MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Każdy policjant musi mieć oko na 386 Dolnoślązaków

Artur Szałkowski
W ostatnich latach znacznie poprawiły się warunki pracy policjantów z garnizonu dolnośląskiego. Niestety, ze statystyk wynika, że wykrywalność przestępstw w regionie jest poniżej średniej krajowej.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w połowie 2016 roku na Dolnym Śląsku mieszkało 2 903 812 osób. Jeśli liczba ta zostanie podzielona przez 7 527, czyli liczbę policjantów zatrudnionych obecnie w garnizonie dolnośląskim, to wyjdzie nam, że na 386 mieszkańców regionu przypada jeden policjant. Ciekawostką jest to, że to nie korpus podoficerski jest najliczniejszy w garnizonie dolnośląskim. Najwięcej policjantów jest w korpusie aspirantów - 3 387, następnie podoficerów - 3 321 i oficerów - 819.

- W 2016 roku do służby zostało przyjętych 278 osób, natomiast odeszło ze służby 141 policjantów - mówi nadkom. Krzysztof Zaporowski z sekcji prasowej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. - Mamy 360 wakatów, co stanowi około 4,5 proc. To stan utrzymujący się już od kilku lat. W 2017 roku planowane jest przyjęcie 385 nowych funkcjonariuszy.

Na szczycie struktury organizacyjnej garnizonu dolnośląskiego jest Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu. Podlegają jej: Oddział Prewencji Policji we Wrocławiu, Samodzielny Pododdział Prewencji Policji w Legnicy, Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny we Wrocławiu oraz dwa komisariaty specjalistyczne: wodny i kolejowy. Ponadto cztery komendy miejskie we Wrocławiu, Wałbrzychu, Legnicy i Jeleniej Górze, 22 komendy powiatowe, 54 komisariaty oraz 26 posterunków.

Już wiadomo, że w 2019 roku liczba komisariatów na terenie województwa dolnośląskiego zostanie zredukowana o co najmniej jeden. Ma to związek z trwającą od 2011 roku reorganizacją Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu. Jej pierwszym etapem była likwidacja komisariatów III i IV, które zostały wchłonięte przez komisariat II na ul. Psie Pole w Wałbrzychu. W 2011 r. rozpoczęto jego modernizację, która kosztowała około 5 mln zł. Z tego 640 tys. pochodziło z budżetu gminy Wałbrzych. Następnym etapem była likwidacja komisariatu w Mieroszowie i przejęcie jego obowiązków przez komisariat w Boguszowie-Gorcach.

Czytaj dalej na kolejnej stronie

„Artysta w kuchni” odc. 1 Zobacz jak gotują Kałamaga i Żurawlewa

Trzecim, realizowanym obecnie etapem, jest budowa komisariatu w Szczawnie-Zdroju, tuż przy granicy z Wałbrzychem. Działkę o powierzchni 72 arów i wartości około 695 tys. zł, na której powstaje inwestycja, przekazała na rzecz Skarbu Państwa gmina Szczawno-Zdrój. Natomiast władze Wałbrzycha przekazały na ten cel 1 mln zł. Pozostała część z 21 mln zł, które pochłonie inwestycja, pochodzi z budżetu państwa. Komisariat ma być oddany do użytku w 2019 roku i zastąpi komisariaty I i V w Wałbrzychu, które ulegną likwidacji.

- Do dyspozycji policjantów z garnizonu dolnośląskiego jest obecnie 1581 pojazdów, w tym 46 motocykli i 4 motorowery - wyjaśnia nadkom. Krzysztof Zaporowski. - W ośmiu dolnośląskich jednostkach funkcjonują również patrole rowerowe, które dysponują 36 rowerami.

Coraz częściej jednostki policji z Dolnego Śląska są wspierane przy zakupie pojazdów przez lokalne samorządy. W tym względzie na wyróżnienie zasługuje Wałbrzych. W październiku 2016 roku przekazał Komendzie Miejskiej Policji w Wałbrzychu 12 nowych radiowozów, w tym 7 nieoznakowanych samochodów marki Toyota Yaris oraz 5 samochodów marki Toyota Auris, w tym dwóch oznakowanych kombi. Wszystkie te auta mają napęd hybrydowy, czyli połączenie silnika spalinowego z elektrycznym.

Ich wartość to 1 mln zł. Radiowozy zostały zakupione w ramach Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego.

Z danych Komendy Głównej Policji w Warszawie wynika, że 2016 roku w całym kraju odnotowano 490 331 przestępstw kryminalnych, z których wykryto 272 703, co daje 55 proc. tzw. wykrywalności. Niestety, aż 55 211 przestępstw zostało popełnionych na Dolnym Śląsku. Daje to naszemu województwu niechlubne, pierwsze miejsce w kraju. Tylko nieco ponad połowa (28 981) przestępstw kryminalnych popełnionych na Dolnym Śląsku w 2016 roku została wykryta. Daje to 51,7 proc. wykrywalności.

Zdecydowanie lepiej policjanci z garnizonu dolnośląskiego radzą sobie ze zwalczaniem przestępczości gospodarczej - choć i na tym polu wyniki są poniżej średniej krajowej. W 2016 roku w całym kraju stwierdzono popełnienie 150 385 przestępstw gospodarczych, z których 124 443 zostały wykryte (82,5 proc.). W 2016 roku na Dolnym Śląsku stwierdzono 10 620 przestępstw gospodarczych, z których wykryto 8 272 (77,5 proc.).

Najbardziej imponujące są statystyki dotyczące wykrywalności przestępstw drogowych. W 2016 roku w kraju stwierdzono ich 73 479, a wykryto 72 496 (98,6 proc.). Na Dolnym Śląsku stwierdzono ich 5 949, a wykryto 5 850. Daje to wykrywalność na poziomie 98,3 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska