze źle zeszlifowanymi łączeniami torów (zbyt gwłtowne "wcięcia"...rozwiń całość

  Nie dziwię się, ZDiUM prztnie koszty i zrobią torowisko wg archaicznych technologii tj. bez wypełnienia betonowo-amortuzującego, ze źle zeszlifowanymi łączeniami torów (zbyt gwłtowne "wcięcia" patrząc z profilu). Będzie łomot aż miło.

  Pamiętam jak kiedyś byłem w Gorlitz, to była pierwsza połowa lat 90tych, na własne oczy (i uszy) słyszałem jak jedzie tramwaj między przedwojennymi budynkami - 0 wibracji, hałas wydobywał sie w zasadzie chyba z silnika elektrycznego wozu i to wszystko.... Naprawdę trzeba było tam uważać, żeby przez przypadek nie wejść pod tramwaj.

  We Wrocławiu za rządów dr. logiki, nawet nowe torowiska to 100 lat za cywilizowanym światem. Przykład, NFM na Krupniczej a w trakcie trwania koncetru czujesz jak podłoga wibruje od przejżdżającego tramwaju... Oczywiście Skoda :-) Wcześniej przechwalali się, że torowisko jest wytłumione - jakość tych prac pasuje do Ukrainy a nie państwa, członka UE.

  Mieszkańcy Rogowskiej - nie ufacie urzędnikom z UM ! Zamiast cywilizowanego torowiska będziecie mieli bubel, który za parę lat będzie nadawał się do remontu. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kto nie chce?

  Łukasz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 10

  Mieszkam na Nowym Dworze od 20 lat i mam tutaj pełno znajomych, rodziny i nie słyszałem jeszcze żeby ktokolwiek nie był zadowolony z planowanego wybudowania torowiska. Nie wiem skąd te informację,...rozwiń całość

  Mieszkam na Nowym Dworze od 20 lat i mam tutaj pełno znajomych, rodziny i nie słyszałem jeszcze żeby ktokolwiek nie był zadowolony z planowanego wybudowania torowiska. Nie wiem skąd te informację, większość osób chce ten tramwaj a Ci co jeżdżą autami na pewno niektórzy się przesiąda, sam planuje. Jeśli ten kawałek drogi tramwaj przejedzie szybciej to auto mi nie jest potrzebnezwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak nie chcą

  Struś (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 4

  Jak nie chcą tramwaju na Nowy Dwór, to nie uszczęśliwiajcie ich na siłę. Wybudujcie tramwaj na Jagodno tam przyjmą go z radością.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  !

  Marcin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 5

  To samo chciałem napisać. A potem będą żałować. Niech się zapytają mieszakńców Kozanowa czy trmawaj jktóry do nich doprowadzono na EURO tak strasznie chałasuje i nie daje im spać!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie pytajcie

  Mieszkaniec Kozanowa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 4

  Możecie nie pytać. Hałasuje na maxa. A na Rogowskiej ma być jeszcze bliżej bloków.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A na Jagodnie chcemy:)

  Jagodzianka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

  Niedługo ma ruszyć przebudowa Buforowej, to z kasy na tramwaj na Nowy Dwór na wybudujcie linie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Półprawda

  Obecny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 7

  Prawda jest ze średnią wieku zblizala sie albo nawet przekraczała wiek emerytalny. Zainteresowani byli w pracy albo z dziećmi w domu. Na pewno nie była to grupa reprezentatywna. Niezależnie od tego...rozwiń całość

  Prawda jest ze średnią wieku zblizala sie albo nawet przekraczała wiek emerytalny. Zainteresowani byli w pracy albo z dziećmi w domu. Na pewno nie była to grupa reprezentatywna. Niezależnie od tego buspas byłby rozsadniejszym rozwiązaniem. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Celowe działanie ratusza

  wrocławianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 8

  To jak zwykle ustawka ratusza. Miasto nie ma pieniędzy na realizację rozsądnego rozwiązania więc wysyła klakierów dla dezorientacji, aby mieć argumenty i przedłużać sprawę lub ją kolokwialnie...rozwiń całość

  To jak zwykle ustawka ratusza. Miasto nie ma pieniędzy na realizację rozsądnego rozwiązania więc wysyła klakierów dla dezorientacji, aby mieć argumenty i przedłużać sprawę lub ją kolokwialnie uwalić.
  Wrocławianie nie dajcie się robić na szaro. Tramwaj to najlepsze rozwiązanie dla transportu publicznego w tym mieście. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo