Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont mostu Zwierzynieckiego to niekończąca się opowieść. Kolejny termin nie został dotrzymany

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Remont mostu Zwierzynieckiego trwa, choć miał zakończyć się półtora roku temu. A to dopiero pierwszy z zapowiedzianych dwóch etapów renowacji.
Remont mostu Zwierzynieckiego trwa, choć miał zakończyć się półtora roku temu. A to dopiero pierwszy z zapowiedzianych dwóch etapów renowacji. Paweł Relikowski / Polska Press
Remont mostu Zwierzynieckiego miał zakończyć się pod koniec lata 2022 roku. Dzisiaj dzieli nas miesiąc od kalendarzowej wiosny 2024 roku, a prace przy zabytkowej przeprawie nadal trwają. Czy kiedyś się zakończą? Najnowszy termin, jaki podaje Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta jest nieprecyzyjny. Co więcej – tocząca się w nieskończoność renowacja to dopiero jej pierwszy etap.

Trudno policzyć, ile razy koniec remontu mostu Zwierzynieckiego był przekładany

Ostatnie daty, jakie padały na łamach Gazety Wrocławskiej to m.in. to październik, listopad 2023 r. oraz "kilka tygodni" licząc od początku 2024 r. Choć tak naprawdę remont miał mieć swój finał półtora roku temu. Co się dzieje?

- Powodem nie zakończenia robót w roku 2023 było niezadowalające tempo prac, wynikające z braku wykwalifikowanych pracowników i odpowiedniego nadzoru tych pracowników ze strony firmy prowadzącej remont. Skutkowało to koniecznością wykonywania robót poprawkowych zgłoszonych przez inspektorów nadzoru ZDiUM. Ponadto duża wilgotność, począwszy od połowy listopada, skutkowała wstrzymaniem prac antykorozyjnych i znacznie spowolniła pozostałe roboty. Prace na chodniku były wówczas prowadzone m.in. pod namiotem z jednoczesnym użyciem nagrzewnic – tłumaczy nam Tomasz Jankowski z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Prowadzone dzisiaj prace polegają m.in. na wymianie płyt chodnikowych i zabezpieczeniu przeprawy przed korozją. Według zapewnień ZDiUM, te zadania w tej chwili stopniowo dobiegają końca.

- Aktualnie realizujemy prace na chodniku po stronie ZOO. Do zakończenia wykonawcy pozostały jeszcze m.in. fugowanie pomiędzy płytkami na fragmencie nowego chodnika, zabezpieczenie antykorozyjne dolnej część konstrukcji po stronie Wybrzeża Pasteura i ZOO, demontaż rusztowań, oświetlenie, trałowanie dna rzeki, montaż zabytkowej tablicy pamiątkowej. Z rozmów z wykonawcą wynika, że potrzebuje jeszcze kilku tygodni z odpowiednimi warunkami atmosferycznymi, aby zakończyć prace remontowe na moście Zwierzynieckim – zapowiada Tomasz Jankowski.

Konkretna data zakończenia obecnego remontu nie pada

A to dopiero pierwszy z zaplanowanych dwóch etapów kompletnego odnowienia całego obiektu. Remont mostu Zwierzynieckiego został podzielony na dwa osobne zadania: wspomniane pierwsze, które zakończy się "za kilka tygodni przy dobrej pogodzie" oraz drugie, które ma polegać na poprawie stanu technicznego płyty pomostowej mostu Zwierzynieckiego. To właśnie na niej znajduje się droga i torowisko.

To oznacza, że gdy drugi remont mostu się zacznie, prawdopodobnie przejazd przez przeprawę nie będzie możliwy lub bardzo utrudniony. Na taki stan rzeczy wskazuje m.in. decyzja, która określiła podział remontu na dwa zadania. Zapadła dlatego, że prace przy nawierzchni mostu urzędnicy chcieli zrealizować po otwarciu Alei Wielkiej Wyspy, tak aby nie paraliżować dojazdu do tej części miasta. Kiedy drugi z remontów mostu mógłby się zacząć?

- Trwa proces projektowania, który zakończy się w drugiej połowie tego roku. Wtedy też rozpoczniemy poszukiwania firmy, która zrealizuje ten projekt. Biorąc pod uwagę terminy z umów i nasze doświadczenia przetargowe, prace na płycie mostu Zwierzynieckiego będą realizowane najwcześniej w 2025 roku. Najpierw musimy otrzymać dokumentację projektową, a później znaleźć firmę, która zrealizuje remont płyty pomostowej – mówi rzecznik ZDiUM.

Za opóźnienie będą kary dla wykonawcy

Prowadzony obecnie remont mostu Zwierzynieckiego kosztuje około 9,3 mln zł. W praktyce jego wysokość powinna się zmniejszyć, bo od wykonawcy zostaną wyciągnięte konsekwencje finansowe - tak przynajmniej zapewnia miasto.

- Cały czas naliczamy kary z tytułu niedotrzymania umowy. Podjęliśmy już odpowiednie działania, aby część z nich wyegzekwować od wykonawcy – odpowiada Tomasz Jankowski.

Miasto nie wybierze już innego wykonawcy. Jak tłumaczył ZDiUM, należałoby wtedy wykonać inwentaryzację dotychczas przeprowadzonych prac, ogłosić nowy przetarg i wybrać nową firmę.

ZOBACZ TAKŻE:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska