Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Kontrola CBA w miejskiej spółce. Co ustalili agenci?

Marcin Rybak
Marcin Rybak
Nieprecyzyjne były kryteria oceny ofert, co uniemożliwiło ich obiektywną ocenę – stwierdza CBA. Zdjęcie ilustracyjne
Nieprecyzyjne były kryteria oceny ofert, co uniemożliwiło ich obiektywną ocenę – stwierdza CBA. Zdjęcie ilustracyjne Dariusz Gdesz / Polskapresse
Kontrolerzy CBA ujawnili nieprawidłowości w zamówieniach publicznych zlecanych przez spółkę Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Jej właścicielami są gmina Wrocław i 29 samorządów spod Wrocławia. Wątpliwości Biura dotyczą m. in. zleceń na informatyczną obsługę projektu „Nasz Wrocław” oraz „Wrocławskiej Bazy Miejsc i Wydarzeń”, dostępnej m.in. na miejskim portalu wroclaw.pl.

Pierwszy projekt to akcja promocyjna dla mieszkańców Wrocławia, którzy w naszym mieście płacą podatki. Oferuje m.in. tańsze bilety do różnych miejskich atrakcji czy promocyjne ceny biletów MPK. Dwa różne zlecenia, na obsługę systemu, dostała bez przetargu ta sama firma. Każde z nich opiewało na kwotę niższą niż równowartość 30 tysięcy euro. Dlatego każde można było zlecić bez przetargu. Oba zlecenia razem to już suma wyższa od wspomnianej kwoty.

Prezes ARAW wyjaśnia wątpliwości

CBA nie zarzuca jednak, że celowo rozbito zamówienie na dwa mniejsze. Takie ustalenie mogłoby być podstawą do wszczęcia śledztwa, a żadne zawiadomienie nie zostało złożone. Prezes ARAW Magdalena Okulowska tłumaczy nam, że konieczność złożenia drugiego zlecenia pojawiła się już po zrealizowaniu pierwszego. Stąd nie ma mowy o celowym podziale zleceń by obejść ustawowe przepisy.

Firma obsługująca „Wrocławską Bazę Miejsc i Wydarzeń” co roku dostawała zlecenie z agencji. Każde na kwotę poniżej ustawowego progu 30 tysięcy euro. Również tutaj nie stwierdzono złamania prawa. Prezes Okulowska tłumaczy, że firma stworzyła oprogramowanie do bazy miejsc i wydarzeń a potem co roku dostawała zlecenie na jej informatyczną obsługę. Była wybierana w zapytaniu ofertowym. Co roku były wysyłane zapytania ofertowe do minimum trzech firm. I co roku zlecenie różniło się.

CBA: Nieprecyzyjne kryteria oceny ofert

Kontrola wykazała też nieprawidłowości dotyczące przetargu na promocję „wybranych gmin Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego w kraju i za granicą”. Nieprecyzyjne kryteria oceny ofert, co uniemożliwiło ich obiektywną ocenę – stwierdza CBA. Poza tym po wykonaniu zlecenia nie powstał raport, który miał być podstawą do rozliczenia z wykonawcą.

Efekty kontroli? Nie ma żadnych zawiadomień do prokuratura ani wniosków o kary dyscyplinarne. - Kontrola obejmowała lata 2014-2020 – mówi Magdalena Okulowska. - Jeszcze w jej toku przeprowadzono w spółce szereg zmian organizacyjnych i regulaminowych, a także szkoleń, aby uniknąć błędów technicznych, proceduralnych czy związanych z zabezpieczaniem dokumentacji. Prezes dodaje, że w 2020 roku już żadnych nieprawidłowości nie stwierdzono.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska