Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budynek dawnego WSK Hydral zamieni się w hotel [WIZUALIZACJE]

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
W gmachu dawnego WSK Hydral powstanie hotel. Będzie gotowy w 2023 roku
W gmachu dawnego WSK Hydral powstanie hotel. Będzie gotowy w 2023 roku Wizualizacja Spectrum Development
Budynek dawnego Zakładowego Domu Kultury WSK Hydral przy ulicy Bierutowskiej zamieni się w hotel. To już pewne. Deweloper ma już pozwolenie na budowę, a prace mają rozpocząć się na początku przyszłego roku.

Zakładowy Dom Kultury należał do PZL – Hydral S.A. Potem firma była znana jako PZL - Fasil, w roku 1954 przyjęła nazwę: “Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego”. Kiedyś były tam zakłady usługowe, znajdowała się tam też sala wynajmowana np. na wesela. Ale okres świetności ten budynek ma już daleko za sobą. Gmach dawnego WSK Hydral od lat niszczeje i straszy wyglądem. Obiekt kilkukrotnie zmieniał właścicieli, którzy mieli coraz to nowsze koncepcje na jego zagospodarowanie. Należał m.in. do firmy Elea Polska Sp. z o.o. z Piaseczna, która chciała tam stworzyć sklep Simply. W 2011 ogłoszono, że powstanie tam supermarket, a na niższych poziomach - parking. W 2017 roku właścicielem budynku stała się wrocławska firma Spectrum Development Sp. z o.o., która chce tam stworzyć hotel, która już w marcu 2018 roku złożyła wniosek o pozwolenie na budowę. W kwietniu 2019 od decyzji o pozwoleniu na budowę odwołał się LIDL - sklep sąsiaduje z budynkiem WSK Hydral i przez to mógł być stroną w postępowaniu. Wojewoda decyzję o pozwoleniu na budowę podtrzymał, ale nastąpiło to dopiero w kwietniu 2020 roku, roku pandemii.

- Na kondygnacjach powyżej parteru powstanie hotel. Parter będzie skomercjalizowany, ale i tu mieliśmy problemy. Bo chociaż mieliśmy już inwestora na zajęcie parteru, to firma, z uwagi na zawirowania wynikające z kryzysu w czasie pandemii, się wycofała. Dopiero teraz możemy wrócić do tych planów. Prowadzimy rozmowy z inwestorami, ale planujemy, by na parterze były lokale przeznaczone na usługi handlowe i usługi finansowe - mówi Tomasz Kasperek, przedstawiciel inwestora.

W skrócie: najprawdopodobniej sklepy i banki. A co się zmieni w samym wyglądzie budynku?

- Budynek zachowa swój dawny charakter. Niewiele zmieniamy, ale biorąc pod uwagę przepisy, musimy przebudować kondygnację na parterze, podnieść ją, by mogły się tam mieścić lokale z usługami handlowymi. Jest bowiem zapis, że takie lokale muszą mieć minimalną wysokość 3 metrów - wyjaśnia Tomasz Kasperek. - Przebudujemy też ostatnią kondygnację, by mogła pełnić funkcje użytkowe. Pojawią się tam lukarny (element architektoniczny doświetlający poddasze). To w zasadzie najistotniejsza zmiana.

W jakim standardzie to będzie hotel - tego jeszcze nie wiadomo, bo rozmowy z potencjalnymi operatorami hoteli trwają. Wiemy natomiast, że w obiekcie będzie około 80 apartamentów hotelowych.

Prace budowlane mają ruszyć już na początku przyszłego roku. Zakończą się najprawdopodobniej w 2023 roku.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska