Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec remontu mostu Zwierzynieckiego we Wrocławiu? Znikają rusztowania, most odsłonił nowy kolor [ZDJĘCIA]

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Remont mostu Zwierzynieckiego powoli dobiega końca. Widać już jego oliwkowy zielony kolor. To oryginalna, pierwotna barwa mostu, ustalona dzięki badaniom stratygraficznym. Zobacz na zdjęciach w galerii, jak wygląda.
Remont mostu Zwierzynieckiego powoli dobiega końca. Widać już jego oliwkowy zielony kolor. To oryginalna, pierwotna barwa mostu, ustalona dzięki badaniom stratygraficznym. Zobacz na zdjęciach w galerii, jak wygląda. Michał Perzanowski / Polska Press
Mocno opóźniony remont mostu Zwierzynieckiego w końcu nabrał tempa. Znikają plandeki i rusztowania, a część prac przechodzi już odbiory. Widać nawet nowy, historyczny kolor mostu. Chociaż do zakończenia renowacji jeszcze trochę, termin ten zdecydowanie jest bliżej, niż dalej.

Remont mostu Zwierzynieckiego opóźniony o 9 miesięcy. Co tam się dzieje?

Pierwotnie most Zwierzyniecki miał zostać wyremontowany na początku września 2022 r. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta tłumaczył, że opóźnienie spowodowane jest klasą rekonstruowanego obiektu oraz warunkami pogodowymi, które utrudniały m.in. prace antykorozyjne czy układanie płyt granitowych na chodnikach.

Pod koniec maja, po deszczowym marcu i kwietniu, prace nabrały tempa. Od wtorku (23 maja) wykonawca ruszył z usuwaniem plandek z rusztowań. Od czwartku (25 maja) zaczął demontować rusztowania od strony chodnika, z którego dzisiaj korzystają piesi.

Razem z rozbiórką rusztowań, mieszkańcy mogą zobaczyć nowe kolory mostu. Stalowa konstrukcja to zielony oliwkowy, balustrady - kasztanowa czerwień, natomiast latarnie zdobiące most są koloru czarnego. To oryginalne, historyczne barwy, ustalone przez inż. Andrzeja Chmielewskiego, starszego inspektora robót antykorozyjnych, mieszkańca Maślic. Aby odkryć pierwotny kolor mostu, wykonał badania stratygraficzne wcześniejszych powłok. W ubiegłym tygodniu Andrzej Chmielewski uczestniczył także w odbiorze części ukończonych już powłok antykorozyjnych.

O prowadzonych badaniach nad kolorem mostu Zwierzynieckiego przeczytasz tutaj:

Zabezpieczenia antykorozyjne konstrukcji mostu od strony wybrzeża Pasteura i ul. Mickiewicza, wraz z łukami i stężeniami nad jezdnią zostały odebrane, ale do końca remontu jeszcze trochę.

- Po tej stronie mostu pozostały do ukończenia zabezpieczenia stalowych słupów przy wieżycach (pylonach z czerwonego piaskowca). W tym tygodniu powinny zakończyć się poprawki malarskie na słupach, a w przyszłym nałożenie ostatniej warstwy malatur – opisuje Ewa Mazur z biura prasowego Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Jak dodaje, nakładanie warstw antykorozyjnych ograniczają rygorystyczne zasady. Przed rozpoczęciem prac malarskich, co najmniej przez 12 godzin nie może padać, a powietrze nie może być zbyt wilgotne.

- Co zrozumiałe, takie warunki są również niedopuszczalne w trakcie nakładania powłok, jak też co najmniej dobę po zakończeniu malatur, w celu ich prawidłowego wysychania – wyjaśnia Ewa Mazur.

Jak oceniacie nowy kolor mostu Zwierzynieckiego? Dajcie znać w komentarzach!

W tym tygodniu wykonawca będzie prowadzić prace także od strony wybrzeża Wyspiańskiego i zoo. Tam również położy warstwę antykorozyjną i malarską. Na tę stronę przerzucony zostanie ruch pieszych, a chodnik, z którego w tej chwili korzystają, zostanie tymczasowo zamknięty.

- Jest to niezbędne do wykonania nawierzchni docelowej na chodniku, co musi być poprzedzone demontażem kotew, uzupełnieniem pozostałych po kotwach zagłębień, nałożeniem warstwy izolacji przeciwwodnej na płytę chodnikową, ułożeniem krawężników i płyt granitowych. Równolegle trwają cały czas prace przy balustradach stalowych i kamiennych po stronie zoo oraz na konstrukcji podchodnikowej, trwa również spoinowanie przyczółków kamiennych i ścianek żwirowych – tłumaczy Ewa Mazur z ZDiUM.

Kiedy koniec remontu mostu Zwierzynieckiego?

Według planów, most Zwierzyniecki zostanie wyremontowany w całości do 30 czerwca 2023 r. Konkretny termin nie jest jednak znany, bo – jak informuje ZDiUM – kluczowe znaczenie po raz kolejny odegra pogoda. Remont mostu Zwierzynieckiego kosztuje około 9,3 mln zł. Wykonują go firmy Probudowa i Rotomat.

Most Zwierzyniecki we Wrocławiu. Będzie jeszcze dodatkowy remont jezdni i torów

Oprócz prowadzanej dzisiaj renowacji m.in. balustrad, podpór, łuków, konstrukcji i chodnika mostu Zwierzynieckiego, miasto osobno przewiduje odnowienie jego płyty pomostowej z jezdnią i torowiskiem tramwajowym. To znacznie poważniejszy remont z punktu widzenia kierowców, bo most Zwierzyniecki zostanie wtedy prawdopodobnie całkowicie zamknięty. Kiedy? To raczej kwestia następnych 2-3 lat, bo ZDiUM dopiero ogłosił przetarg na projektowanie prac.

Podczas remontu płyty pomostowej, kierowcy dojadą na Sępolno, Dąbie czy Biskupin otwartą już Aleją Wielkiej Wyspy. Trasa łącząca al. Armii Krajowej z Mickiewicza (Krzyki z Sępolnem) ma zostać oddana do użytku do końca 2023 r.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska