MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dopiero co zakończył się remont Wzgórza Partyzantów we Wrocławiu i... będzie kolejny!

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Sobotnie (8 czerwca) otwarcie Bastionu Sakwowego nie oznacza końca prac nad tym zabytkiem. Miasto otwarcie mówi, że dokonana rewitalizacja była pierwszym z trzech zaplanowanych etapów. Co i kiedy jeszcze się zmieni? Przeczytajcie poniżej.

Od soboty (8 czerwca) Bastion Sakwowy jest ogólnodostępny. Otwarciu towarzyszyła wielka feta, grał kwartet saksofonowy, przewodnicy opowiadali o historii zabytku, a dodatkowego szyku nadała grupa przebrana w stroje z przełomu XIX/XX wieku. Furorę zrobiły wybijane okolicznościowe monety. Bastion był remontowany przez przeszło dwa lata. I na tym nie koniec. Rewitalizacja placu z fontanną, kolumnady i pawilonu perystylowego to pierwszy z trzech zaplanowanych etapów.

- Wrocław powinien pójść za ciosem. Zamierzamy jeszcze w czerwcu ogłosić przetarg na drugi etap rewitalizacji. Obejmie on między innymi remont zabytkowych toalet od strony ul. Nowej. W jego zakres wejdzie również uporządkowanie szczytu wzgórza. Pojawi się na nim oświetlenie. Zrewitalizowana zostanie także płyta, która jest podstawą dawnej gloriety – zadeklarował prezydent Jacek Sutryk.

To nie koniec zmian, do których ma dojść w najbliższych miesiącach i latach. Zarząd Zieleni Miejskiej przygotowuje projekt remontu promenady nad fosą oraz przylegającej do niej zieleni parkowej (rewitalizacja miałaby objąć źródełko Freytaga). ZZM zakończy projektowanie tej inwestycji prawdopodobnie do końca roku. Przy realizacji projektu ZZM dla okolic wzgórza, miasto zamierza ubiegać się o dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych.

Poprawiona zostanie także dostępność obiektu. Na bastion będzie można łatwiej dostać się od strony Parku Staromiejskiego po przeciwnej stronie ul. Piotra Skargi. ZDiUM przygotuje w tym miejscu nowe przejście dla pieszych i przejazd dla rowerów z sygnalizacją świetlną. Zniknie zatoka dla autobusów po wschodniej stronie ul. Piotra Skargi. Urzędnicy zapowiadają, że ten projekt ma być gotowy jesienią, jego realizacja nastąpi w przyszłym roku. Przygotowywana jest również koncepcja architektoniczna kładki przez fosę, która umożliwi dostanie się pod wzgórze od strony skrzyżowania ul. Podwale ul. Komuny Paryskiej.

Pozostał jeszcze ostatni, trzeci etap rewitalizacji Bastionu Sakwowego. Obejmie dawne obserwatorium na szczycie, choć gwiazd z niego nie pooglądamy. Nocne niebo w centrum Wrocławia jest zbyt mocno zanieczyszczone światłem. W ramach trzeciego etapu remontu, miasto zajmie się kazamatami w północnym stoku wzgórza. Czy odbudowana zostanie historyczna glorieta?

- W tym wypadku o wiele za wcześnie na deklaracje. Oryginalna glorieta mieściła punkt widokowy i cukiernię, jednak nie był to pojemny obiekt: w rzeczywistości połowę jego kubatury zajmowała klatka schodowa – mówi prezydent Jacek Sutryk.

Zaznacza, że w przypadku inwestycji budowlanych na Bastionie Sakwowym konieczne jest między innymi uzgodnienie z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i zamknięcie tych ustaleń dokumentem, w postaci planu miejscowego. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla tego miejsca jest w trakcie opracowywania.

- Gdybyśmy ustalili warunki brzegowe, co może powstać w miejscu dawnej gloriety, moglibyśmy ogłosić konkurs na taki obiekt. Na dziś pozostaje do rozstrzygnięcia kwestia: czy tam budować, a jeśli budować, to czy glorietę w formie historycznej – dodaje prezydent Wrocławia.

Dotychczasowy remont Bastionu Sakwowego kosztował około 30 milionów złotych. Zrobiła go firma Castellum, specjalizująca się w zabytkach. Projektantem rewaloryzacji była architekt Anna Morasiewicz. W ramach pierwszego etapu wykonano:

  • Remont pawilonu perystylowego w parterze (przyszłej restauracji) o powierzchni ok. 460 mkw.
  • Remont kawiarni w przyziemiu kolumnady (powierzchnia zabudowy ok. 375 m2).
  • Remont placu z fontanną, dróg i podjazdów.
  • Dostosowanie obiektu dla rodziców z dziećmi w wózkach oraz dla osób niepełnosprawnych dzięki podjazdom z alejkami w bocznych częściach wzgórza (od września od strony promenady nad fosą pojawi się ruchomy podest z windą przy schodach, które prowadzą na plac z fontanną.
  • Zasadzenie zieleni.
  • Stojaki rowerowe od strony ul. Nowej.
  • Oświetlenie obiektu.

Przypomnijmy, że od lipca ma zacząć działać kawiarnia pod kolumnadą. Jesienią otwarta zostanie restauracja. Oba punkty gastronomiczne zarządzane będą przez firmę Freeride, współwłaściciela Piwnicy Świdnickiej. Wzgórze Partyzantów znajduje się tutaj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska