Aleksander Labuda - Profesor w zajezdni

Hanna Wieczorek
Udostępnij:
Po zakończeniu sierpniowych strajków Aleksander Labuda mówił: "Trzeba budować związek"

Aleksander Wit Labuda dzisiaj jest szacownym profesorem romanistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Trzydzieści lat temu, jako 36-letni pracownik naukowy, brał udział w strajku we wrocławskiej zajezdni autobusowej przy ulicy Grabiszyńskiej.

Władysław Frasyniuk, wówczas rzecznik prasowy komitetu strajkowego, wspomina to tak: - Wydaje mi się, że fenomenem zajezdni na Grabiszyńskiej i Wrocławia było to, że do nas przyszło nasze środowisko uczelniane, wrocławscy intelektualiści. Tu, we Wrocławiu, znikły podziały klasowe. Nagle się okazało, że Alek Labuda, dziś profesor, mieszka w tej samej dzielnicy, co paru naszych kierowców czy ślusarzy z Dolmelu. Tu się coś przełamało. Dlatego patrzę na tę historię Sierpnia i tamte spotkania w zajezdni w kategoriach fenomenu.

Frasyniuk mówi z dużą sympatią o profesorze Aleksandrze Labudzie. Jak zawsze podkreśla, to właśnie dzięki niemu zaangażował się w działalność NSZZ "Solidarność".

- Strajk się skończył, wsiadłem do autobusu i chciałem jechać - opowiada. - Wyciągnął mnie z niego, niemal dosłownie, Alek Labuda. Człowiek, który nigdy nie przeklinał,zaczął rzucać "panienkami". Powiedział: "Kurwa, chłopcy, gdzie wy jedziecie? Wracać do roboty. Trzeba zbudować związek zawodowy".

Aleksander Labuda urodził się w 1944 roku w w Chroberzu w powiecie pińczowskim (wo-jewództwo świętokrzyskie). Nie od razu trafił do Wrocławia - studia na filologii romańskiej kończył na poznańskim Uniwersytecie imienia Adama Mickiewicza.

Po studiach zaczyna pracę naUniwersytecie Wrocławskim - w Zakładzie Literatury i Kultury Francuskiej. W 1970 roku na trzy lata wyjeżdża do Paryża, tam zostaje lektorem języka polskiego na na uniwersytecie Paris III - Sorbonne Nouvelle. W 1976 roku na własnej skórze przekonuje się, jak władze PRL--u traktują niepokornych obywateli. Zostaje wysłany do wojska (jednostka w Kożuchowie) na sześciotygodniowe karne ćwiczenia za podpisanie "Listu 101" do władz w sprawie zmian w Konstytucji PRL.

W 1976 roku Aleksander Labuda związał się z KOR. Po strajku w zajezdni przy Grabiszyńskiej zakłada NSZZ "Solidarność" we Wrocławiu i na Uniwersytecie Wrocławskim. Zostaje członkiem pre-zydium Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Dolny Śląsk. W stanie wojennym internowany, spędził rok w ośrodkach odosobnienia. Po 1989 roku razem z Frasyniukem zakłada ROAD. W 1996 roku wycofał się z polityki.

- Olek jest przede wszystkim wybitnym intelektualistą - opowiada Józef Pinior. - Spokojny, wyważony, posiadał ogromny autorytet i co ważniejsze, ten autorytet nie zgrał się do dzisiaj. A przy tym tak świetnie mówi po francusku, że wprawia w zachwyt rodowitych Francuzów, proszę mi wierzyć, że to bardzo rzadkie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie