Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wędrowna pasieka w sercu Wrocławia. Sprawdź, jak rozpoznać naturalny miód i do czego go używać

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Wideo
od 16 lat
Lipowy, gryczany czy wielokwiatowy - każdy miód jest na swój sposób wyjątkowy, a jego obecność w kuchni jest niezbędna jesienią i zimą. Sprawdź jakie miody są najlepsze i odkryj tajemnice wędrownej pasieki z Wrocławia.

Spis treści

Miód pszczeli to wszechstronny produkt, który jesienią i zimą wspomaga nas na wszelkie sposoby. Oprócz tego, że świetnie smakuje może poprawić nasze zdrowie, czy urodę. Jaki miód wybrać i kiedy można go znaleźć?

Miód z pasieki czy ze sklepu - jak rozpoznać prawdziwy miód?

Sklepowe wyroby produkowane na masową skalę często kuszą niską ceną, jednak pod etykietką znajdziemy w ich składzie cukier, wodę i substancje miodopodobne. Często także stosuje się obróbkę termiczną, polepszającą jego wygląd, przez co traci swoje właściwości. Jak rozpoznać prawdziwy miód?

Naturalny miód krystalizuje, więc jeśli długo pozostaje płynny, to znak, że nie jest prawdziwy. Prawdziwy miód ścieka równomiernie, jego strumień się nie przerywa. Bardzo trudno jest go także rozpuścić w zimnej wodzie.

Sekrety wędrownej pasieki

Wiosną króluje miód rzepakowy. W lipcu z łatwością znajdziemy miód akacjowy czy lipowy. Sierpień to czas wyrobów gryczanych czy wielokwiatowych, a późną jesienią kupimy świeży miód spadziowy, nawłociowy czy wrzosowy. Skąd taka różnorodność?

- Pasieka wędrowna służy do przenoszenia pszczół w miejsca, gdzie kwitną dane rośliny. W ten sposób pozyskujemy miód gatunkowy - mówi pan Mariusz Bąk, właściciel pasieki Bączkowo.

Pożytki wybierane najczęściej to skupiska dziko kwitnących kwiatów lub drzew. Pszczelarze zwykle wyruszają nocą lub o świcie, gdy wszystkie pszczoły są w swoich ulach.

Sprawdź jak wygląda miejska pasieka wędrowna w galerii zdjęć. Więcej o jej sekretach znajdziesz w filmie:

Miód - naturalny lek. Jaki wybrać?

Najpopularniejsze gatunki miodu to:

  • Miód akacjowy – pozyskiwany z kwiatów akacji na przełomie maja i czerwca. Jest jasnożółty i płynny, po skrystalizowaniu staje się kremowobiały. Wspomaga trawienie, pracę nerek oraz działa uspokajająco.
  • Miód lipowy – tworzony z kwiatów lipy, kwitnącej w czerwcu i lipcu. Jest uważany za najbardziej wartościowy dzięki właściwościom antybiotycznym, świetnie sprawdza się przy przeziębieniu.
  • Miód gryczany – jego naturalny kolor jest ciemny, a smak nieco mniej słodki. Może pomóc z problemami reumatycznymi i poprawia kondycję naczyń krwionośnych.
  • Miód rzepakowy – zbierany wczesną wiosną, rozpoznamy go po słomkowej barwie. Wspomaga leczenie chorób serca, nadciśnienia tętniczego, czy chorób wątroby.
  • Miód spadziowy – ciemny, czasem lekko zielonkawy. Pochodzi ze spadzi, czyli słodkiej rosy na jodłowych igłach. Ma bardzo wyrazisty, niesłodki smak. Działa antybiotycznie, ma też właściwości antyoksydacyjne.

Jak używać miodu, by poprawić urodę?

Miód ma nie tylko właściwości pielęgnacyjne i odmładzające, ale też silnie przeciwzapalne i antybiotyczne. Warto stosować go w przypadku przesuszenia, wyprysków i infekcji skórnych. Świetnie się sprawdzi jako naturalna pomadka do ust.

Do włosów nada się jako peeling na skórę głowy. Wmasowany miód pomoże oczyścić skalp i pobudzić cebulki do wzrostu. Szczególnie polecany przed nałożeniem innych preparatów pielęgnacyjnych, miód otwiera łuski włosa, dzięki temu kosmetyki działają znacznie lepiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska