Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żydowska łaźnia doczeka się remontu

Marcin Kaźmierczak
Remont nieużywanej od 1968 r. mykwy przy Synagodze pod Białym Bocianem rozpocznie się na przełomie sierpnia i września
Remont nieużywanej od 1968 r. mykwy przy Synagodze pod Białym Bocianem rozpocznie się na przełomie sierpnia i września Marcin Kaźmierczak
Na przełomie sierpnia i września rozpocznie się remont zabytkowej mykwy przy Synagodze Pod Białym Bocianem przy ul. Włodkowica. Pomieszczenie będzie służyło wyznawcom Mojżesza do rytualnych kąpieli. Będzie także miejscem wystaw dotyczących kultury i historii Żydów.

Mykwa znajdująca się przy Synagodze pod Białym Bocianem powstała na początku XX w. Przestała działać w 1968 r. Wreszcie, po 50 latach doczeka się generalnego remontu. Do użytku zostanie oddana pod koniec przyszłego roku, a więc dokładnie po 50 latach bezużyteczności.

- Mamy już wszystkie niezbędne pozwolenia, a do końca lipca zakończymy przetarg, który wyłoni wykonawcę. Prace powinny ruszyć na przełomie sierpnia i września. Do końca tego roku zakończą się główne prace konserwatorskie. Mykwa ładnie zgra się z wyremontowanym w 2015 r. szulem, a więc salą modlitewną przy synagodze - mówi Marek Mielczarek z Fundacji Bente Kahan.

Mykwa będzie pełniła przede wszystkim funkcję stricte religijną, a więc będzie służyła lokalnym wyznawcom Mojżesza do rytualnych ablucji, ale zostanie otwarta także dla turystów.
- Mykwa w życiu religijnym Żydów jest niezwykle ważna. Służy rytualnym ablucjom, które odbywają się w niemal. Gmina może istnieć bez synagogi, ale bez mykwy już nie. Zasilana będzie wodą deszczową, bo tego wymaga zasada koszerności - wyjaśnia Marek Mielczarek. - W pomieszczeniu mykwy umieścimy też dwie duże wystawy multimedialne. Będą przedstawiały jak wygląda żydowskie życie od narodzin aż do śmierci. Pokażemy wszystkie obrzędy i święta, które towarzyszą Żydom na co dzień - dodaje.

Fundacja Bente Kahan poza remontem mykwy zamierza także dokończyć remont piwnic synagogi, które także posłużą jako miejsce wystaw. Znajdą się tam prezentacje pokazujące spuściznę artystach pochodzenia żydowskiego.

- Chcemy także upamiętnić miejsce po Synagodze na Wygodnie przy ul. Łąkowej. Podczas badań archeologicznych odkryliśmy dobrze zachowane mury. W tym miejscu chcemy upamiętnić wydarzenia Nocy Kryształowej, która rozpoczęła Holocaust. Do tej pory w Europie nie powstało takie miejsce. Pokazuje się obozy zagłady, a nie pokazuje się tego, od czego Holocaust się rozpoczął. Mam nadzieję, że uda nam się to zmienić - zapowiada Mielczarek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska