Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Komunikacja we Wrocławiu w stanie przedzawałowym". Pomysły PO na MPK

Malwina Gadawa
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Fot. Janusz WóJtowicz / Polska Press
Więcej autobusów i tramwajów dojeżdżających na nowe osiedla oraz rozbudowa sieci kolejowej - czy te inwestycje rozwiążą problemy mieszkańców?

Grzegorz Roman, doradca prezydenta Wrocławia ds. transportu aglomeracyjnego, pomysłodawca wschodniej obwodnicy Wrocławia, odpowiada teraz za współtworzenie nowego programu Platformy Obywatelskiej dla Wrocławia.

Roman podkreśla, że do tej pory w mieście zrealizowano wiele ważnych inwestycji komunikacyjnych. Chodzi m.in. o budowę Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, nowego terminalu Portu Lotniczego czy modernizację linii kolejowej E-30. Przyznaje jednak, że jest jeszcze wiele do zrobienia.

- W toczącej się dziś dyskusji coraz silniejszym głosem dają znać o swoich potrzebach mieszkańcy zainteresowani poprawą sytuacji komunikacyjnej w swoim najbliższym otoczeniu. Trzeba szukać kompromisu. Na wielu osiedlach lokalna sytuacja komunikacyjna osiągnęła już stan przedzawałowy - komentuje Roman. Ale dodaje, że należy pamiętać o strategicznych inwestycjach we Wrocławiu.

Poniżej przedstawiamy listę najpilniejszych, według Grzegorza Romana, inwestycji służących poprawie jakości komunikacji we Wrocławiu.

  • Pilny zakup co najmniej 50 nowoczesnych tramwajów oraz 50 autobusów
  • Modernizacja i rozbudowa sieci tramwajowych. Jej integracja z siecią kolejową i autobusową (budowa węzłów przesiadkowych) oraz miejskim systemem parkingowym (w tym systemem Park & Ride). W pierwszej kolejności: budowa linii tramwajowej na ul. Długiej i Popowickiej (odciążającej i zabezpieczającej na wypadek awarii linię w ul. Legnickiej), wydłużenie linii tramwajowej na Nowy Dwór (ul. Strzegomska, Rogowska - pętla przy stacji kolejowej Wrocław Nowy Dwór), skomunikowanie nową linią kolejową pętli tramwajowej przy Parku Południowym z Ołtaszynem, wydłużenie linii tramwajowej z Sępolna do stacji kolejowej Wrocław Swojczyce, budowa linii na ul. Hubskiej (od ul. Glinianej do ul. Dyrekcyjnej i Suchej).
  • Modernizacja i rozbudowa sieci kolejowej w Aglomeracji Wrocławskiej: doprowadzenie do zapowiadanej od lat wielkiej modernizacji Wrocławskiego Węzła Kolejowego, przywrócenie przewozów pasażerskich na linii kolejowej nr 292 (Jelcz--Laskowice - Wrocław Sołtysowice), remont i budowa na liniach kolejowych Aglomeracji Wrocławskiej przystanków i stacji kolejowych, w szczególności głównego węzła przesiadkowego (Dworzec Główny PKP - Dworzec Główny Autobusowy).
  • Dalsza rozbudowa Wrocławskiego Portu Lotniczego oraz wzbogacenie jego oferty (nowe połączenia oraz nowe usługi - np. hotelowe). W kolejnych latach poprawa dostępności lotniska poprzez uruchomienie połączenia szynowego (Centrum - Port Lotniczy).
  • Rozbudowa obwodowego układu komunikacyjnego Wrocławia (Obwodnica Staromiejska - budowa ul. Nowoszczęśliwej), Obwodnica Śródmiejska (Most na Wielką Wyspę, połączenie ulic Żmigrodzkiej i Jana III Sobieskiego), Wschodnia Obwodnica Wrocławia.
  • Modernizacja tras wylotowych z Wrocławia (w szczególności wylot na Oławę, Oborniki Śląskie oraz Jelcz-Laskowice).
  • Budowa mostu Wschodniego, tj. skomunikowanie ul. Krakowską z ul. Mickiewicza oraz modernizacja układu drogowego w rejonie ulic Na Grobli i Międzyrzeckiej.
  • Kontynuacja modernizacji ul. Kosmonautów w ciągu drogi krajowej nr 94.
  • Przebudowa ul. Buforowej w ciągu drogi wojewódzkiej nr 395.
  • Modernizacja ul. Długiej i Popowickiej.
  • Przebudowa układu komunikacyjnego na pl. Społecznym.
  • Kontynuacja budowy sieć ścieżek rowerowych tak aby zapewniona została pełna dostępności wszystkich obszarów miasta i sąsiednich gmin.
  • Trwałe oznakowania pieszych szlaków turystycznych w mieście.
  • Przyspieszenie rozbudowy istniejącego systemu parkingowego, w tym budowę nowych parkingów: kubaturowych na obrzeżach Starego Miasta i w Śródmieściu, Park&Ride w ramach węzłów przesiadkowych zarówno na obszarze Wrocławia, jak i przyległych gmin oraz w sąsiedztwie pętli tramwajowych i autobusowych, rowerowych na obszarze całego miasta.
  • Wsparcie miasta dla poprawy warunków funkcjonowania transportu towarowego we Wrocławiu i aglomeracji, w szczególności: przywrócenia żeglowności Odry, wykreowania we Wrocławiu lub jego okolicy nowoczesnej bazy przeładunków kontenerowych, powstania parkingów obsługujących transport kołowy zarówno ten tranzytowy, jak i ten którego adresatem jest Wrocław.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska