MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Borowiki i maślaki w kwietniu? To nie żart! Grzybiarze donoszą, że pojawiły się w części kraju. Na pełne kosze nie ma jednak co liczyć

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Wideo
od 16 lat
Sezon grzybowy kojarzy się z latem i jesienią. W tym roku jednak wszystko kwitnie szybciej – już w kwietniu widać bzy, tulipany i rzepak na polach. O tej porze roku w lasach zazwyczaj królowały smardze i czarki, teraz niektórzy grzybiarze trafiają na… borowiki.

Spis treści

woj. świętokrzyskie
woj. świętokrzyskie Samotny Wilk

O tym, że grzyby można zbierać cały rok, wie każdy amator leśnych wędrówek z koszykiem. Prawdziwy wysyp zaczyna się w wakacje i trwa do końca jesieni. Po deszczach zbiory są wtedy obfite, nie brakuje kurek, prawdziwków i maślaków.

Pierwsze borowiki już w kwietniu

Sezon na grzyby 2024 może być jednak inny niż dotychczasowe. Ocieplenie klimatu tworzy pewne anomalie. Nagły przeskok z zimy w lato i kwietniowe temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza sprawiły, że oprócz smardza, pod nogami może trafić się borowik, którego najwcześniej (zazwyczaj) widać w maju i czerwcu. Borowik ceglastopory? Borowik sosnowy? Tych nie brakuje.

W Beskidach borowiki – małe, ale to na pewno borowiki, mówi nam Kazimierz, który od 20 lat zbiera grzyby.

Na Śląsku z kolei, w trakcie wycieczek, w trawie ukrywają się maślaki. Zmiany pogodowe mogą sprawić, że już niedługo drzewa szybciej zacznie porastać np. żółciak siarkowy.

Grzyby nie patrzą w kalendarz, tylko na warunki, jakie je otaczają. Jak jest ciepło, jest wilgoć, to zaczynają rosnąć, więc w tym roku 3-4 tygodnie wcześniej i wiosenne grzyby i te wczesnoletnie się pokazują, mówi Strefie Agro grzyboznawca Wiesław Kamiński, twórca serwisu nagrzyby.pl.

Wśród wiosennych grzybów wciąż smardze. Gdzie ich szukać?

Cały czas dostępne są smardze, trzeba jednak pamiętać, że nie można ich zbierać w każdym miejscu.

Rozporządzenie ministra środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów określa, że grzybów tych nie można zbierać w lasach, znajdują się pod ochroną. Miłośnikom gatunku pozostaje zbieranie ich m.in. na terenie ogrodów, parków, szkółek leśnych, a także innych terenach zielonych uprawianych przez człowieka.

Więcej wiosną, mniej jesienią?

To, jak szybko pojawiły się niektóre gatunki, wynika z warunków pogodowych. Niektórzy martwią się, czy taka sytuacja nie wpłynie na jesienne zbiory. Tu kluczowa będzie wakacyjna aura. Jeśli lato nie przyniesie suszy, to we wrześniu i październiku wciąż będzie można wybrać się na grzyby.

Jeśli wegetacja drzew zaczęła się wcześniej, to może oznaczać wcześniejszą jesień; bo gdy liście będą dorosłe, wcześniej opadną. Wszystko zależy od pogody i ilości deszczu. Grzyby w większości stanowią wodę, bez opadów będzie ich po prostu mniej, dodaje ekspert.

Poradnik grzybiarza. O tym musisz pamiętać

Wszelkie informacje o rozpoczęciu sezonu skłaniają grzybiarzy do wycieczek. Ci doświadczeni wiedzą, że znalezione okazy należy wycinać albo wykręcać tuż przy ziemi, następnie przysypując grzybnię, by nie doprowadzić do wysuszenia.

Zobacz więcej: Gdzie znajdziesz te grzyby? Niektóre lubią sąsiedztwo sosen, niektóre dębów. Pod tymi drzewami rosną kurki lub gąski

Zanim zabierzesz grzyby do domu, musisz mieć pewność, że są jadalne. W lesie nietrudno o pomyłkę, niektóre gatunki mogą mieć przyrodniczych „bliźniaków”. Jeśli masz wątpliwości, możesz skonsultować zbiory z grzyboznawcą lub pobliską stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Zobacz, co udało się znaleźć mieszkańcom kilku regionów: Pierwsze borowiki i maślaki w lasach

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Borowiki i maślaki w kwietniu? To nie żart! Grzybiarze donoszą, że pojawiły się w części kraju. Na pełne kosze nie ma jednak co liczyć - Strefa Agro

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska