MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żmija w popularnym supermarkecie. Pełzała po Biedronce. Strażacy z OSP musieli szybko interweniować

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Strażacy z OSP Gorce schwytali ją i wypuścili poza miastem
Strażacy z OSP Gorce schwytali ją i wypuścili poza miastem Archiwum Polska Press/OSP Gorce - użyczone
Poniedziałkowe (27 maja) zakupy w Biedronce przy ul. Traugutta w Gorcach klienci zapamiętają na długo. Między lodówkami z produktami spożywczymi pełzała młoda żmija. Trzeba było wezwać strażaków!

10-centymetrowa żmija pełzała po Biedronce w Gorcach

Młoda żmija pełzała pomiędzy lodówkami w Biedronce, przy ul. Traugutta. Strażacy z OSP Gorce wyperswadowali jej zakupy i odeskortowali na tereny zielone.

- Zgłoszenie otrzymaliśmy o godz. 17.12. Na miejscu byliśmy bardzo szybko, znaleźliśmy tam małą, około 10-centymetrową żmiję. Była pomiędzy lodówkami z żywnością - opowiada Przemysław Guzik, naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Gorcach.

Żmija została schwytana do specjalnego, plastikowego pojemnika. Nie spędziła w supermarkecie dużo czasu. Strażacy wypuścili ją na wolność w pobliżu dawnej hałdy kopalnianej, niedaleko dworca kolejowego.

Zdjęcia niechcianego gościa, żmija w supermarkecie. Zobaczcie >>

Zobacz też:

Czy ukąszenie przez żmiję jest niebezpieczne?

Żmija nie jest zwierzęciem z natury agresywnym. Zazwyczaj unika człowieka. Atakuje tylko wtedy, gdy poczuje zagrożenie. Do ukąszeń dochodzi rzadko, jeszcze rzadziej żmija wstrzykuje jad (30 - 60 proc. ukąszeń suchych). W powiecie wałbrzyskim, zgodnie z oficjalnymi statystykami, rocznie odnotowuje się około 10 przypadków ukąszeń przez żmije.

Ostatnie przypadki z Boguszowa-Gorc to 9-letnia dziewczynka ukąszona w ubiegłym roku, rok wcześniej żmija ukąsiła 49-latka z ul. Walentynowicz.

Gdzie ostatnio pełzały żmije w regionie?

- Najwięcej przypadków pokąsania przez jadowite węże zdarza się podczas próby ich schwytania, zabicia lub wypuszczenia. Podczas kąsania żmija wprowadza w organizm człowieka jad. Najbardziej niebezpieczne są zranienia w okolicy szyi i twarzy. Zazwyczaj jednak ukąszenia dotyczą stóp i łydek oraz dłoni i przedramion. Ukąszenie jest najbardziej niebezpieczne dla dzieci i osób starszych, dla dorosłego bardzo rzadko może być śmiertelne - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Po ukąszeniu należy przemyć ranę, nałożyć na nią zimny okład i unieruchomić ją. Należy też uniknąć wysiłku fizycznego, aby nie podwyższać tętna. To może bowiem doprowadzić do szybszego rozprowadzenia się jadu po organizmie. Po ukąszeniu przez żmiję wskazana jest wizyta w szpitalu lub wezwanie karetki. Może się okazać, że konieczne będzie podanie surowicy i zastrzyku chroniącego przed tężcem.

Jak uniknąć ukąszenia

  • Jeżeli podczas spaceru napotkasz wygrzewającą się żmiję, zostaw ją w spokoju. Wycofaj się spokojnie lub obejdź miejsce, w którym leży.
  • Na wędrówki w obszarach występowania węża zakładaj twarde, całkowicie zakryte i wysokie obuwie.
  • Przed zbieraniem jagód, malin lub grzybów, załóż rękawiczki i bluzkę z długim rękawem.
  • Jeśli w miejscu występowania żmij są z Tobą dzieci, pilnuj ich – powinny poruszać się za dorosłymi.
  • Chodząc po lesie, biegając po łące, leżąc w stogach siania, bądź przygotowany na spotkanie ze żmiją. Patrz pod nogi, obserwuj otoczenie i zachowuj spokój.

Zdjęcia niechcianego gościa, żmija w supermarkecie. Zobaczcie >>

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska