Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po 27 latach pociągi wrócą do Świeradowa-Zdroju. To jedna z najstarszych linii kolejowych na Dolnym Śląsku

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Od kilku miesięcy trwają prace związane z rewitalizacją dwóch linii kolejowych, które połączą na nowo Gryfów Śląski ze Świeradowem-Zdrojem. Ostatni pociąg jechał tędy 27 lat temu. Jak obecnie wyglądają praca na placu budowy?
Od kilku miesięcy trwają prace związane z rewitalizacją dwóch linii kolejowych, które połączą na nowo Gryfów Śląski ze Świeradowem-Zdrojem. Ostatni pociąg jechał tędy 27 lat temu. Jak obecnie wyglądają praca na placu budowy? Justyna Orlik
Kolejka Izerska powstała jeszcze przed wojną i była finansowana z prywatnych pieniędzy. Łączyła Gryfów Śląski ze Świeradowem-Zdrojem. Początkowo liczyła nieco ponad 11 kilometrów. Właśnie trwają prace nad reaktywacją połączeń, których nie było tu od 27 lat. Jak przebiegają prace?

Spis treści

Dworzec PKP w Mirsku, czyli obrazek jakich wiele

Dworzec w Mirsku przestał spełniać swoją podstawową funkcję, kiedy wstrzymano ruch pociągów na trasie do Świeradowa-Zdroju. Dziś w części budynku mieści się "Galeria Różności", a pozostała od lat popada w ruinę. Szyby w zabytkowym obiekcie zostały powybijane, z murów wyrastają samosiejki. Teren należy do kolei i mocno kontrastuje z nowymi torami, które są właśnie układane. Kolejne budynki dworców znajdują się w Krobicy i Świeradowie-Zdroju. W tym ostatnim działa prężnie ośrodek kultury. Można też zobaczyć ogromną makietę linii kolejowych nr 317 i 336.

Dziś działa tam "Galeria Różności". Zabytkowy budynek w części jest zrujnowany
Dziś działa tam "Galeria Różności". Zabytkowy budynek w części jest zrujnowany Justyna Orlik

Co wiemy o historycznej linii kolejowej 336? Prace nad nią rozpoczęto już w 1908 roku

Mieszkańcy Mroczkowic, Krobicy i Świeradowa-Zdroju dobrze pamiętają pociągi pasażerskie, które regularnie pokonywały tę trasę. Pierwsze z nich pojawiły się w 1910 roku dzięki inwestycji prywatnej spółki z Berlina. Koszt wybudowania linii (torowisko, cztery mosty, dworce kolejowe i stacje) wyniósł 1,45 mln marek. Po 1945 roku cała infrastruktura przeszła w ręce PKP. Od samego początku obsługiwała głównie lokalnych mieszkańców i z biegiem lat stawała się coraz mniej rentowna. Już w latach 50. XX wieku były pomysły jej likwidacji, ale ostatecznie zdecydowano o tym w listopadzie 1995 roku. W grudniu zlikwidowano odcinek Świeradów-Zdrój – Świeradów Nadleśnictwo. Ostatni pociąg pasażerski odjechał 11 lutego 1996 roku o godzinie 17:00.

Odległość domów od torowiska to zaledwie kilkadziesiąt metrów. To nie jedyne zabudowania na trasie
Odległość domów od torowiska to zaledwie kilkadziesiąt metrów. To nie jedyne zabudowania na trasie Justyna Orlik

Na przestrzeni kilkunastu lat w okolicy dawnych torów kolejowych zaczęły powstawać budynki mieszkalne. Ludzie kupowali okazyjnie ziemię w nadziei, że kolej nigdy nie zostanie reaktywowana. Już niedługo pociągi będą przejeżdżały zaledwie kilkadziesiąt metrów od ich domów.

Jak obecnie wyglądają linie 317 i 336? Ile pieniędzy pochłonie inwestycja?

Decyzję o rewitalizacji dwóch linii kolejowych podjęto 28 marca 2022 r. z inicjatywy Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Całkowita wartość projektu wynosi 32 000 000 zł. Projekt dofinansowywany jest ze środków unijnych oraz z budżetu państwa. Planowane zakończenie inwestycji ma nastąpić w grudniu 2023 r., a to znaczy, że po 27 latach wrócą pociągi relacji Mirsk - Świeradów-Zdrój, które będą poruszały się z prędkością do 80 km/h.

Po prawej stronie widoczne są hałdy kruszcu, wykorzystywane do budowy torowiska
Po prawej stronie widoczne są hałdy kruszcu, wykorzystywane do budowy torowiska Justyna Orlik

Aktualnie powstało już torowisko z Gryfowa Śląskiego do Mirska, po którym poruszają się pociągi towarowe, zaopatrujące plac budowy w kruszywo. Rozpoczął się właśnie drugi etap budowy, a kilkanaście dni temu wyłoniono wykonawcę trzeciego, który będzie realizował prace w Świeradowie-Zdroju.

Zobacz także:

od 16 lat

Nowa hala Kolei Dolnośląskich

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska