MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lewoskręt przy mostach Chrobrego we Wrocławiu jednak możliwy. Testowo zmieniono organizację ruchu na miesiąc

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Spotkanie prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka z mieszkańcami Swojczyc i Wielkiej Wyspy poskutkowało tym, że problematyczny lewoskręt z nowych mostów Chrobrego w ulicę Monte Cassino powróci na testowych warunkach. Wcześniej urzędnicy twierdzili, że zakaz powinien tam zostać na zawsze. "Cud!" - puentują mieszkańcy.

Ten znak zakazu przysporzył kierowcom masę kłopotów

Po otwarciu nowych mostów Chrobrego zakaz skrętu w lewo, w ulicę Monte Cassino, zaczął generować ogromne korki. Tysiące kierowców, chcąc dojechać na Sępolno i Biskupin, musiało wykonywać manewr skrętu ok. 180 stopni i krążyć dziurawymi ulicami, aby dojechać do celu.

W celu usunięcia lewoskrętu powstawały petycje, a mieszkańcy Swojczyc i Wielkiej Wyspy wysyłali pisma do Wydziału Inżynierii Miejskiej w Urzędzie Miejskim. Pisaliśmy o tym jako pierwsi w styczniu:

Urzędnicy w piśmie próbowali wytłumaczyć zasadność tej organizacji ruchu.

"Takie rozwiązanie zapewnia swobodny przejazd w ciągu Mostów Chrobrego oraz dojazd do ul. Monte Cassino. Obserwacje w terenie wykazały zasadność przyjętych założeń. Nie przewiduję wprowadzania zmiany w zatwierdzonym projekcie docelowej organizacji ruchu" – tłumaczyła w swoim piśmie Agnieszka Bartoszewska, kierownik Działu Zarządzania Ruchem w Wydziale Inżynierii Miejskiej.

Urzędnicy byli nieugięci

W rozmowach z mieszkańcami Swojczyc i Wielkiej Wyspy mogliśmy słyszeć, że przed budową nowych mostów skręt w ul. Monte Cassino nie powodował większych problemów. Dlatego część kierowców ułatwiała sobie przejazd i. w celu wygodniejszej trasy. łamała zasady ruchu drogowego.

Jednak, aby dodatkowo utrudnić skręcanie, mimo wprowadzonego zakazu i wymusić na kierowcach przejazd podziurawioną ul. Mickiewicza, miasto zamontowało plastikowe pachołki w osi jezdni. Zakaz miał więc tam zostać na zawsze.

Zmienili zdanie w trakcie kampanii wyborczej

W minioną sobotę (13 kwietnia) Jacek Sutryk ugiął się przed mieszkańcami Swojczyc, Strachocina, Wojnowa i Wielkiej Wyspy. Urzędnicy w jego imieniu oświadczyli, że skręt w ul. Monte Cassino zostanie umożliwiony. Ale tylko na miesiąc!

- Prezydent przyjął tę opinię wrocławianek i wrocławian na co dzień korzystających z mostów Chrobrego. W związku z tym, w nocy z piątku na sobotę (19-20 kwietnia) umożliwiona zostanie możliwość legalnego skrętu w lewo. Skręt zostanie ułatwiony także poprzez usunięcie separatorów na jezdni. Prezydent i urzędnicy departamentu infrastruktury i transportu ustalili z mieszkańcami obecnymi na spotkaniu, że będzie to rozwiązanie testowe - przekazał Tomasz Sikora z Urzędu Miejskiego.

Przez miesiąc urzędnicy mają obserwować ruch drogowy na moście i ulicach dojazdowych. Po miesiącu, wspólnie z radą osiedla, zapadnie decyzja o dalszych krokach.

Wcześniej "nie przewidywali się zmian". Co wpłynęło na tę decyzję?

- Wcześniej mogliśmy usłyszeć w WIM, że albo przywrócony zostanie dawny lewoskręt, albo droga przy pętli Sępolno zostanie przebudowana. Gdy w marcu na mostach pojawiły się pachołki, wiedzieliśmy, że należy już tylko czekać na remont, który odbyłby się w bliżej nieokreślonej przyszłości. Wydział Inżynierii Miejskiej wysyłał nam jasny sygnał, że zezwolić na ten skręt po prostu nie chce. W pismach mogliśmy czytaliśmy, że "nie przewiduje się zmian" i kierowcy zostaną przy tym rozwiązaniu - dodaje Angela Rybak.

Ale nic tak nie wpływa na decyzje w imieniu wrocławian, jak kampania wyborcza?

- Cieszymy się, że prezydent w końcu posłuchał mieszkańców. Wnioskowali o to nie tylko oni. Wrocławska policja potwierdziła po swojej wizji lokalnej, że należy rozważyć przywrócenie tego lewoskrętu - mówi "Gazecie Wrocławskiej" Angela Rybak, lokalna działaczka społeczna.

Mieszkańcy nie mają wątpliwości, że najnowsza decyzja związana jest z wyborami. Jaki będzie wynik badań urzędników? Przekonamy się za miesiąc.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska