18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Odeszli od nas w 2011 roku...

JU
Dariusz Gdesz
Wspominamy wybitnych wrocławian, którzy odeszli od nas w tym roku.

Stanisław Lenartowicz - reżyser i scenarzysta, prekursor polskiej szkoły filmowej. Od początku kariery związany z wrocławską Wytwórnią Filmów Fabularnych, gdzie zrealizował 22 filmy w tym słynną komedię "Giuseppe w Warszawie". Urodził się na Litwie, mieszkał i kręcił filmy we Wrocławiu. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej. Reżyserem filmów takich jak: "Zobaczymy się w niedzielę", "Pamiętnik Pani Hanki", "Czerwone i złote", "Opętanie", "Upiór", "Strachy", "Za rok, za dzień, za chwilę...". Odszedł 28 października 2010 (miał 89 lat). Pochowany jest na Cmentarzu św. Rodziny przy ul. Smętnej we Wrocławiu.

Janusz Halicki
- malarz i grafik zafascynowany małymi formami graficznymi, mistrz ekslibrisu (autor ponad 300 prac). Związany z wrocławską Grupą Grafików "Rys" i Związkiem Polskich Artystów Plastyków. Pracował także jako dyrektor Państwowego Ogniska Kultury Plastycznej we Wrocławiu. Przewodniczył Komisji Artystycznej Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Zmarł 28 października 2010 (miał 78 lat). Pochowany został na Cmentarzu Grabiszyńskim.

Prof. Zofia Ostrowska-Kębłowska - historyk sztuki , wykładała w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, była członkiem Polskiej Akademii Nauk. Z pochodzenia poznanianka, jednak to z Wrocławiem związała się na stałe. Od 1970 roku związana z Uniwersytetem Wrocławskim, wieloletni dyrektor Instytutu Historii Sztuki, prodziekan Wydziału Filozoficzno-Historycznego. Wybitna badaczka sztuki Poznania i Wielkopolski XVIII i XIX wieku oraz sztuki niemieckiej okresu klasycyzmu i romantyzmu. Autorka wielu książek (m.in. Architektura i budownictwo w Poznaniu w latach 1780-1880). Zmarła 28 grudnia 2010, pochowano ją na Cmentarzu Grabiszyńskim.

Prof. Jan Słowikowski - lekarz-bohater, wraz z żołnierzami ZWZ (Związek Walki Zbrojnej) uwolnił więzionego w szpitalu w Nowym Sączu Jana Karskiego, który był osobistym kurierem generała Sikorskiego. Pracował także w konspiracji jako lekarz AK. Na Dolny Śląsk przyjechał po wojnie. Tutaj był nauczycielem akademickim w II Klinice Chirurgii wrocławskiej Akademii Medycznej, w 1963 roku został kierownikiem Katedry i Kliniki Chirurgii Dziecięcej - prowadził ją przez 22 lata. To dzięki niemu w 1973 roku wybudowano nowy budynek dla kliniki - jeden z najnowocześniejszych w ówczesnym Wrocławiu. Zmarł 13 grudnia (miał 95 lat).

Wiesław Wodecki - reporter, felietonista, eseista, reżyser. We Wrocławiu zawitał w 1945 r. Pracował m.in. w "Gazecie Robotniczej" i Wrocławskim Ośrodku Telewizji (od 1970 r. zastępca redaktora naczelnego). Jego dokumentalne widowisko "Rzecz o zagładzie miasta", mówiące o oblężeniu Festung Breslau, otrzymało jeden z kilku Złotych Ekranów. Pochowany na cmentarzu parafialnym w Krynicznie.

Janusz Mencel - pochodzący z Poznania krytyk muzyczny, wieloletni dziennikarz Radia Wrocław, w latach 1976-81 szef redakcji muzycznej PRW. Kierował też chórem Opery Wrocławskiej, był szefem artystycznym festiwalu Henryka Wieniawskiego. Zmarł w lutym 2011 (miał 76 lat). Pochowany został na Cmentarzu Grabiszyńskim.

Prof. Tadeusz Garbuliński - twórca wrocławskiej szkoły farmakologii weterynaryjnej, w latach 60. prorektor, a następnie rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, na którym przyznano mu tytuł doktora honoris causa. Był też honorowym przewodniczącym Komitetu Nauk Weterynaryjnych PAN. Zmarł w lutym. Uroczystość pogrzebowa odbyła się na cmentarzu komunalnym przy ul. Kiełczowskiej 90 we Wrocławiu

Prof. Maria Zduniak - historyk muzyki, związała się z wrocławską Akademią Muzyczną. Uznawana jest za autorytet w dziedzinie śląskiej kultury muzycznej. Była niezwykle wnikliwym badaczem historii życia muzycznego Wrocławia i śląskiej tradycji muzycznej od XVIII do XX wieku. Pani prof. Maria Zduniak została pochowana na cmentarzu w Opolu.

Anette Bussmann - dyplomatka, konsul Niemiec a także wykształcony muzyk - śpiewaczka operowa (alt), organistka. Wrocław kochała i chciała w nim pozostać. Wrocław był pierwszą placówką, w której objęła służbę dyplomatyczną w 2001 r. i do którego wróciła ponownie w 2008. Wymyśliła Polsko-Niemiecką Szkołę Prawa. Zmarła po długiej, ciężkiej chorobie w Herne w Zagłębiu Ruhry. Miała 42 lata.

Eugeniusz Get Stankiewicz - miedziorytnik, wybitny grafik, rytownik i plakacista. Urodził się w Oszmianie koło Wilna, studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, a później w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu u Stanisława Dawskiego i Macieja Urbańca. Był jedną z najbarwniejszych postaci Wrocławia. Jego twarz w połączeniu z palcem zdobi w formie płaskorzeźby elewację kamieniczki Jaś, w której artysta mieszkał i pracował. Zmarł w kwietniu (miał 69 lat). Jest autorem wielu prac, które zdobią Wrocław (m.in. pomnik Solidarności, Tablica Ku Czci Prostych Działań, witraż papieski w kościele św. Elżbiety, szklany wizerunek Ronalda Reagana w przejściu podziemnym pod placem Grunwaldzkim).

Prof. Zofia Świda - karnistka, kierowniki Katedry Postępowania Karnego Wydziału Prawa, Administracji Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, także sędzią Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Miała 72 lata. Spoczywa na Cmentarzu Grabiszyńskim.

Ewa Szumańska - pisarka, reportażystka, satyryk, autorka scenariuszy i słuchowisk radiowych. Urodziła się w 1921 roku w Warszawie. W czasie II wojny światowej była żołnierzem Armii Krajowej. Do Wrocławia przyjechała jako aktorka (po wojnie uczyła się też aktorstwa w studio przy Teatrze Starym w Krakowie). Występowała na scenie dzisiejszego Teatru Polskiego. Od 1958 r. pracowała w redakcji Studia 202 rozgłośni Polskiego Radia we Wrocławiu. Została pochowana na Cmentarzu św. Ducha przy ul. Bardzkiej.

Kazimierz Bieńkowski (miał 87 lat)- architekt, urbanista, budowniczy Wrocławia. W latach 1969-71 pełnił funkcję Prezesa ZO SARP Wrocław, był tam także wiceprezesem. Był jednym z autorów projektów urbanistyczno-architektonicznych pl. Legionów we Wrocławiu i planu ogólnego rozbudowy Wrocławia w latach 1953 i 1973. Pochowano go na Cmentarzu Grabiszyńskim.

Janusz Kierzkowski - kolarz torowy, brązowy medalista olimpijski na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku, mistrz świata w 1973. Mimo że nie był wrocławianinem (pochodził z Borka w ziemi lubuskiej), swoje życie związał z Wrocławiem. Karierę sportową rozpoczął mając 13 lat, w klubie Sparta Wrocław. Następnie został zawodnikiem Dolmelu. Czternaście razy zdobył tytuł mistrza Polski seniorów. Po zakończeniu kariery Kierzkowski został we Wrocławiu. Pochowano go na Cmentarzu Osobowickim.

Prof. Stanisław Medeksza - znawca i badacz architektury starożytnej, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, wieloletni członek Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. Urodził się w Wilnie, studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, pracował w Instytucie Historii Architektury, Sztuki i Techniki. W chwili śmierci miał 69 lat, został pochowany na Cmentarzu św. Rodziny przy ul. Smętnej.

Prof. Bogdan Zakrzewski - znawca literatury romantycznej i fredrolog. Pochodził z Poznania (ur. w 191u), tam też - na Uniwersytecie Adama Mickiewicza ukończył polonistykę. W latach 50. został wykładowcą na Uniwersytecie Wrocławskim, od 1969 d0 1971 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Filologii Polskiej. Był badaczem twórczości Aleksandra Fredry - w 1970 roku przywiózł do Wrocławia z rodzinnego majątku hrabiego kciuk jego prawej ręki, który wmurowano w ścianę kościoła św. Maurycego. Pochowany na cmentarzu św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida (miał 95 lat).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska