Jeden z najważniejszych budynków na Psim Polu do rozbiórki?

  Jeden z najważniejszych budynków na Psim Polu do rozbiórki?

  Błażej Organisty

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Jeden z najważniejszych budynków na Psim Polu do rozbiórki?
  1/19
  przejdź do galerii

  ©Jarosław Jakubczak

  Nie ma oficjalnej zgody na rozbiórkę ruiny po dawnym domu kultury na Psim Polu, pomimo tego że o taką stara się przedstawiciel firmy deweloperskiej, która jest właścicielem budynku. Zamiast tego jest decyzja o remoncie.
  Opustoszały budynek dawnego Zakładowego Domu Kultury Aviva niszczeje od lat przy ul. Bierutowskiej 2 na wrocławskim Psim Polu. Dach jest dziurawy, okna powybijane, w innych są kraty, w środku hula tylko wiatr, a ruina dziś przypomina bardziej dom strachu niż dom kultury. Tymczasem budynek jest bardzo ważny dla mieszkańców osiedla. Powstał w połowie XX wieku i przez lata był ikoną północno-wschodnich obrzeży Wrocławia.

  Wrocławianie z Psiego Pola boją się, że dawny dom kultury niebawem zniknie. Ich niepokój wzbudził widok ogrodzenia i pracujących przy budynku robotników.

  - Przez lata prywatni właściciele doprowadzali budynek do ruiny, teraz są prowadzone prace, które wyglądają na rozbiórkę. Nie możemy dopuścić, by ważny dla historii miasta zabytek został zlikwidowany – alarmuje Agnieszka Balcerak.

  Rozbiórki nie będzie, chyba że wbrew przepisom. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego rozważał wydanie właścicielowi nakazu rozbiórki ze względu na fatalny stan techniczny obiektu, ale po interwencji miejskiego i wojewódzkiego konserwatora zabytków, zmienił plany.

  - Konserwator poinformował mnie, że budynek jest chroniony. Decyzja o rozbiórce nie została wydana, nie ma na to zgody – informuje inspektor Przemysław Samocki, dodając, że zamiast nakazu rozbiórki, wydał postanowienie o zabezpieczeniu terenu wokół budynku i o jego remoncie. Druga decyzja nie jest jeszcze ostateczna.

  Chroniony czy niechroniony?

  Obecnie przy Bierutowskiej trwa porządkowanie ruiny. Robotnicy wyrzucają śmieci zalegające w pustostanie oraz wynoszą stare drzwi, okna i meble. Prace mają zakończyć się pod koniec przyszłego tygodnia.

  Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, a także Dariusz Szczyrbuła - główny specjalista z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków informują, że o rozbiórkę usilnie zabiega pełnomocnik firmy deweloperskiej Spectrum BRT sp. z o.o. z Wrocławia, która jest właścicielem ruiny.

  - Pełnomocnik inwestora powołuje się przy tym na ocenę powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, według której obiekt kwalifikuje się do rozbiórki – przekazuje Szczyrbuła.

  Są oczywiście formy prawne, które chronią stare budynki, także przed wyburzeniem. Jedną z nich jest wpis do rejestru zabytków. Miejska konserwator zabytków we wrześniu poprosiła o to konserwator wojewódzką, argumentując przy tym, że budynek jest charakterystycznym elementem układu przestrzennego Psiego Pola. Barbara Nowak-Obelinda odmówiła wszczęcia takiego postępowania, uzasadniając decyzję brakiem unikalnych wartości obiektu i typowością rozwiązań architektonicznych, charakterystyczną dla socrealizmu.

  - Rejestr zabytków to ostatnia formy ochrony. Trafiają do niego najcenniejsze obiekty architektoniczne. Nie wpisaliśmy do rejestru budynku na Psim Polu, co wynika z obiektywnej oceny wartości obiektu. To nie jest nasza samodzielna decyzja, a oparta na analizie wartości obiektu przeprowadzonej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa – przekonuje Barbara Nowak-Obelinda, dolnośląski konserwator zabytków, nadmieniając, że brak wpisu do rejestru zabytków nie oznacza, że budynek zostanie rozebrany, ponieważ istnieją inne prawne formy ochrony: wpis do gminnej ewidencji zabytków oraz ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

  Z tym że w owym planie, na liście budynków objętych ochroną konserwatorską nie ma rzeczonego, nie jest więc chroniony tą formą prawną. Pozostaje jeszcze gminna ewidencja zabytków. Budynek się na niej znajduje, ale Dariusz Szczyrbuła podkreśla, że ta forma ochrony prawnej nie jest ustawowa, dlatego biuro miejskiego konserwatora starało się o wpis budynku przy Bierutowskiej do rejestru zbytków.

  - To jedyna droga obrony tego znaczącego obiektu, chociaż w obecnej sytuacji rokowania nie wydają się być pomyślne – informuje przedstawiciel miejskiego konserwatora zabytków, zaznaczając, że budynek dawnego domu kultury będzie trudno uratować.


  Nie udało się wpisać obiektu do rejestru zabytków, ale może udałoby się zmienić miejscowy plan zagospodarowania? Obecny nie chroni obiektu i dopuszcza budowę budynków mieszkalnych, biurowca czy hotelu.

  A może powróci pomysł sprzed lat, kiedy właścicielem nieruchomości została spółka Elea Polska z Piaseczna, należąca do sieci Auchan? To właściciel sklepów Simply i właśnie taki sklep miał powstać w budynku na Psim Polu. Pojawiły się nawet wizualizacje, ale przez lata nic się nie działo, ponieważ firma z Piaseczna szukała współinwestora, konkretnie dewelopera lub operatora z branży hotelarstwa. Wydaje się, że wreszcie znalazła. Firmy Elea i deweloper Spectrum w oficjalnych dokumentach figurują jako właściciele obu działek, na których stoi budynek. Od pracowników spółki Elea nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w tym roku nieruchomość została sprzedana firmie Spectrum.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (48)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dla kogo?

  Realist (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Patrząc po innych nowych obiektach Psie Pole najwidoczniej potrzebuje bardziej ławek do picia alkoholu niż ośrodka kultury... :(

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  aviva???

  ala (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  avia pismaku avia

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  avia

  rafał (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 5

  Po przeczytaniu tego jestem w szoku - że ta rudera komuś sie podobała. Nawet w czasach świetności ten budynek nie grzeszył urodą a to że ktoś uważa ze to jeden z najważniejszych budynków na...rozwiń całość

  Po przeczytaniu tego jestem w szoku - że ta rudera komuś sie podobała. Nawet w czasach świetności ten budynek nie grzeszył urodą a to że ktoś uważa ze to jeden z najważniejszych budynków na Psim Polu jest po prostu żenujące. Moim zdaniem mają rację ze chcą to wyburzyć nawet jak zaorają i zrobią tu trawnik to bedzie ciekawiej niż teraz.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hmmmm

  Nowa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  Na Psim Polu mieszkam od niedawna i to niesamowite jak się zmieniło od czasów kiedy tam zaglądałam (a było to z 15 lat temu). Dawny budynek Domu Kultury jest rzeczywiście piękny, ale.....to...rozwiń całość

  Na Psim Polu mieszkam od niedawna i to niesamowite jak się zmieniło od czasów kiedy tam zaglądałam (a było to z 15 lat temu). Dawny budynek Domu Kultury jest rzeczywiście piękny, ale.....to kompletna ruina. Z dwojga złego niech powstanie tam cokolwiek bo póki co na wjeździe do Psiego Pola straszy nielegalna noclegownia dla bezdomnych...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rewitalizacja tak! Rozbiórka nie!

  Kolber (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 9

  Deweloperzy nastawialiby tylko zagęszczonych i byle jakich architektonicznie klatek dla królików bez oglądania się na nic. Historia miejsca i jego rola ich nie obchodzi. Czy gminna ewidencja...rozwiń całość

  Deweloperzy nastawialiby tylko zagęszczonych i byle jakich architektonicznie klatek dla królików bez oglądania się na nic. Historia miejsca i jego rola ich nie obchodzi. Czy gminna ewidencja zabytków to we Wrocławiu tylko papier? Ile już zrównano z ziemią cennych budynków, choćby również wpisany do ewidencji piękny żłobek na rogu Kromera i Boya. Niech wreszcie deweloperka przestanie niszczyć nasze miasto!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zburzyć

  Kiero (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 9

  Kupili i niech robią co chcą nikt nie kupuje badziewia żeby go zrobić na nowo taniej i inne technologie są,żeby zbudować go o 30 taniej niż remontować.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zostawić

  Pawel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 7

  W "nowej technologii" mogą zaproponować jedynie pospiesznie wylewaną żelazobetonową konstrukcję nośną wypełnioną tanimi bloczkami. Z pewnością kolejne budowane po najniższym koszcie bloki...rozwiń całość

  W "nowej technologii" mogą zaproponować jedynie pospiesznie wylewaną żelazobetonową konstrukcję nośną wypełnioną tanimi bloczkami. Z pewnością kolejne budowane po najniższym koszcie bloki mieszkalne nie są alternatywą dla tego domu kultury (o ile wiem ceglanego).zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tylko jaki to zabytek?

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 7

  Z tekstu wynika, że połowa XX wieku, wyburza się starsze, piękniejsze i cenniejsze budynki.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dla Psiego Pola to zabytek

  PP (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 11

  Dla tego osiedla to jest zabytek. No i jeden z ładniejszych budynków na Osiedlu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bywałam tu niezliczoną ilość razy : ))))

  mblondyna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 10

  Psie pole i Nadodrze najlepsze!, mam tu same miłe wspomnienia :*****:))))

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Uszanujcie wole mieszkancow :)

  Wujek Dobra Rada (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 8

  Lepiej niech tam tak dalej stoi i wyglada jak gunwo w lesie :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Po co komu ta nieciekawa architektonicznie ruina?

  Bartek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 10

  Wyburzyć i postawić coś nowego. Mogą być mieszkania.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo