MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zamek Grodziec: dolnośląska warownia pełna tajemnic. Jak zwiedzać to magiczne miejsce?

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Wideo
od 7 lat
Zamek Grodziec kryje w sobie bogatą historię oraz niejedną tajemnicę, które wciąż czekają, aby zostać odkryte. Od zawsze przyciągał on uwagę zarówno turystów, jak i badaczy z racji swojej baśniowej lokalizacji oraz burzliwej historii. Gotowy na przygodę? Odkryj piękno i tajemnice Zamku Grodziec.

Spis treści

Zamek Grodziec – historia

Pierwsze wzmianki o zamku Grodziec sięgają roku 1155, choć nie wiele wiadomo o jego losach z tamtego okresu. To właśnie Henryk Brodaty przekształcił zamek z drewnianego w murowany, nadając mu obecną formę. Jednak to dopiero w czasach wojen husyckich zamek doświadczył prawdziwej próby swojej wytrzymałości, zostając zniszczony i splądrowany.

Zamek Grodziec
Zamek Grodziec kryje w sobie nie tylko urok i tajemnicę, ale także bogatą historię, która sięga aż do XII wieku. Wzmianki o nim pojawiają się w dokumentach już w 1155 roku, a jego losy splatają się z burzliwymi wydarzeniami dziejowymi Śląska. Dziś to popularna atrakcja turystyczna.

CC BY-SA 3.0 PLVonpaulus78/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

W okresie wojny 30-letniej zamek stał się schronieniem dla mieszkańców okolicznych wsi, stając się ostoją spokoju w czasach chaosu. Jednakże, pomimo licznych prób odbudowy, zamku nie udało się odzyskać swojej dawnej świetności. Ostatecznie jednak wojska dowodzone przez księcia Albrechta Wallensteina przejęły kontrolę i doprowadziły do zniszczenia zamku.

Czytaj też: 8 najbardziej niesamowitych zamków Dolnego Śląska. Gdzie straszy Czarna Prababka, w którym miejscu można spotkać Lancelota?

W latach 30. XIX wieku zamek Grodziec stał się znaczącą atrakcją turystyczną regionu, a nawet uchodził za pierwszy zamek w Europie przystosowany do celów turystycznych.

Brama na zamku Grodziec
Dziś zamek Grodziec przyciąga wielu odwiedzających. Odbywają się tu liczne imprezy takie jak: Święto Wina i Miodu Pitnego czy Turniej Rycerski.

CC BY-SA 3.0SchiDD/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

Jednak pojawienie się nazistów i II wojna światowa przyniosły nowe wyzwania. Zamek znalazł się pod opieką Herberta von Dirkensa, gorliwego nazisty, który gościł na zamku Adolfa Hitlera. Po wojnie zamek uległ całkowitej dewastacji.

Jak zwiedzać zamek Grodziec?

Dziś zamek Grodziec to nie tylko historia, ale również atrakcje turystyczne. Można wziąć udział w licznych wydarzeniach, zwiedzający mogą także odwiedzić Wielką Salę, Salę Rycerską, kaplicę, a nawet wejść na wieże, skąd roztacza się malownicza panorama na okoliczne góry.

Mapa:

Grodziec to nie tylko zabytek do oglądania z daleka. To także miejsce, gdzie możesz przenieść się w czasie i poczuć ducha minionych epok. Zwiedzanie wnętrz zamku to podróż przez historię, która z pewnością zapadnie ci w pamięć. Nie zapomnij również o platformach widokowych, skąd rozciąga się malownicza panorama okolicy.

Widok na zamek Grodziec
Zamek Grodziec jest otwarty dla turystów przez cały tydzień od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00. Możliwe jest zarówno zwiedzanie indywidualne, jak i z przewodnikiem.

Bilet normalny kosztuje 28 zł, zaś ulgowy (dla młodzieży uczącej się, emerytów, rencistów) - 23 zł. Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się w weekendy oraz święta o godzinach 11:00, 13:00 i 15:00, w ramach biletu wstępu. Rezerwacja nie jest wymagana. Piotr Krzyżanowski/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne

Co można zobaczyć na zamku? Do zwiedzenia są następujące pomieszczenia:

  • Wielka Sala,
  • Sala Rycerska,
  • Kaplica,
  • Pokoiki księżnej,
  • Pokój książęcy.

Co roku odbywają się tutaj liczne imprezy o zasięgu regionalnym i międzynarodowym. Święto Wina i Miodu Pitnego, Święto Pieśni czy słynny Turniej Rycerski to tylko niektóre z wydarzeń, które przyciągają do zamku tłumy.

Zabudowania na zamku Grodziec
Pierwsze wzmianki o Zamku Grodziec sięgają roku 1155. Dziś zamek Grodziec to nie tylko historia, ale również atrakcje turystyczne. Przygotuj się na podróż przez czas i historię, która zapewne cię zafascynuje. Piotr Krzyżanowski/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne

Jeśli planujesz odwiedzić Zamek Grodziec, pamiętaj o godzinach otwarcia oraz cenach biletów. Zamek jest dostępny dla zwiedzających przez cały tydzień od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00. Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się w weekendy oraz święta o godzinach 11:00, 13:00 i 15:00. Cena biletu normalnego wynosi 28 zł, natomiast ulgowego – 23 zł.

Zamek Grodziec to niezwykłe miejsce pełne historii i atrakcji. Od fascynującej historii po bogatą ofertę kulturalną, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Odkryj tajemnice tego niezwykłego zamku i zanuć się w atmosferę minionych wieków.

Zobacz też: Zamek Chojnik - wycieczka dla całej rodziny. Malownicze ruiny czekają na odkrycie

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Źródła:

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zamek Grodziec: dolnośląska warownia pełna tajemnic. Jak zwiedzać to magiczne miejsce? - Strona Podróży

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska