MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co z przejściem na wyspę Opatowicką? Urzędnicy znowu będą rozmawiać na ten temat

Konrad Bałajewicz
Zamknięte przejście przez śluzę Opatowice. Czy uda się je otworzyć? Wody Polskie na dniach po raz kolejny spotkają się z przedstawicielami urzędu w tej sprawie.
Zamknięte przejście przez śluzę Opatowice. Czy uda się je otworzyć? Wody Polskie na dniach po raz kolejny spotkają się z przedstawicielami urzędu w tej sprawie. Konrad Bałajewicz / Polska Press
Temat zamkniętego przejścia dla pieszych i przejazdu dla rowerzystów na Wyspę Opatowicką wraca każdej wiosny. Wody Polskie uniemożliwiły przedostanie się na wyspę od strony Opatowic po remoncie śluzy, a mieszkańcy nadal pytają: Kiedy zostanie otwarta?

Od dziesięcioleci mieszkańcy mogli przejść przez śluzę Opatowicką na wyspę. Z tego rozwiązania korzystali przede wszystkim rowerzyści, jadąc okolicznymi wałami. Wyspa Opatowicka była miejscem wypoczynku i rekreacji, a przeprawa na nią prowadząca niezwykle popularna.

Sytuacja zmieniła się po remoncie obiektu w 2021 roku. Mimo wcześniejszych zapewnień ze strony Wód Polskich, że "z poszerzonej kładki technologicznej znów będą mogli korzystać też mieszkańcy i turyści odwiedzający Wyspę Opatowicką", podjęły decyzję o zamknięciu przejścia dla osób postronnych. Na wyspę możemy dostać się jedynie od strony jazu Opatowickiego na Bartoszowicach, jadąc 10-kilometrowym objazdem.

Wody Polskie tłumaczyły swoje stanowisko bezpieczeństwem. Mówiły m.in. o "istniejącym dużym ryzyku wpadnięcia do wody z wysokości podczas użytkowania przejścia technologicznego na śluzie". W celu rozwiązania problemu, zaczęły rozmowy z miastem.

Padła propozycja budowy kładki niedaleko wyremontowanej śluzy, co ZDiUM miał nawet zapisane w planach przetargowych na rok 2022. Mijały lata, z rozmów niewiele wynikało. Po zmianie władzy we wrocławskich Wodach Polskich (nowym dyrektorem jest Beata Głuchowska), temat przejścia wrócił. Dowiedzieliśmy się, że do spotkania z przedstawicielami władz Wrocławia dojdzie w najbliższych dniach.

- Dyrekcja Wód Polskich RZGW we Wrocławiu planuje z władzami Wrocławia oraz przedstawicielami Urzędu Miejskiego Wrocławia spotkanie dotyczące analizy zasad komunikacji w obrębie Wyspy Opatowickiej we Wrocławiu. Wrocławskie Wody Polskie nadal deklarują możliwość przekazania gruntu na ten cel i pomoc w szybkiej realizacji odpowiednich procedur administracyjnych z tym związanych, pozostając jednocześnie otwarte na rozmowy z przedstawicielami magistratu w tej sprawie – mówi Jarosław Garbacz, rzecznik prasowy Wód Polskich we Wrocławiu.

Dodaje, że Wody Polskie w latach 2023-24 nie otrzymywały żadnych informacji ze ZDiUM we Wrocławiu w zakresie projektowania i budowy nowej kładki na terenie śluzy Opatowice.

- Wszystkie opcje są na stole. Liczymy na pozytywne zakończenie tej historii, jak najszybszego rozwiązania sprawy i wyboru jak najprostszego rozwiązania – mówi Tomasz Sikora z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Wstępnie udało nam się ustalić, że problem może zostać rozwiązany na kilka sposobów: poprzez przywrócenie wcześniejszego przejścia przez śluzę, przykładowo na podstawie ustalenia regulaminu o korzystaniu z niej na własną odpowiedzialność lub wyznaczeniu osoby, która będzie pilnować przejścia. Kolejna opcja to budowa całkowicie nowej kładki.

Do tematu wrócimy, gdy poznamy wynik rozmów Wód Polskich z miastem. O braku przejścia przez śluzę Opatowice piszemy od lat:

Śluza Opatowice znajduje się tutaj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jakie gwiazdy wystąpią w Paryżu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska