Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fala wezbraniowa na Odrze: Czy woda zagraża Wrocławiowi? Miasto sprawdza wały!

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Po tak dużych opadach i wezbraniach rzek, wrocławianie często przychodzą obserwować Odrę w centrum miasta. Czy tym razem powinniśmy spodziewać się fali wezbraniowej?
Po tak dużych opadach i wezbraniach rzek, wrocławianie często przychodzą obserwować Odrę w centrum miasta. Czy tym razem powinniśmy spodziewać się fali wezbraniowej? Pawel Relikowski / Polskapress
W wielu regionach Polski w ciągu ostatnich godzin spadło niemal tyle deszczu, ile powinno spaść przez cały październik. Hydrolodzy informują o falach wezbraniowych, które utworzyły się w górnych biegach Wisły oraz Odry. Czy masy wody płynące Odrą nie spowodują podtopień we Wrocławiu? Urząd miejski zapewnia, że ma sytuację pod kontrolą i zbiera najnowsze informacje. Zgodnie z procedurą, rozpoczęto także sprawdzanie wałów przeciwpowodziowych w mieście.

Wielogodzinne ulewne deszcze spowodowały gwałtowne wezbrania na rzekach południowej Polski. Poziom górnej Odry i Wisły podniósł się o ponad 4 metry. Ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Jeszcze w poniedziałek (12 października) w godzinach porannych Odra na wodowskazie w Raciborzu miała 240 centymetrów, a dziś przed południem ma już 695 cm u utrzymuje trend rosnący. Za chwilę o ponad metr przekroczy stan alarmowy wynoszący w Raciborzu 6 metrów. Co to oznacza dla Wrocławia?

Fala wezbraniowa na Odrze. Wrocław monitoruje sytuację i sprawdza wały

We wrocławskim urzędzie miejskim usłyszeliśmy w środę rano, że sytuacja jest monitorowana i na bieżąco spływają raporty o stanie rzek w regionie. Rozpoczęto także procedurę sprawdzania wałów przeciwpowodziowych we Wrocławiu, która ma miejsce przy wzrostach poziomu rzek.

Przypomnijmy, że dla sytuacji we Wrocławiu kluczowe jest zarówno to co dzieje się w górnym biegu Odry - czyli pogarszająca się sytuacja w okolicach Raciborza, ale także to w jakim tempie do Odry będą spływały jej lewe dopływy, które odprowadzają masy wody spływające z gór. Mowa m.in. o Nysie Kłodzkiej, Ślęzie czy Bystrzycy. Na tych rzekach obecnie przekroczone są stany alarmowe i można się spodziewać, że poziom samej Odry będzie się z godziny na godzinę podnosił.

Odra we Wrocławiu wkrótce przekroczy poziom ostrzegawczy

Zgodnie z wydanymi ostrzeżeniami woda we Wrocławiu z pewnością przekroczy poziom ostrzegawczy, a być może także alarmowy. W środę przed południem do przekroczenia stanu ostrzegawczego w Trestnie tuż przed Wrocławiem, brakowało 5 cm. Na razie urzędnicy odpowiedzialni za zarządzanie kryzysowe nie informują o fali wezbraniowej, która miałaby przechodzić przez sam Wrocław, ale także nie można tego wykluczyć.

Z jednej strony prognozy pogody są dobre, bo ma przestać padać. Z drugiej, z gór nie spłynęła jeszcze cała woda po deszczach, a przypomnijmy, że spadł tam także śnieg, który przy wzroście temperatury będzie topniał w najbliższych dniach. Wpływ na sytuację na Odrze we Wrocławiu będzie miał także oddany niedawno do użytku (po wielu latach budowy) zbiornik Racibórz. Jego zadaniem jest przechwycenie mas wody z wezbrania, które utworzyło się w górnej Odrze przy granicy z Czechami. W najbliższych godzinach i dniach przekonamy się jak poradził sobie z tym zadaniem.

Bieżące informacje na temat sytuacji na dolnośląskich rzekach - ZOBACZ TUTAJ:

Zalana droga Nowolesie-Kazanów pod Strzelinem. Rzeka Oława wystąpiła z brzegów!

Ostrzeżenie powodziowe dla Wrocławia, wody wciąż przybywa (ZDJĘCIA)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska