Budowa wschodniej obwodnicy ma nabrać rozpędu. Jest umowa na kolejny odcinek

Marcin KrukZaktualizowano 
Dziś została podpisana umowa na kolejny odcinek wschodniej obwodnicy Wrocławia. Wykonawcę kolejnego odcinka urząd marszałkowski chce wyłonić do końca sierpnia. Wciąż jednak trwają negocjacje ze Strabagiem, który zażądał 70 mln zł więcej za budowę wschodniego odcinka WOW.

Umowa na budowę odcinka wschodniej obwodnicy Wrocławia od ronda w Żernikach Wrocławskich do ul. Grota-Roweckiego została podpisana w poniedziałek, 29 lipca w urzędzie marszałkowskim. Wykonawcą tego fragmentu trasy został Budimex. Za około 2,5-kilometra drogi urząd marszałkowski zapłaci 31 mln zł. Termin zakończenia prac podany w przetargu, to koniec roku 2021.

- Jesteśmy coraz bliżej budowy całej wschodniej obwodnicy Wrocławia. Realizacja tego projektu to wieloletni wysiłek również poprzednich zarządów województwa oraz innych samorządowców, którzy czynnie zaangażowali się w ten proces – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Warto przypomnieć, że realizowana obecnie budowa, jak i wytyczona trasa WOW opierają się na pierwotnym projekcie ujętym w planie zagospodarowania przestrzennego i przyjętym uchwałą gminy Kobierzyce w 2000 r. Wschodnia obwodnica Wrocławia, przebiegająca na wschodzie i południu miasta ma, wraz z AOW i fragmentem A4, stworzyć pierścień wokół stolicy Dolnego Śląska o średnicy ok. 20 km.

Całe przedsięwzięcie zostało podzielone na 4 etapy. Oddany do użytku jest na razie liczący 13 km odcinek od ronda w Żernikach Wrocławskich do Łanów.

Pod koniec sierpnia urząd marszałkowski wybierze wykonawcę blisko pięciokilometrowego fragmentu od ul. Grota-Roweckiego do ul. Karkonoskiej. Zainteresowani złożyli dotąd 430 zapytań do przetargu. To postępowanie jest także bacznie obserwowane przez mieszkańców Wysokiej. Nie wyobrażają oni sobie przebiegu drogi wojewódzkiej pod ich oknami, jednak wydana decyzja środowiskowa daje zielone światło budowie.

Wciąż pod znakiem zapytania pozostaje realizacja 10-kilometrowego fragmentu trasy od Łanów do Długołęki. Najpierw prace miały ruszyć po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń jesienią 2018 r., ale wojewoda dolnośląski wydał pozwolenie w marcu tego roku. Jednak na pracach przygotowawczych się skończyło.

- Kiedy została wydana decyzja ZRID-owa (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) wykonawca od nowa wycenił wszystkie swoje koszty i stoi na stanowisku, że kontrakt powinien wzrosnąć o ponad 70 mln zł, my uważamy, że kwalifikowalne i z naszej strony rzeczowe jest ponad 40 mln zł – wyjaśniał Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa. Pierwotnie koszt wykonania tego odcinka wynosił 104 mln zł.

polecane: Flesz - Co piąta transakcja będzie wymagać użycia PIN-u

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 46

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-07-30T09:45:31 02:00, Gość:

Ha ha mieszkańcy wysokiej nie wyobrażają sobie aby obwodnica przebiegała pod ich oknami.Juz zapomnieli że mogli taniej nabyć mieszkania z podpisaną deklaracja,ze będą mieli obwodnicę kolo siebie.Jak ta pamięć jest zawodna.Ale są podpisane deklaracje.

2019-07-30T16:28:38 02:00, Gość:

jesteś debilem? Jakie deklaracje? MPZP Wysokiej jasno określał co tam ma być.

I co było w MPZP? Droga lokalna klasy Z. Żadnej obwodnicy.

Idioci powtarzają jak mantrę slogany o mitycznych planach albo półdarmowych mieszkaniach. Bo tak łatwiej, myśleć nie trzeba.

Ale kłamstwo powtarzane chociażby i tysiąc razy nie stanie się prawdą.

Debl pewnie mieszka w komunalnej dziurze na trójkącie a czerpie radość jakby mieszkał w willi w centrum miasta pajacu nie masz prywatnego życia to weź się za recykling zrobisz coś pożytecznego ja nie wiem dlaczego nie blokują takich idiotycznych wpisów takich baranów. Pozdrawiam

G
Gość
2019-07-30T09:45:31 02:00, Gość:

Ha ha mieszkańcy wysokiej nie wyobrażają sobie aby obwodnica przebiegała pod ich oknami.Juz zapomnieli że mogli taniej nabyć mieszkania z podpisaną deklaracja,ze będą mieli obwodnicę kolo siebie.Jak ta pamięć jest zawodna.Ale są podpisane deklaracje.

2019-07-30T16:28:38 02:00, Gość:

jesteś debilem? Jakie deklaracje? MPZP Wysokiej jasno określał co tam ma być.

I co było w MPZP? Droga lokalna klasy Z. Żadnej obwodnicy.

Idioci powtarzają jak mantrę slogany o mitycznych planach albo półdarmowych mieszkaniach. Bo tak łatwiej, myśleć nie trzeba.

Ale kłamstwo powtarzane chociażby i tysiąc razy nie stanie się prawdą.

To albo lokalna albo klasy Z.

Bo klasa Z jest drogą zbiorczą mogącą należeć np. do ciągu drogi wojewódzkiej.

G
Gość
2019-07-30T09:45:31 02:00, Gość:

Ha ha mieszkańcy wysokiej nie wyobrażają sobie aby obwodnica przebiegała pod ich oknami.Juz zapomnieli że mogli taniej nabyć mieszkania z podpisaną deklaracja,ze będą mieli obwodnicę kolo siebie.Jak ta pamięć jest zawodna.Ale są podpisane deklaracje.

jesteś debilem? Jakie deklaracje? MPZP Wysokiej jasno określał co tam ma być.

I co było w MPZP? Droga lokalna klasy Z. Żadnej obwodnicy.

Idioci powtarzają jak mantrę slogany o mitycznych planach albo półdarmowych mieszkaniach. Bo tak łatwiej, myśleć nie trzeba.

Ale kłamstwo powtarzane chociażby i tysiąc razy nie stanie się prawdą.

G
Gość
2019-07-30T06:46:35 02:00, Michu:

Do wszystkich, którzy wylewają swoje bóle i żale:

1. Pokażcie mi miasto w Polsce, które ma 3 obwodnice. Dla przypomnienia: śródmiejska, AUTOSTRADOWA S8 (gdzie autostradowa jest słowem klucz, mówiąca o standardzie drogi) oraz powstająca - wschodnia.

2. Większość z Was patrzy krótkowzrocznie i z pewnością chciałaby, aby budowana obwodnica powstała najlepiej w centrum. Jak dobrze wiecie, to na peryferiach Wrocławia powstaje masa nowej zabudowy i to ten rejon trzeba przygotować odpowiednio, aby w przyszłości rozładować ruch uliczny i odciążyć takie obszary jak: Wojnów, Kiełczów, Siechnice itp.

Z Waszych opinii można wywnioskować jedno: miasto powinno zostawić rezerwę na przyszłościową rozbudowę o dodatkowy pas.

3. Przetarg chyba nie jest tajny, więc można sprawdzić, jakie koszty podają inne firmy, a dla tych, co zarzucają kradzieże urzędnikom, powinni zorientować się w kosztach budowy, zanim zaczną pisać głupoty wyssane z palca.

Jedno co mam tylko do zarzucenia to fakt, że cały projekt budowy odcinka wschodniego, trwa zdecydowanie za długo.

Uważam też, że Wrocław ma jeszcze jeden, bardzo duży problem - komunikacja miejska jest tak fatalnie zaprojektowana, że płakać się chce. Nie ma węzłów komunikacyjnych, przystanki w miejscach nieodpowiednich, trasy przejazdów nie do końca przemyślane... Tu jest duży problem, ponieważ jeśli komunikacja miejska funkcjonowała by sprawnie, to większość z Was przesiadła by się z auta na tramwaj/ autobus.

To Wrocław ma obwodnicę śródmiejską? Jakbyś mógł mnie oświeć, którędy ona prowadzi, bo jak żyję w tym mieście, jeszcze jej nie zauważyłem.

A swoją drogą Łódź ma obwodnicę śródmiejską, trasę średnicową (w-z), autostradę A1 (wschodnia obwodnica) i ma mieć przedłużoną S14 do A2 (zachodnia obwodnica).

A
Andrzej

Marszałek przyspiesza już od kilku lat i zatrzymać się nie może. Mydlenie, mydlenie itd. Kpiny z mieszkańców. Nie wierze temu człowiekowi!!!!

G
Gość
2019-07-29T23:24:06 02:00, Gość:

31 milionów!!!!! Droga do nikąd przez proste szczere pole!!!! Skąd takie kwoty ? Ludzie! Zacznijcie urzędnikom patrzeć na ręce !!!!

Trzeba działki wykupić , a kto kupił ? urzędnicy bo plan jest od 2000 r.

b
byr

Proszę zlikwidować ruchliwą ulice (tu niech każdy wpisze gdzie mieszka) pod moimi oknami ! ;-)

G
Gość

Ha ha mieszkańcy wysokiej nie wyobrażają sobie aby obwodnica przebiegała pod ich oknami.Juz zapomnieli że mogli taniej nabyć mieszkania z podpisaną deklaracja,ze będą mieli obwodnicę kolo siebie.Jak ta pamięć jest zawodna.Ale są podpisane deklaracje.

G
Gość

Panie Marcinie, CO TAK ŚMIERDZI W RYNKU?!?!?!

A
AXE
2019-07-30T06:46:35 02:00, Michu:

Do wszystkich, którzy wylewają swoje bóle i żale:

1. Pokażcie mi miasto w Polsce, które ma 3 obwodnice. Dla przypomnienia: śródmiejska, AUTOSTRADOWA S8 (gdzie autostradowa jest słowem klucz, mówiąca o standardzie drogi) oraz powstająca - wschodnia.

2. Większość z Was patrzy krótkowzrocznie i z pewnością chciałaby, aby budowana obwodnica powstała najlepiej w centrum. Jak dobrze wiecie, to na peryferiach Wrocławia powstaje masa nowej zabudowy i to ten rejon trzeba przygotować odpowiednio, aby w przyszłości rozładować ruch uliczny i odciążyć takie obszary jak: Wojnów, Kiełczów, Siechnice itp.

Z Waszych opinii można wywnioskować jedno: miasto powinno zostawić rezerwę na przyszłościową rozbudowę o dodatkowy pas.

3. Przetarg chyba nie jest tajny, więc można sprawdzić, jakie koszty podają inne firmy, a dla tych, co zarzucają kradzieże urzędnikom, powinni zorientować się w kosztach budowy, zanim zaczną pisać głupoty wyssane z palca.

Jedno co mam tylko do zarzucenia to fakt, że cały projekt budowy odcinka wschodniego, trwa zdecydowanie za długo.

Uważam też, że Wrocław ma jeszcze jeden, bardzo duży problem - komunikacja miejska jest tak fatalnie zaprojektowana, że płakać się chce. Nie ma węzłów komunikacyjnych, przystanki w miejscach nieodpowiednich, trasy przejazdów nie do końca przemyślane... Tu jest duży problem, ponieważ jeśli komunikacja miejska funkcjonowała by sprawnie, to większość z Was przesiadła by się z auta na tramwaj/ autobus.

Krótkowzrocznie patrzą raczej te osoby, które nie budują obwodnicy wschodniej przynajmniej po 2 pasy w każdym kierunku. Poza Wrocław od lat ucieka coraz więcej ludzi dlatego budowanie obwodnic 1 pasmowych jest właśnie krótkozwroczne. Na odcinku Siechnice - Łany często wystarczy jeden ciągnik lub inny zawali droga i jedziemy gęsiego 10 km/h. W samym Wrocławiu trzeba sprowadzić ruch pod ziemię, ogromna i bardzo droga inwestycja ale czas nad tym poważnie myśleć.

G
Gość

Przybylski powinien najpierw spojrzeć w lustro zanim cokolwiek powie.

T
Tchórz Michalak

Czy mieszkancy Wysokiej jeszcze pyszczą ? Zamknąc drogę przez Wrocław pod pozorem remontu, a oni niech śmigają przez Bielany. Bedzie duzy luz, korek na Zwycieskiej się zmniejszy.

s
siueh

bliej budowy CALEJ obwodnicy to bedziecie, to jak dobudujecie dodatkowe pasy, bo ta sciezka z rondami i skrzyzowaniami majaca po 1 pasie i mnostwo zakazow wyprzedzania to w zaden sposob nie jest obwodnica, a jedynie zwykla lokalna droga otaczajaca osiedla.

G
Gość

Ha ha ha a się uśmiałem.