Wrocław tonie w śmieciach. A prezydent Jacek Sutryk beztrosko: "Ja to narzucałem?"

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Osiedle III Huby
Osiedle III Huby Czytelniczka
Udostępnij:
"Panie prezydencie! A oto środek miasta, ulica Powstańców Śląskich" - napisała na Facebooku wrocławianka, pokazując prezydentowi Jackowi Sutrykowi górę śmieci zalegających między budynkami. To widok niemal powszechny we Wrocławiu. - Ja to narzucałem? Czy może jednak ktoś tam mieszka? - odburknął Jacek Sutryk. Czy prezydent dobrze dba o to, by śmieci we Wrocławiu nie zalegały na ulicach i podwórkach? Mamy wątpliwości. I czekamy na Wasze zdjęcia. Przysyłajcie je na adres mailowy: [email protected]

Zaśmiecony Wrocław

Zdjęcia śmieci wątpliwie zdobiących wrocławskie podwórka dostajemy od Was regularnie. Często te same wiadomości wysyłacie na mejlowy adres urzędu i prezydenta. Zazwyczaj bez odzewu.

Tak jest choćby w samym centrum Wrocławia - między ul. Ofiar Oświęcimskich 16 i Rynek 25. Zdjęcia z tego miejsca przesłał do nas Paweł Biełous. I dołączył wcześniejszą korespondencję oraz opisał kiedy i komu zgłaszał problem. Nikt nie zareagował.

Osiedle III Huby

Wrocław tonie w śmieciach. A prezydent Jacek Sutryk beztrosk...

- Sugeruję wspólne, skoordynowane i przemyślane działanie wszystkich odpowiedzialnych służb, w miejsce doraźnych, nieskutecznych akcji pod naciskiem szczególnie zdeterminowanych zgłaszających - podkreśla wrocławianin - Wieloletni brak poprawy skłania też do postawienia pytania czy aby odpowiednie osoby kierują służbami odpowiedzialnymi za utrzymywania takiego stanu, czy jest to jedynie administrowana niegospodarność, nieskutecznie pochłaniająca finanse publiczne - pyta. - Z perspektywy mieszkańca niewyobrażalnym jest, aby prezydent Wrocławia dopuszczał przed własnymi oknami do utrwalania takiego stanu rzeczy. Dlaczego więc przyzwala, aby mieszkańcy-podatnicy śmieciowi, w zamian za stale rosnący podatek otrzymywali w ten sposób stale pogarszające się otoczenie? Coraz brudniej, coraz więcej szczurów i coraz bardziej cuchnąca okolica - napisał do prezydenta miasta.

Zobacz także

Kto jest odpowiedzialny za bałagan?

A może to przesada, żeby zawracać głowę takimi "błahostkami" prezydentowi? Gdy Jacek Sutryk oświadczył, że to "nie on narzucał" śmieci przy Powstańców Śląskich, zapytaliśmy w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska, kto jest odpowiedzialny za panujący tam bałagan.

- Z przedstawionym problemem, zidentyfikowanym na terenie gminy Wrocław, należy zwrócić się do Prezydenta Wrocławia - wskazuje Beata Merenda z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Merenda podkreśla, że miasto dysponuje komórkami, które mają się zajmować funkcjonowaniem systemu odbioru odpadów.

Sam Ekosystem - miejska spółka, której powierzono gospodarowanie śmieciami, także wie, że uprzątniecie śmieci to obowiązek miasta, za który z resztą każdy z nas płaci co miesiąc podatek.

- Wszyscy właściciele nieruchomości, przedsiębiorcy oraz inne podmioty wytwarzające odpady komunalne na terenie Gminy Wrocław są zobowiązani płacić za gospodarowanie wywóz odpadów komunalnych Gminie Wrocław. Opłata ta jest obowiązkowa - czytamy na stronie internetowej tej miejskiej spółki

.

Śmieci we Wrocławiu - wina mieszkańców?

Dlaczego więc śmieci zalegają na podwórkach? Miasto ma gotową odpowiedź: to wina mieszkańców.

- Nieprawidłowa segregacja odpadów skutkująca przepełnieniem czy też brak dbałości o czystość osłon przez zarządców/właścicieli nieruchomości, przyczynia się do zalegania odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Natomiast w sytuacji gdy problem powstaje z przyczyn leżących po stronie firm odbierających odpady komunalne, naliczane są im kary umowne, a wykonawcy zobowiązani są do niezwłocznego usunięcia nieprawidłowości, m.in. poprzez zwiększenie częstotliwości odbioru - mówi Dorota Witkowska, rzeczniczka Ekosystemu.

Czy system ten działa? Widać na załączonych obrazkach.

Czekamy na kolejne. Wysyłajcie zdjęcia wraz z opisem na adres mailowy: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze 34

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Niestety Prezydenta interesuje tylko bezdomny kot z dworca i nic więcej.

G
Gość

PYTAM się wsioków wrocławskich a co tam robią meble inne gabaryty i np SEDES. Tego firmy smieciowe NIE WYWOŻĄ Zdjęcia to robcie tym co to WYRZUCJĄ . Niech chołota spływa z tego miasta i wraca na wiochę

G
Gość
14 października, 19:54, Gość:

Sami głąba wybraliście to macie nowe Słoneczko Sudetów.

Oczywiście gdyby wygrała wybory nadpobudliwa M. Różecka-Stachowiak to osobiście chodziłaby po domach i pytała, czy nie macie obywatelu śmieci....

Wiele można J. Sutrykowi zarzucić, ale w tej kwestii MA RACJĘ.

M
Max

Coraz bardziej widac ze ten prezydent to dzieciak dobrze bawiacy sie w prezydenta sam raz z lorenzo wice prezydentem i prezesem mpk slawnym papcio balawejder.Powinno sie imjuz dawno podziekowac za wspolprace i za takie odzywki zabac 50 % wyplaty przez 3 lata toz to szok co za cwaniactwo tu sie szerzy.Napisal bym inaczej ale tu nie emozna jakbym mu wygarnał to by sie poplakal bo taką miekka dupe ma...

G
Gość

Kto odbiera i w jakich częstotliwościach bioodpady? Na Brochowie postawili mały pojemnik bio na kilkadziesiąt mieszkań i od 10 dni stoi pełny muchy latają wszystko gnije, smród na cały box śmietnikowy. Resztki bio i tak lądują w zmieszanych. Gdzie sens gdzie logika?

G
Gość
14 października, 21:31, spolegliwy mieszkaniec:

Żaden problem. Prezes miejskiej spółki, EKOSYSTEM, pan Bartosz Małysa,wybitny menager z wynagrodzeniem dużo ponad 30 000 zł(słownie trzydzieści tysięcy zł ) miesięcznie, z pewnością znajdzie sposób na sprzątanie. To przecież jego powinność. Nie zawiedzie wrocławian, ani swojego dobrodzieja, Pana Prezydenta.

Zapomniałeś dodać , że wybitny wrocławski menager-urzędnik. Tak, tak wrocławski. Reprezentujący wrocławską urzędniczą "szkołę biznesu". Taki styl rządzenia jak we Wrocławiu, to tylko w Wawie i Trójmieście.

G
Gość
14 października, 17:55, Gość:

No a ku*wa co? On ma przyjechać i to zbierać?

On tylko do tego się nadaje.

E
Egon

Rozwiązanie jest proste - wszystkie śmieci do Odry.

W Warszafce pływają gówna to we Wroc-laviu mogą śmieci.

x
xz
14 października, 21:31, spolegliwy mieszkaniec:

Żaden problem. Prezes miejskiej spółki, EKOSYSTEM, pan Bartosz Małysa,wybitny menager z wynagrodzeniem dużo ponad 30 000 zł(słownie trzydzieści tysięcy zł ) miesięcznie, z pewnością znajdzie sposób na sprzątanie. To przecież jego powinność. Nie zawiedzie wrocławian, ani swojego dobrodzieja, Pana Prezydenta.

Ekosystem we wrześniu ograł albe i chemeko na 40mln

Więc spodziewaj się dla Bartka dużej nagrody z tego tytułu.

G
Gość
14 października, 16:31, Gość:

To jakiś figurant. Albo gorzej - śmieszek komediant w przebraniu faceta.

PO/SLD/PZPR ma chyba taką taktykę - doprowadzić do ruiny każde polskie miasto, w związku z tym na wysokich stanowiskach obsadzić błaznów i komediantów. Jeden zalał szambem pół Polski, drugi psuje co się da.

To celowe działanie, a wybory musiały byś sfałszowane jak zwykle, bo nie wierzę że mieszkańcy Wrocławia są aż takimi idiotami.

Niestety są. To nie kwestia wiary, a fakty.

s
spolegliwy mieszkaniec

Żaden problem. Prezes miejskiej spółki, EKOSYSTEM, pan Bartosz Małysa,wybitny menager z wynagrodzeniem dużo ponad 30 000 zł(słownie trzydzieści tysięcy zł ) miesięcznie, z pewnością znajdzie sposób na sprzątanie. To przecież jego powinność. Nie zawiedzie wrocławian, ani swojego dobrodzieja, Pana Prezydenta.

G
Gość

Czepiają się Prezydenta a to tramwaj na Jagodno a to wywóz śmieci. A tu trzeba buspasów, ścieżek rowerowych, opieki na d bezdomnym kotem.

G
Gość

No a ku*wa co? On ma przyjechać i to zbierać?

G
Gość
14 października, 14:28, Piotr:

Ja bym jeszcze dodał, że firmy wywożące śmieci mają pewne wymagania co do sposobu przekazywania im śmieci - opróżniają pojemniki, a nie zajmują się zbieraniem wszystkiego co porozrzucane dookoła. Linkowanie prezydenta z porozrzucanymi śmieciami to... śmieciowy artykuł. Nawet do spółek wywożących śmieci trudno się przyczepić, bo np. z Ekosystemem, który u mnie wywozi odpady, można wszystko dogadać - ilość pojemników, wielkość. Dziś mam swoje kosze i nie ma żadnego problemu z zamianą większy/mniejszy, żeby starczało pomiędzy wywózkami i nie zabierało dużo miejsca. Poprzednio, w miejscu gdzie mieszkałem zajmował się tym zarządca wspólnoty i też nie było problemu, ale śmieci z ziemi w osłonach śmietnikowych sprzątała firma dbająca o czystość, a nie panowie odbierający śmieci.

Jak ktoś ma taki bałagan w śmietniku, to świadczy to przede wszystkim o ludziach tam mieszkających i zarządcy nieruchomości.

To miasto określa wymagania wobec firmy wywożącej śmieci. Ale urzędnicy z Ekosystemu nie potrafią nawet zdefiniować wymagań.

G
Gość
14 października, 15:41, Gość:

Jak można zawracać głowę Pana Prezydenta takimi sprawami jak śmieci! On ma ważniejsze sprawy jak dobrostan kota czy posady dla córki prezydenta Jeleniej Góry.

14 października, 16:01, Gość:

CO ZA BZDURY WYPISUJESZ???!

Jakie bzdury? Przecież to prawda.

Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie