MKTG SR - pasek na kartach artykułów

We Wrocławiu prawie 139 tysięcy pojazdów do wyrejestrowania. Jest pełna lista! Czy twój samochód na niej jest?

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Zobacz w galerii przykładowe pojazdy, które zostaną wyrejestrowane we Wrocławiu 10 czerwca. Wiele z tych marek już od dawna nie istnieje!
Zobacz w galerii przykładowe pojazdy, które zostaną wyrejestrowane we Wrocławiu 10 czerwca. Wiele z tych marek już od dawna nie istnieje! Tomasz Hołod / Polska Press
Wielkie czyszczenie bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) we Wrocławiu coraz bliżej. Ponad 138 tysięcy samochodów, motocykli i innych pojazdów zostanie wyrejestrowanych. Znamy pełen spis tablic rejestracyjnych. Zobacz czy twoja też się tam znajduje.

Wielkie czyszczenie bazy CEPiK. O co chodzi?

W celu uporządkowania bazy CEPiK, wszystkie pojazdy (oprócz zabytkowych i wolnobieżnych) zarejestrowane przed 14 marca 2005 r., które nie przeszły w ostatnich 10 latach badania technicznego lub nie miał przez ten czas opłaconego OC, 10 czerwca zostaną wyrejestrowane. Decyzja wiąże się z wielkim bałaganem, jaki powstał w CEPiK po 2005 roku.

Wtedy zaczęła funkcjonować ustawa o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Narzucała ona na przedsiębiorcę złomującego pojazd obowiązek przekazania stosownego oświadczenie o tym fakcie właścicielowi i urzędowi. Nawet jeśli właściciel nie wyrejestrował zezłomowanego pojazdu, po miesiącu zrobił to za niego urząd. Przed 2005 rokiem nie było takiej kontroli i w rejestrze CEPiK jest teraz mnóstwo tzw. "pojazdów widmo".

- Usunięcie z systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów tzw. "martwych dusz", niesie korzyści zarówno dla obywateli, którzy nie będą ścigani za brak OC w zakresie pojazdu, którego nie posiadają, a jednocześnie dane zgromadzone w systemie będą odzwierciedlały stan faktyczny liczby pojazdów – tłumaczy Elżbieta Fedorowska, kierownik Działu Obsługi Rejestracji Pojazdów Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Pojazdy, które mają być wyrejestrowane mogą być częściowo zezłomowane, ale i faktycznie istnieć. Np. zalegać na posesjach właścicieli. Pod uwagę bierze się każdy rodzaj pojazdu: samochody osobowe, motorowery, traktory, motocykle, jak i ciężarówki. Ocenia się, że w Polsce "martwych dusz" jest około 7 milionów. We Wrocławiu dokładnie 138 956. Skąd to wiemy? Na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Wrocławia ukazała się lista wszystkich wrocławskich pojazdów, które mają zostać wyrejestrowane.

Oto pełna lista. Ściągnij plik PDF i zobacz, czy twoja rejestracja się na niej znajduje:
>>> KLIKNIJ TUTAJ <<<

Jeśli znajdziemy nasz pojazd na liście i nie chcemy doprowadzić do jego wyrejestrowania, koniecznie należy zrobić badanie techniczne przed 10 czerwca. Informacja o przeprowadzonym badaniu zostanie zaktualizowana w systemie, a nasz pojazd uniknie usunięcia z CEPiK.

- Pojazd usunięty w powyższy sposób z bazy CEPiK może być ponownie zarejestrowany pod warunkiem, że spełnia wymogi określone w przepisach prawa o ruchu drogowym. Przede wszystkim, musi przejść pozytywnie badanie techniczne i posiadać ubezpieczenie OC. Właściciel pojazdu musi przedstawić do rejestracji dokumenty komunikacyjne – wyjaśnia kierownik wrocławskiego Działu Obsługi Rejestracji Pojazdów.

Tym kiedyś jeździło się po Wrocławiu

Sama lista opublikowana przez urząd miasta jest małą kapsułą czasu. Oprócz popularnych marek samochodów, znajdziemy takie, których na wrocławskich drogach już dawno nie ma. WAZ (na liście jest ich 2719), Zastava (1291 sztuk), Lublin (354), Robur (344), Moskwicz (304), GAZ (189), Oltcit (168) czy Piccolo (4) – to tylko niektóre z nich.

Przypomnijmy, że wyrejestrowanie pojazdów z bazy CEPiK nie oznacza zwolnienia numerów ich tablic rejestracyjnych. Raz użyte, nie wracają do obiegu (zachowanie tablic jest natomiast możliwe przy przerejestrowaniu pojazdu). Zobacz w galerii przykładowe skany listy samochodów, których wyrejestrowanie nastąpi już 10 czerwca:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska