Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław. Sołtysowice stoją w korkach. Mieszkańcy rozpoczęli protest

Aleksandra Fedorczuk
Paweł Relikowski/ Polska Press
Dwa autobusy kursujące co 40 minut, korek o długości 3 km w godzinach szczytu, brak ścieżek rowerowych, miejsc do rekreacji i rozrywki. To tylko niektóre z problemów mieszkańców Sołtysowic, którzy właśnie powiedzieli: dość!

Sytuacja komunikacyjna na Sołtysowicach jest tragiczna - twierdzą mieszkańcy i, aby przypomnieć władzom miasta o istnieniu osiedla i przekonać do realizacji zmian, o które wnioskują od dawna, rozpoczęli akcję informacyjno-protestacyjną.

Niedługo Sołtysowice trzeba będzie ogłosić osiedlem zamkniętym, ponieważ w żadną stronę nie jest możliwy wyjazd. W godzinach szczytu korki ciągną się od przejazdu kolejowego aż po pętlę na Sołtysowicach - skarżą się mieszkańcy osiedla.

Co trzeba zmienić na północy Wrocławia

Skąd taki komunikacyjny paraliż na Sołtysowicach? Bo z dróg osiedlowych korzystają nie tylko mieszkańcy osiedla, ale także osoby dojeżdżające do Wrocławia z Obornik czy Trzebnicy, które chcą się przedostać do centrum miasta, na Swojczyce czy Kowale.

Przez korki autobusy mają opóźnienia sięgające nawet 40 minut. Na dodatek, nie ma możliwości ominięcia zakorkowanych ulic rowerem, bo brakuje ścieżek.

Sposoby na zakorkowane osiedle

Półśrodkiem jest przebudowa skrzyżowania ulicy Sołtysowickiej z aleją Poprzeczną oraz wybudowanie wiaduktu nad torami kolejowymi. Dzięki temu, nie będziemy dusić się w smogu. Najlepszym rozwiązaniem ostatecznym jest dokończenie budowy północnego odcinka śródmiejskiej obwodnicy Wrocławia - twierdzą radni osiedla Sołtysowice: Magdalena Gajewska i Łukasz Ziarkowski.

Rada Osiedla już po raz kolejny rozpoczęła akcję informacyjno-protestacyjną. Wcześniej w sprawie dokończenia północnego odcinka obwodnicy śródmiejskiej radni zebrali 2 tysiące podpisów i dostarczyli petycję do magistratu.

Otrzymaliśmy odpowiedź, że obwodnica nie jest ujęta w planach wieloletnich inwestycyjnych miasta, a szacunkowy koszt jej budowy to ok. 370 mln złotych - tłumaczy Magdalena Gajewska.

Bloków i ludzi coraz więcej

Brak alternatywnej drogi nie przeszkadza za to deweloperom, którzy budują tam kolejne osiedla. Sołtysowice nie mają Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, w związku z czym, inwestor otrzymuje pozwolenie na budowę na podstawie warunków zabudowy, a to tworzy nieład urbanistyczny. Rezultat? Bloków i ludzi tam mieszkających z roku na rok jest coraz więcej, jednak nie mogą oni normalnie funkcjonować.

W 2017 r. nasze osiedle miało 3700 mieszkańców. Przeważała wtedy zabudowa domów jednorodzinnych i małych bloków oraz domów szeregowych, a już wtedy były podobne problemy. Dzisiaj ludzi, którzy tu mieszkają jest już ponad dwa razy więcej, nowych bloków wciąż przybywa, dlatego tak bardzo ważna jest rozbudowa ciągu komunikacyjnego - dodaje Magdalena Gajewska. - Ponadto, powinny się tutaj tworzyć lokale usługowe, gastronomiczne i kulturalne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska