Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Problemy z zakupem biletów MPK Wrocław za gotówkę. Czy biletomatów we Wrocławiu jest za mało?

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Jedynymi miejscami we Wrocławiu, gdzie kupić można bilet komunikacji miejskiej za gotówkę są biletomaty (na zdjęciu) oraz sklepy i kioski.
Jedynymi miejscami we Wrocławiu, gdzie kupić można bilet komunikacji miejskiej za gotówkę są biletomaty (na zdjęciu) oraz sklepy i kioski. Tomasz Hołod / Polska Press
Osób płacących kartą zbliżeniową nie brakuje. Rozliczają się tak za zakupy w sklepie, u fryzjera czy na stacji paliw. Zdecydowana większość bezgotówkowo kupuje również bilety komunikacji miejskiej. Są jednak pasażerowie, którzy wolą gotówkę. I mówią, że o taki sposób płatności za bilet na tramwaj czy autobus we Wrocławiu jest coraz trudniej.

Spis treści

Zlikwidowane kioski, biletomaty daleko od przystanków

Na coraz większy problem związany z kupnem biletów papierowych za gotówkę zwrócił uwagę nasz Czytelnik. Andrzej Borek w liście do redakcji Gazety Wrocławskiej pisze:

"Od dłuższego czasu w pojazdach komunikacji miejskiej zwiększyła się kontrola biletów prowadzona przez kontrolerów MPK. Jednocześnie Wrocław nic nie zrobił w kwestii ułatwień ich zakupu. Mam na myśli zlikwidowane w większości punkty zakupu biletów papierowych za gotówkę, np. kioski. Biletomaty bardzo często są usytuowane daleko od przystanków, na wielu przystankach jest brak biletomatów. Tak jest na dużym węźle przesiadkowym przy ul. Petrusewicza.

Kolejnym problem: na przystankach autobusowych nie ma żadnych informacji, gdzie w pobliżu można zakupić bilet za gotówkę. Mogłaby być to mapa z najbliższymi biletomatami i lokalami, miejscami w których można zakupić bilet. Wczoraj byłem świadkiem jak pani, która nie jest z Wrocławia i nie zna miasta, nie wiedziała co ma zrobić, bo nie miała gdzie kupić biletów. Żadnej informacji na przystankach nie było. Zapytała kontrolera, który akurat był blisko drzwi, gdy pani chciała wejść: „Gdzie mogę kupić bilet za gotówkę?” Kontroler odpowiedział, że nie wie. A pani: „To co mam w takim przypadku zrobić?” Usłyszała odpowiedź: „Nie wsiadać do pojazdu”.

Chciałbym nadmienić, że w Polsce nie ma obowiązku posiadania wirtualnej gotówki, kart płatniczych czy innych elektronicznych form płatności. W mojej ocenie, we Wrocławiu utrudnia się zakup biletów za gotówkę. Pasażerowie mają z tym poważny problem."

Kto jest odpowiedzialny za sprzedaż biletów we Wrocławiu?

Przypomnijmy, że w tramwajach i autobusach jest możliwość kupna biletów, ale tylko płatnością zbliżeniową. Oprócz kasowników w pojazdach, także jedynie bezgotówkowo, bilety kupimy w aplikacjach na telefon i na stronie urbancard.pl. Gotówką i kartą zapłacimy natomiast w wybranych kioskach i sklepach oraz automatach biletowych.

Wbrew pozorom, sprzedażą biletów nie zajmuje się MPK Wrocław, a Mennica Polska. To firma, która działa na zlecenie urzędu miasta i świadczy usługi dystrybucji biletów komunikacji miejskiej. Zapytaliśmy więc urzędników, czy Wrocław ma zamiar ułatwić kupno biletów za gotówkę. Z odpowiedzi wynika, że miasto problemu nie widzi, a punktów sprzedaży jest dostatecznie dużo.

- Miasto Wrocław, jako organizator komunikacji miejskiej, zapewnia szeroki wybór kanałów dystrybucji biletów, obejmujących zarówno płatności gotówkowe, jak i bezgotówkowe. Pasażerowie sami decydują o wyborze najkorzystniejszej dla siebie formy zakupu biletu – mówi Wojciech Koerber z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Dodaje, że umowa zawarta z operatorem systemu dystrybucji biletów Urbancard Wrocławska Karta Miejska gwarantuje pasażerom MPK dostęp do 170 automatów biletowych (obecnie ze względu na prace remontowe zamontowanych jest 152 szt.) oraz 170 punktów sprzedaży biletów (tzn. kiosków i sklepów), w których można nabyć bilety zarówno za gotówkę, jak i przy użyciu płatności elektronicznych.

Ponad 300 miejsc we Wrocławiu, gdzie za bilet zapłacisz gotówką. Tylko jak je znaleźć?

Pytany o to urząd, pokazuje, że wykaz wszystkich punktów sprzedaży dostępny jest na stronie Urbancard. Ale co ma zrobić turysta, gdy do Wrocławia przyjeżdża po raz pierwszy i nie ma pojęcia o tej stronie? Czy jest możliwość poinformowania o najbliższych punktach sprzedaży nie tylko w internecie, ale również na przystankach? Odpowiedź urzędu miejskiego nie jest do końca jasna.

- Wykaz wszystkich punktów sprzedaży jest dostępny na stronie urbancard.pl. Wiedzę na ten temat można również nabyć w Biurach Obsługi Klienta Urbancard. We Wrocławiu jest ponad 1800 słupków przystankowych, na których umieszczane są kluczowe informacje z zakresu komunikacji. Na wielu z nich można zamieścić jedynie rozkłady jazdy – mówi Wojciech Koerber z urzędu miasta.

Zagubieni turyści z bilonem. Jak mają się zachować?

Pan Andrzej w liście do redakcji opisał problematyczną sytuację turystki. Chciała skorzystać z usług MPK, ale nie miała przy sobie karty płatniczej i nie wiedziała, gdzie kupić bilet za gotówkę. Od kontrolera usłyszała, że on też nie wie, a pasażerka ma nie wsiadać do pojazdu. Co ma zrobić pasażer, gdy posiada tylko gotówkę, a w pobliżu automatu biletowego lub kiosku brak?

- We Wrocławiu jest ponad 300 punktów, w których można nabyć bilety papierowe za gotówkę – odpowiada Wojciech Koerber. - Ponadto w Biurach Obsługi Klienta Urbancard oraz punktach sprzedaży biletów (kioski i sklepy) można nabyć karty Urbancard EP "na okaziciela", z funkcją elektronicznej portmonetki. Kartę można zasilić, doładować we wszystkich wyżej wymienionych miejscach za gotówkę. Przy użyciu karty Urbancard EP można wnosić opłaty w urządzeniach zamontowanych w pojazdach wrocławskiej komunikacji miejskiej – tłumaczy.

W 2022 r. sprzedano ponad 28,7 mln biletów jednorazowych i okresowych w formie elektronicznej (łącznie 85,49 proc. wszystkich sprzedanych biletów). Biletów w formie papierowej sprzedano blisko 4,9 mln (14,51 proc.). Ale jedynie część z tych 14,5 proc. była kupiona za gotówkę, bo za bilety papierowe w kiosku i automatach można zapłacić także kartą.

A Wy jakie macie zdanie na temat kupowania biletów MPK za gotówkę? Czy 340 punktów sprzedaży, gdzie zapłacimy gotówką jest wystarczająca? Powinno być ich więcej? A może należy całkowicie zastąpić bilety papierowe elektronicznymi? Chcemy znać Wasze zdanie na ten temat!

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska